REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystko zaczyna się od fundatora, czyli o roli założyciela fundacji rodzinnej

Rola i kompetencje fundatora fundacji rodzinnej
Rola i kompetencje fundatora fundacji rodzinnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaka jest rola fundatora w fundacji rodzinnej? Jakie możliwości i kompetencje daje fundatorowi konstrukcja prawna fundacji rodzinnej? 

Fundacja rodzinna i jej założyciel (fundator)

Z początkiem ubiegłego tygodnia zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące fundacji rodzinnej. Oznacza to, że od 22 maja 2023 r. możliwe jest zakładanie i rejestrowanie fundacji rodzinnych. Ze sporą dozą pewności można stwierdzić, że nie ma obecnie w polskim prawie równie ciekawego instrumentu służącego sukcesji majątku i zabezpieczeniu interesów rodziny w kontekście sukcesji. Aby jednak w pełni zrozumieć na czym polega atrakcyjność (i poniekąd rewolucyjność) tego rozwiązania, warto zapoznać się nieco bardziej szczegółowo z mechanizmem działania fundacji rodzinnej – a w szczególności z rolą kluczowej osoby w fundacji rodzinnej, którą jest jej fundator. 

REKLAMA

„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”, czyli o założeniu fundacji

Najważniejszą osobą w fundacji rodzinnej jest fundator – to on rozpoczyna życie fundacji (ustanawia ją), nadaje jej ostateczny kształt, ustala zasady funkcjonowania, wyposaża fundację w majątek

Charakterystyczne dla fundacji rodzinnej jest to, że jej założycielem (fundatorem) może zostać jedynie osoba fizyczna. Może to być jedna lub więcej osób, nie muszą to być jednak ani obywatele polscy, ani osoby spokrewnione (pomiędzy sobą czy z beneficjentami fundacji – zatem wbrew nazwie fundacja rodzinna wcale nie musi być rzeczywiście rodzinna). Fundatorami nie będą nigdy osoby prawne. 

Fundator może tchnąć życie w fundację rodzinną na dwa sposoby: w testamencie (wówczas fundacja rodzinna powstanie dopiero po jego śmierci) lub za swojego życia (podpisując u notariusza akt założycielski i statut). Wydaje się, że w większości przypadków większy sens będzie miało jednak założenie fundacji rodzinnej za życia fundatora – chociażby z tego względu, że będzie on mógł wówczas poobserwować fundację w działaniu i ewentualnie zmodyfikować zasady jej funkcjonowania.

Po formalnym założeniu fundacji u notariusza będzie należało wyposażyć ją w kapitał. Minimalny fundusz założycielski wynosi 100 tys. złotych i może zostać wniesiony zarówno w gotówce jak również w postaci aktywów niepieniężnych o co najmniej tej wartości (np. nieruchomości, dzieła sztuki, obligacje etc.). Co istotne, fundator nie musi wnosić do fundacji rodzinnej wszystkich swoich aktywów (część może dalej pozostać w majątku osobistym). 

Ponadto, poszczególne składniki majątkowe mogą być przenoszone do fundacji rodzinnej stopniowo – nie ma konieczności wyposażania jej w docelowy majątek na samym początku. Oczywiście decyzja o utworzeniu fundacji rodzinnej powinna być poprzedzona stosowną analizą korzyści i ryzyk, jednak fundator nie musi od razu decydować jakie konkretnie aktywa przenieść do fundacji rodzinnej; nie musi też mieć na moment zawiązywania fundacji ewentualnych zewnętrznych zgód na przeniesienie do niej aktywów. Taka konstrukcja daje fundatorowi – z jednej strony – możliwość szybkiego zabezpieczenia określonych aktywów przez niezwłoczne wniesienie ich do fundacji rodzinnej, zaś z drugiej strony – zapewnia odpowiednią ilość czasu na podjęcie przemyślanej decyzji co do pozostałego mienia.

 ,,Nie musisz być wielki by zacząć, ale musisz zacząć by być wielkim’’, czyli jak planować na pokolenia

Najistotniejszym dokumentem regulującym działanie fundacji rodzinnej będzie statut, a więc dokument, którego brzmienie ustala fundator. Polskie przepisy dają bardzo dużo elastyczności w kształtowaniu zasad funkcjonowania fundacji rodzinnej. Ustawa o fundacji rodzinnej wprawdzie zawiera pewne (bardzo ogólne) ramy statutu, ale tak naprawdę pozostawia fundatorowi ogromną swobodę w kształtowaniu treści tego dokumentu

Dzięki takiemu rozwiązaniu, nestor rodu może urzeczywistnić swoją wolę w bardzo szerokim zakresie (szerszym niż pozwalałby na to np. testament). Fundator może ustanowić nie tylko wysokość wypłat do beneficjentów, ale też zasady zgodnie z którymi wypłaty są dokonywane. W konsekwencji, reguły dotyczące wypłat mogą realnie wpływać na zachowania beneficjentów nawet w odległej przyszłości. 

Co więcej, fundator jest również uprawniony do ustalenia w statucie zasad inwestowania majątku (może np. zakazać inwestowania w określone aktywa lub nakazać inwestycje w określonego typu instrumenty czy branże). Dzięki temu fundator nawet zza grobu zachowa wpływ na kształt firmy rodzinnej, a jego wola będzie wyznaczała kierunek, w którym powinna się ona rozwijać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby fundator pozostawił pełną swobodę beneficjentom co do sposobu dysponowania majątkiem fundacji – i tak również będzie się nieraz działo.

Przy odpowiednim zaplanowaniu fundacji rodzinnej przez fundatora może to być naprawdę  wehikuł inwestycyjny na pokolenia, który realnie zabezpieczy integralność majątku (firmy rodzinnej) i interesy rodziny. Kluczowy jednak jest pierwszy krok od którego w dużej mierze będzie zależało powodzenie tego przedsięwzięcia.

Katarzyna Żółcińska, Counsel, Attorney-at-law w CRIDO

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Eurowybory 2024 - głosowanie korespondencyjne. PKW: 27 maja ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru. Co trzeba zrobić?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?

Mundurowi rozczarowani: nowy mechanizm od MSWiA obliczania dopłat do wypoczynku nie podniósł ich wysokości

Rozczarowanie spotkało Straż Graniczną - zmiany w przepisach nie dadzą im podwyżki wysokości dodatków do wypoczynku.

Zasiłek macierzyński w 2024 roku - ile wynosi? Urlop macierzyński i rodzicielski – ile tygodni?

Od stycznia do kwietnia 2024 roku zasiłki macierzyńskie ZUS wypłacił dla 112,7 tys. kobiet w całej Polsce. Ile wynosi taki zasiłek? Jak długi urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje w 2024 roku? 

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na znak CE? Jak rozpoznać znak CE a jak China Export?

Znak CE to deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne wymagania. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wszystkich zakupów pod katem oznakowania CE. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy znak jest prawdziwy.

REKLAMA

Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

REKLAMA

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

REKLAMA