reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Obok poprawczaków hostele dla nieletnich

Obok poprawczaków hostele dla nieletnich

Hostele mają pomóc nieletnich w wyjściu z zakładu poprawczego. Kuratorzy będą mogli zlecić badanie na obecność w organizmie nieletniego alkoholu lub innych substancji.

Hostele mają pomagać nieletnim wyjść z zakładu poprawczego. W hostelu mogliby przebywać nieletni, którzy podjęli pracę lub naukę.

Będą szczegółowe regulacje określające rolę kuratora w postępowaniach wobec nieletnich. Dziś kuratorzy pełnią funkcje wykonawcze wobec sądu. Niestety dokładnie nie wiadomo, na czym ma polegać sprawowany przez nich nadzór, jak mają wyglądać wywiady środowiskowe, co im wolno i jakie są ich obowiązki. Swój pomysł na rozwiązanie tych problemów znaleźli senatorowie. Przygotowali projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. W piątek 1 lipca zajmowała się nim sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Kuratorzy popierają planowane zmiany. Ustalony zostanie otwarty katalog uprawnień kuratora. Będzie on mógł m.in. zobowiązać nieletniego do poddania się badaniu na ustalenie obecności w jego organizmie alkoholu lub środków odurzających. W razie wykrycia w organizmie dziecka takich substancji kurator będzie mógł wystąpić do sądu o zmianę dotychczasowego środka wychowawczego.

Zgodnie z planowanymi przepisami sąd rodzinny będzie mógł zlecać w sprawach nieletnich sporządzanie opinii nie tylko ośrodkom diagnostyczno-konsultacyjnym, ale również innym placówkom specjalistycznym lub biegłym. Ma to usprawnić postępowania.

Nowe regulacje mają także spopularyzować działalność resocjalizacyjną hosteli. Mają one pomagać nieletnim wyjść z zakładu poprawczego. W hostelu mogliby przebywać nieletni, którzy podjęli pracę lub naukę. Musieliby częściowo pokrywać koszty swojego utrzymania. Nadzór nad nimi sprawowałby dyrektor zakładu poprawczego. Hostele mogłyby być prowadzone nie tylko przez placówki resocjalizacyjne, ale również przez stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje społeczne.

Nowym rozwiązaniem będzie możliwość umieszczania uciekinierów z zakładów poprawczych w policyjnej izbie dziecka. Dziś nie ma wyznaczonej placówki, która przejmowałaby chwilowo opiekę nad takim nieletnim, i często trafiają oni do pogotowia opiekuńczego. Korzystanie z policyjnej izby dziecka będzie traktowane jak ostateczność i wyraźnie ustalone zostaną maksymalne terminy przetrzymywania tam dziecka. Zgodnie z projektem uciekinierów będzie można umieszczać w policyjnej izbie dziecka na czas niezbędny do przekazania nieletniego dyrektorowi jego placówki, nie dłużej jednak niż przez 5 dni. W policyjnej izbie dziecka będzie można również umieścić nieletniego na czas uzasadnionej przerwy w konwoju, nie dłużej niż na 24 godziny. Na polecenie sądu czas ten będzie mógł być dłuższy – nieprzekraczający jednak 48 godzin.

Pełny tekst: Hostele dla nieletnich wspomogą poprawczaki

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Hostele mają pomóc nieletnim w wyjściu z zakładu poprawczego.
Hostele mają pomóc nieletnim w wyjściu z zakładu poprawczego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama