reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Czy osoba, która popełniła wykroczenie może zostać policjantem?

Czy osoba, która popełniła wykroczenie może zostać policjantem?

Kandydat na policjanta powinien spełniać szereg wymagań, określonych w ustawie o Policji. Jednym z nich jest niekaralność. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje jednak wprowadzenie pewnej zmiany w tym zakresie – ograniczenie pojęcia niekaralności tylko do przestępstw i przestępstw skarbowych.

Kto może zostać policjantem?

Obecnie, ustawa o Policji przewiduje, że służbę w Policji może pełnić osoba spełniająca następujące warunki:

  1. posiada obywatelstwo polskie;
  2. ma nieposzlakowaną opinię;
  3. nie była karana;
  4. korzysta z pełni praw publicznych;
  5. posiada co najmniej średnie wykształcenie;
  6. posiada zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować.

Ważne: Jeżeli kandydat nie ma wykształcenia średniego, ale w toku postępowania kwalifikacyjnego zostanie stwierdzone, że kandydat wykazuje szczególne predyspozycje do służby w Policji, komendant wojewódzki Policji może wyrazić zgodę na przyjęcie go do służby w oddziałach prewencji Policji.

Nowelizacja ustawy ma wprowadzić zmiany w zakresie wymogu niekaralności kandydata na policjanta.

Zobacz serwis: Policja

Niekaralność za przestępstwo i wykroczenie

Jednym z wymogów ubiegania się do służby w Policji jest niekaralność, rozumiana jako niekaralność za przestępstwo, ale i wykroczenie. W uzasadnieniu do zmian w ustawie o Policji, jej autorzy wskazują, że jest to rozwiązanie nieracjonalne, ze względu na to, iż odbiera to możliwość pełnienia służby nawet tym osobom, które popełniły drobne wykroczenia.

Wskazują również, iż inne regulacje (np. dotyczące służby w Straży Granicznej czy Centralnym Biurze Antykorupcyjnym) stawiają kandydatom wymóg niekaralności za przestępstwo. W związku z tym, w projekcie ustawy zmieniającej pojawiło się rozwiązanie, by służbę w Policji mogła pełnić osoba, która nie była skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Z pojęcia „niekaralności” wyłączy się więc wykroczenia.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Postępowanie kwalifikacyjne

Przyjęcie kandydata do służby w Policji jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.

W pierwszej kolejności, kandydat powinien złożyć podanie o przyjęcie do służby, kwestionariusz osobowy oraz dokumenty stwierdzające wymagane wykształcenie, kwalifikacje zawodowe i dane o uprzednim zatrudnieniu.

Kolejne etapy postępowania to: test wiedzy, test sprawności fizycznej oraz test psychologiczny, przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej, ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w

Policji, a także sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama