REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obok poprawczaków hostele dla nieletnich

Hostele mają pomóc nieletnim w wyjściu z zakładu poprawczego.
Hostele mają pomóc nieletnim w wyjściu z zakładu poprawczego.

REKLAMA

REKLAMA

Hostele mają pomóc nieletnich w wyjściu z zakładu poprawczego. Kuratorzy będą mogli zlecić badanie na obecność w organizmie nieletniego alkoholu lub innych substancji.

Hostele mają pomagać nieletnim wyjść z zakładu poprawczego. W hostelu mogliby przebywać nieletni, którzy podjęli pracę lub naukę.

REKLAMA

REKLAMA

Będą szczegółowe regulacje określające rolę kuratora w postępowaniach wobec nieletnich. Dziś kuratorzy pełnią funkcje wykonawcze wobec sądu. Niestety dokładnie nie wiadomo, na czym ma polegać sprawowany przez nich nadzór, jak mają wyglądać wywiady środowiskowe, co im wolno i jakie są ich obowiązki. Swój pomysł na rozwiązanie tych problemów znaleźli senatorowie. Przygotowali projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. W piątek 1 lipca zajmowała się nim sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Kuratorzy popierają planowane zmiany. Ustalony zostanie otwarty katalog uprawnień kuratora. Będzie on mógł m.in. zobowiązać nieletniego do poddania się badaniu na ustalenie obecności w jego organizmie alkoholu lub środków odurzających. W razie wykrycia w organizmie dziecka takich substancji kurator będzie mógł wystąpić do sądu o zmianę dotychczasowego środka wychowawczego.

Zgodnie z planowanymi przepisami sąd rodzinny będzie mógł zlecać w sprawach nieletnich sporządzanie opinii nie tylko ośrodkom diagnostyczno-konsultacyjnym, ale również innym placówkom specjalistycznym lub biegłym. Ma to usprawnić postępowania.

REKLAMA

Nowe regulacje mają także spopularyzować działalność resocjalizacyjną hosteli. Mają one pomagać nieletnim wyjść z zakładu poprawczego. W hostelu mogliby przebywać nieletni, którzy podjęli pracę lub naukę. Musieliby częściowo pokrywać koszty swojego utrzymania. Nadzór nad nimi sprawowałby dyrektor zakładu poprawczego. Hostele mogłyby być prowadzone nie tylko przez placówki resocjalizacyjne, ale również przez stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje społeczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowym rozwiązaniem będzie możliwość umieszczania uciekinierów z zakładów poprawczych w policyjnej izbie dziecka. Dziś nie ma wyznaczonej placówki, która przejmowałaby chwilowo opiekę nad takim nieletnim, i często trafiają oni do pogotowia opiekuńczego. Korzystanie z policyjnej izby dziecka będzie traktowane jak ostateczność i wyraźnie ustalone zostaną maksymalne terminy przetrzymywania tam dziecka. Zgodnie z projektem uciekinierów będzie można umieszczać w policyjnej izbie dziecka na czas niezbędny do przekazania nieletniego dyrektorowi jego placówki, nie dłużej jednak niż przez 5 dni. W policyjnej izbie dziecka będzie można również umieścić nieletniego na czas uzasadnionej przerwy w konwoju, nie dłużej niż na 24 godziny. Na polecenie sądu czas ten będzie mógł być dłuższy – nieprzekraczający jednak 48 godzin.

Pełny tekst: Hostele dla nieletnich wspomogą poprawczaki

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA