reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Ważne zmiany w przepisach dotyczących spadków

Ważne zmiany w przepisach dotyczących spadków

Projekt ustawy z dnia 28 sierpnia 2009 roku w istotny sposób zmieni przepisy kodeksu cywilnego i niektórych innych ustaw wprowadzając zapis windykacyjny.

Proponowana nowelizacja wniesie istotne zmiany w aktualnych przepisach, zwiększając równocześnie swobodę spadkodawcy do dysponowania swoim majątkiem w drodze testamentu. Dotychczas nie mógł on w sposób wiążący rozdysponować poszczególnych przedmiotów, które chciał przeznaczyć konkretnym osobom. Bardzo dobrym rozwiązaniem wydaje się być zapis windykacyjny, który jest zapisem ze skutkami rzeczowymi. W porównaniu do umowy darowizny na wypadek śmierci łatwiej jest włączyć go w już istniejące przepisy i nie wywołuje on aż tylu wątpliwości. Instytucję taką przewidują m.in. przepisy włoskie, francuskie, czy belgijskie.

Definicję zapisu windykacyjnego przedstawia art. 9811 §1 k.c. Projektu poprzez wskazanie, iż przejście przepisu przedmiotu na zapisobiercę następuje z chwilą śmierci testatora i co istotne, nie wymaga podejmowania jakichkolwiek dodatkowych czynności. W drodze tego zapisu możliwe jest również ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego. Sam przedmiot zapisu jest wyłączony ze spadku. Wówczas, gdy osoba nie może być zapisobiercą bądź zapis odrzuca, nie jest on wyłączany z zawartości spadku. Obecny zapis (zwany dla odróżnienia zwykłym) wymaga dodatkowej umowy, wywołuje bowiem jedynie skutki obligacyjne.

Należy podkreślić rzecz istotną, iż zapis zwykły stanowić będzie regułę, natomiast zapis windykacyjny wyjątek, który dopuszczalny będzie jedynie w testamentach sporządzonych w formie aktu notarialnego.

W razie wątpliwości przyjmować się będzie skutek obligacyjny zapisu, którego zakres przedmiotowy jest szerszy.

Projekt w sposób enumeratywny wylicza przedmiot zapisu windykacyjnego: rzeczy oznaczone co do tożsamości, zbywalne prawa majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności. W innych przypadkach (np. rzeczy oznaczonych co od gatunku i przyszłych) możliwy będzie zapis zwykły. Skuteczność zapisu zależy od tego, czy w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu należy do testatora. Konieczne jest także, aby przedmiot na którym ustanawiane jest prawo służebności lub użytkowania wchodził w skład spadku. Zapis będzie nieważny również w momencie, gdy spadkodawca został zobowiązany do zbycia przedmiotu w chwili otwarcia spadku.

Zastrzeżenie warunku lub terminu uważane będzie za nieistniejące. Gdyby jednak zapis nie został uczyniony bez takiego zastrzeżenia, będzie on nieważny. W ostateczności może wywoływać skutki zapisu zwykłego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama