REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy sprawą o pomówienie zajmie się z urzędu prokurator?

Pomówienie jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że wyłącznie od pokrzywdzonego zależy czy sprawa przeciwko sprawcy przestępstwa zostanie wszczęta czy też nie. Prokurator zajmie się sprawą tylko wtedy, gdy wymaga tego interes społeczny.

Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

Nieważne, czy jedziemy na wakacje, czy w celach biznesowych, wypożyczenie auta na miejscu to doskonały sposób na zachowanie mobilności i niezależności od lokalnej komunikacji publicznej. Nie jest to jednak usługa tania, często wymaga też dużej ostrożności, zarówno przy wyborze wypożyczalni jak i przy załatwianiu formalności.

Jak profesjonalnie dbać o rynny i krokwie?


Aby mieć pewność, że budynek mieszkalny jest odpowiednio zabezpieczony, należy go odpowiednio konserwować. Szczególnej uwagi potrzebują rynny i krokiew. Pełnią one wiele funkcji istotnych dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania budynku.

Czy komunikacja dachowa jest konieczna?


Często przy budowie domu rezygnujemy z montażu komunikacji dachowej, co pozwala nam zmniejszyć koszty inwestycji. Jednak jest to oszczędzanie na krótką metę. Wbrew pozorom, komunikacja dachowa często się przydaje, także w codziennych sytuacjach.

REKLAMA

Od 1 lipca mniej fotoradarów?

W piątek 1 lipca wejdą w życie zmiany w przepisach. Pojawi się e-myto, a policja odda fotoradary "krokodylom".

Przyczepność: czym jest przyczepność opon do drogi, jak wpływa na bezpieczeństwo, jak ją zmaksymalizować?

Jednym z najważniejszych czynników, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy jest przyczepność opon do drogi. Zależy od niej zarówno długość drogi hamowania jak i zdolność do pokonywania zakrętów oraz możliwość przyspieszania.

Siła odśrodkowa: wróg kierowcy na zakrętach

Każdy pojazd, pokonujący zakręt o dowolnym promieniu, jest poddany działaniu kilku sił, z których najważniejszą jest siłą odśrodkowa. Bywa ona bezpośrednim „sprawcą” wielu wypadków. Są jednak sposoby na ograniczenie siły odśrodkowej, zarówno dotyczące techniki jazdy jak i konstrukcji i eksploatacji samochodu.

Gołoledź: czym jest, kiedy występuje. Jak gołoledź wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Wśród niebezpieczeństw, czyhających na drogach na kierowcę, gołoledź i tzw. "śliskość pośniegowa" należą do najgroźniejszych. Przed poślizgiem na takiej nawierzchni nie uchronią nas nawet najlepsze opony zimowe.

REKLAMA

Przejazdy kolejowe: jak je bezpiecznie przejeżdżać?

Przejazdy kolejowe to jedne z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze. Nadjeżdżający pociąg nie ma fizycznej możliwości zahamowania. Cała odpowiedzialność za bezpieczne pokonanie przejazdu kolejowego spoczywa więc na kierowcy.

Pojazdy uprzywilejowane: jak się wobec nich zachowywać? Jakie mają przywileje?

Uprzywilejowanymi w ruchu drogowym są pojazdy sygnalizujące swoje uprawnienia za pomocą czerwonych i/lub niebieskich świateł migających oraz sygnału dźwiękowego. Często są to prywatne auta VIPów, np. korpusu dyplomatycznego, policji, Biura Ochrony Rządu, czy ambulanse pogotowia ratunkowego.

Kolumna pojazdów: jak w niej jechać?

Kolumny pojazdów, sunące po drogach, są zjawiskiem powszechnym. Jazda w kolumnie tylko teoretycznie wygląda na bardzo łatwą.

Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?

Coraz częściej zamiast samych opon kierowcy decydują się na komplet sezonowych kół, a wtedy rodzi się kolejny dylemat. Jakie felgi wybrać: klasyczne stalowe czy jednak lekkie i ładne aluminiowe i w końcu... Czy felgi aluminiowe nadają się do jazdy w zimie?

Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo?

Nadmierna szybkość to najczęstszy w policyjnych raportach główna przyczyna wypadków. Choć innych przyczyn wypadków zawsze też jest wiele, zmniejszenie szybkości zawsze daje nam więcej czasu na reakcję. Czym jednak jest sama szybkość, jakie są jej rodzaje i jak tak naprawdę wpływa na bezpieczeństwo?

Wymiana opon parami – o czym warto pamiętać, kiedy można wymienić opony na osi, a kiedy trzeba wszystkie naraz?

Polskie przepisy dopuszczają jazdę z różnymi oponami na poszczególnych osiach pojazdu. To daje kierowcy możliwość wymiany opon/kół stopniowo – parami. Warsztaty wulkanizacyjne patrzą na taką formę „oszczędzania” bardzo nieprzychylnie. Dlaczego? Czy chodzi tylko o sprzedanie nam od razu czterech opon?

Volkswagen... który prowadzi się sam

Temporary Auto Pilot to nowy system Volkswagena, który sam będzie kierował autem w czasie jazdy. System ma na celu zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych przez zmęczenie, błąd lub nieuwagę kierowcy.

Kwalifikacja wojskowa 2011 - rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

W dniu 23 lutego 2011 roku, weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2011 r.

Jak wybrać ciche opony? Jakie opony są bardziej ciche i dlaczego?

Szum opon może stanowić nawet 1/3 niechcianych dźwięków docierających do uszu pasażerów w kabinie auta. Dobór odpowiednich opon może zmniejszyć natężenie nieprzyjemnych dźwięku nawet o 3-4 dB. Dla ludzkiego ucha to duża różnica – 3 dB mniej to blisko dwukrotnie ciszej!

Indeks prędkości opon – jak odczytać, co oznaczają poszczególne znaki, jaki indeks powinny mieć opony do auta rodzinnego?

Indeks prędkości opony, podobnie jak indeks nośności, powinien być dostosowany do możliwości auta - do jego prędkości maksymalnej – nie do „założeń” kierowcy. Jeśli nasze auto może jechać ponad 200 km/h nie powinno się stosować opon z niższym indeksem prędkości niż H i nieważne czy korzystamy z pełni możliwości auta czy nie.

Zlewy ułatwiające życie kuchenne

Zlewy ułatwiające życie kuchenne sprawdzą się w każdej kuchni, niezależnie od tego czy przyrządzamy w niej posiłki czy tylko odgrzewamy gotowe produkty. Zmywanie naczyń chyba dla nikogo nie stanowi przyjemności, dlatego warto rozważyć kupno zlewu, który ułatwi nasze życie kuchenne. W zlewach, które ułatwią Twoje życie w kuchni, zastosowane są nowoczesne, funkcjonalne rozwiązania.

Długi weekend w statystykach

71 osób zginęło, a 650 zostało rannych – to bilans 525 wypadków, do których doszło na polskich drogach podczas długiego weekendu czerwcowego. Policjanci zatrzymali aż 2794 nietrzeźwych kierowców.Te statystyki pokazują, że nadal, mimo apeli, nie kierujemy się na drodze zdrowym rozsądkiem. To zbyt duża liczba wypadków, osób zabitych, rannych. Polakom wydaje się, że są dobrymi kierowcami, ale tak nie jest, jeśli prędkość, brawura zwyciężają nad zdrowym rozsądkiem.

Samochodem do Norwegii

Podróż do Norwegii wymaga znajomości przepisów drogowych. Zimą obowiązuje inny zestaw regulacji prawnych dotyczących poruszania się po drogach. Warto przemyśleć podróż kamperem latem do tego kraju skandynawskiego. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące na terytorium Norwegii.

Podróż samochodem do Luksemburga

Przedstawiamy podstawowe przepisy drogowe i regulacje, obowiązujące w Luksemburgu.

Samochodem do Włoch

Włochy to częsty cel wakacyjnego wypoczynku Polaków. Mamy możliwość dojazdu samochodem do Włoch dwoma rodzajami tras, który należy dostosować do miejsca startu podróży. Warto przeliczyć koszty benzyny oraz noclegu, które poniesiemy podczas przejazdu przez kraje europejskie. Na miejscu będziemy zwiedzać Rzym i nadmorskie kurorty – wówczas niezbędna okaże się wiedza na temat przepisów drogowych, obowiązujących we Włoszech.

Kiedy można założyć podsłuch?

Jednym ze sposobów uzyskania dowodów popełnienia przestępstwa może być kontrolowanie rozmów telefonicznych (założenie podsłuchu). Należy jednak pamiętać, iż jest to sytuacja wyjątkowa, na którą zgodę musi wyrazi sąd okręgowy.

Dzieci wspierają akcję "Bezpieczeństwo dla wszystkich"

W ramach finału konkursu Renault "Bezpieczeństwo dla wszystkich", laureaci reprezentowali Polskę w finale w EuroDisneylandzie pod Paryżem. Plakat ich autorstwa zostanie umieszczony na billboardach w całym kraju.

Parkowanie dla opornych: jak zaparkować samochód w mieście?

O wiele ważniejsze niż parkowanie "na centymetry", czego uczą w szkołach, jest takie parkowanie, aby jak najmniej narażać swój samochód na uszkodzenia i jak najmniej przeszkadzać innym, zarówno kierowcom jak i pieszym.

Bezpieczne wakacje 2011 z Moto.wieszjak.pl

Już w najbliższy piątek, 24 czerwca odbędzie się druga edycja akcji „Bezpieczne Wakacje”, która jest kierowana do mieszkańców Podkarpacia, a w szczególności rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Akcja ma na celu promowanie bezpieczeństwa w czasie wakacyjnego wypoczynku i letnich podróży.

Jakie znaczenie ma szerokość felgi – czy szersza felga jest zawsze lepsza?

Ta sama opona na feldze rożnej szerokości będzie inaczej pracować. To dlatego auta sportowe mają szersze felgi na osi napędowej. Dzięki szerszym felgom szerokości styku bieżnika z drogą jest większa, a różnica w prowadzeniu auta jest oczywista. Wiele zależy jednak od stylu jazdy konkretnego kierowcy – każdy inaczej będzie też odczuwać różnice.

Tolerancja i poszanowanie na drodze. Ekspert ITS radzi jak być dobrym kierowcą

Wzajemna tolerancja i poszanowanie zasad kodeksu drogowego pozwalają na uniknięcie ryzykownych sytuacji w ruchu drogowym. Ekspert Instytutu Transportu Samochodowego radzi, jak zachowywać się na drodze za kierownicą pojazdu.

Kara za niewskazanie kierującego pojazdem

Otrzymując zdjęcie z fotoradaru, właściciel pojazdu zobowiązany jest wskazać kim był kierowca. Tylko, jeżeli właściciel rzeczywiście nie wie, kto prowadził pojazd, może uchronić się przed odpowiedzialnością za wykroczenie.

Przekroczenie prędkości: główny grzech polskich kierowców

Przekraczanie dozwolonej prędkości jest wśród polskich kierowców nagminne. Policja traktuje ten rodzaj wykroczenia bezlitośnie: jeśli przekroczyłeś prędkość, zapłacisz mandat i otrzymasz punkty karne. Nie jest to jednak jedyny "grzech".

"CHARLY II" - policyjna akcja przeciwko dziecięcej pornografii

Policjanci przeprowadzili ogólnopolską akcję skierowaną przeciwko pornografii dziecięcej w sieci. W trakcie policyjnej operacji „CHARLY II” przeszukano 215 domów, mieszkań oraz siedzib firm, zatrzymano 213 osób, z których pierwsze usłyszały już zarzuty.

Tragiczny wypadek w Łódzkiem: Bus zderzył się z ciężarówką, osiem osób nie żyje

Z najnowszych informacji wynika, że osiem osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w wyniku wypadku, do którego doszło około godziny 6 rano w województwie łódzkim. Wypadek miał miejsce na drodze krajowej nr 8 w Chrzczonowicach.

Podsłuch w przepisach kodeksu postępowania karnego

W życie weszła nowelizacja kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Ma na celu zapewnienie efektywnej kontroli sądu lub prokuratora nad czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi organów ścigania ingerującymi w prawo obywatela do prywatności. Dotyczy to w szczególności stosowania instytucji podsłuchu.

Volvo odróżni łosia od sarny

Volvo Car Corporation pracuje nad systemem ostrzegania oraz hamowania, który ma działać w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze.

Szybkie kary dla piratów drogowych

Fotoradary rejestrujące wykroczenia drogowe będą do dyspozycji Inspekcji Transportu Drogowego od 1 lipca 2011 roku. Inspekcja będzie również mogła skorzystać z urządzeń, które mierzą prędkość na odcinku nawet kilku kilometrów.

Nowe przestępstwa przed Euro 2012

Zakaz noszenia noży, wyrok już na stadionie, dozór elektroniczny dla kibiców, ale także powrót alkoholu na imprezy sportowe. Takie zmiany, w związku ze zbliżającym się turniejem Euro 2012 zaproponował rząd.

Szkło: dekoracja i rozświetlenie wnętrza

Szkło w mieszkaniu pełni dwie podstawowe funkcje: dekoracyjną i rozświetlającą wnętrze. Zazwyczaj w czasie aranżowania wnętrza mieszkania bierzemy pod uwagę dekoracyjną funkcję szkła. A tymczasem szkło może też rozświetlić wnętrze naszego mieszkania, co ma szczególne znaczenie w przypadku mieszkań ciemnych i tych o niewielkim metrażu.

Pokój niemowlaka: malowanie


Jeśli decydujemy się na malowanie pokoju dla niemowlaka powinniśmy zwrócić uwagę na szereg czynników. Malowanie pokoju dla niemowlaka powinno być zaplanowane ze szczególną troską, tak żeby nasze dziecko było w nim bezpieczne. W czasie wyboru farb do pokoju niemowlaka trzeba zwrócić uwagę na zawartość alergenów w farbach.

Tajny eksperyment drogówki

Drogówka w województwie mazowieckim ma już do swojej dyspozycji najnowszy wynalazek polskich inżynierów. Urządzenie pozwoli ścigać kierowców łamiących przepisy dużo skuteczniej niż tradycyjny fotoradar.

Technika jazdy

Technika jazdy sportowej, jazda w stylu Eco, tajniki jazdy po zakrętach, jak zaparkować w kopercie, jazda po śliskiej nawierzchni, hamowanie silnikiem, jak uniknąć aquaplaningu. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradach ekspertów zgromadzonych w naszym serwisie "Technika jazdy" http://technika-jazdy.wieszjak.pl/">technika-jazdy.wieszjak.pl.

Włącz się w Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa na drogach

Od 30 maja 2011 rusza kolejna edycja Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa. Na specjalnej stronie www można zadeklarować bezpieczną jazdę i przyczynić się do powodzenia akcji "Weekend bez ofiar".

Utrudnianie ruchu drogowego

Osoba, która utrudnia bądź tamuje ruch na drodze, bez względu na to czy kieruje pojazdem czy jest pieszym, popełnia wykroczenie. Wysokość mandatu zależy od rodzaju niezgodnego z przepisami zachowania, i waha się od 50 do 500 zł.

Zniszczenie znaku drogowego

Niszczenie znaku drogowego jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W sprawach większej wagi, sprawca może nawet odpowiadać za przestępstwo, na podstawie kodeksu karnego.

Baterie łazienkowe przyjazne dla dzieci


Wyrobienie nawyku mycia rąk u dziecka jest bardzo ważne, pomogą nam w tym baterie łazienkowe przyjazne dla dzieci. Czasami jednak trudno jest nakłonić dzieci do mycia rąk i zastanawiamy się jaki fortel zastosować, a tymczasem nie jest to takie trudne, w dużym stopniu zadanie ułatwią nam baterie łazienkowe przyjazne dla dzieci, które uwzględniają ich potrzeby.

Jak pozbyć się kurzu z mieszkania alergika?

Pozbycie się kurzu z mieszkania alergika to bardzo ważna sprawa, a jednocześnie niezbyt prosta w wykonaniu. Aby pozbyć się kurzu z mieszkania alergika musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czeka nas systematyczna praca. Za 50% alergii odpowiadają roztocza, a pozbycie się ich jest bardzo trudne, jednak jest możliwe. W jaki sposób pozbyć się kurzu z mieszkania alergika?

Podłoga w domowej siłowni

Istotnym elementem domowej siłowni, oprócz oczywiście sprzętów do ćwiczeń, jest podłoga. Odpowiednio dobrana podłoga w domowej siłowni zapewni nam komfort użytkowania. Każdy wielbiciel uprawiania sportu spełni swoje marzenie, jeśli będzie miał możliwość stworzenia domowej siłowni.

Jak przewozić samochodem osobowym przedmioty nie mieszczące się w jego wnętrzu?

Zachodzi czasem konieczność przewiezienia samochodem przedmiotów o znacznych gabarytach, które nie mieszczą się w jego wnętrzu, nawet po złożeniu lub zdemontowaniu foteli lub ich oparć. Wielu kierowców nie radzi sobie z tym problemem.

Jak bezpiecznie poruszać się w terenie pozamiejskim?

Jazda drogami z dala od osad ludzkich wydaje się być łatwa i bezpieczna. Jedyne zagrożenie mogą stanowić zwierzęta, wbiegające na drogę. Tymczasem są i inne zagrożenia, z których istnienia często nie zdajemy sobie sprawy.

Kiedy wdowa ma prawo do renty rodzinnej po policjancie?

Wdowa, która chce otrzymać prawo do renty po swoim zmarłym mężu musi złożyć wniosek do policyjnego organu rentowego. Może to uczynić samodzielnie lub przez swojego pełnomocnika. Jak tego dokonać?

REKLAMA