reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Kiedy można założyć podsłuch?

Kiedy można założyć podsłuch?

Jednym ze sposobów uzyskania dowodów popełnienia przestępstwa może być kontrolowanie rozmów telefonicznych (założenie podsłuchu). Należy jednak pamiętać, iż jest to sytuacja wyjątkowa, na którą zgodę musi wyrazi sąd okręgowy.

Użycie podsłuchu

Znowelizowana ustawa o Policji, w art. 19 przewiduje, że sąd okręgowy może zarządzić kontrolę operacyjną w celu zidentyfikowania sprawców przestępstw lub zebrania dowodów, wtedy, gdy inne środki okazały się bezskuteczne albo nieprzydatne.

Podsłuch zostanie zarządzony w drodze postanowienia sądu, na pisemny wniosek Komendanta Głównego Policji, po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego albo na pisemny wniosek komendanta wojewódzkiego Policji, złożony po uzyskaniu pisemnej zgody prokuratora okręgowego właściwego ze względu na siedzibę składającego wniosek organu Policji.

Wniosek o zastosowanie kontroli operacyjnej należy przedstawić wraz z materiałami uzasadniającymi potrzebę zastosowania kontroli operacyjnej.

Jak długo może trwać kontrola operacyjna?

Zgodnie z treścią ustawy o Policji, kontrolę operacyjną zarządza się na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Kontrola może jednak zostać jednorazowo przedłużona, na okres nie dłuższy niż kolejne 3 miesiące. Jest to możliwe, tylko jeśli sąd okręgowy wyda odpowiednie postanowienie, na pisemny wniosek Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji (po uzyskaniu zgody prokuratora).

Zobacz serwis: Policja

Wykorzystanie materiałów z podsłuchu

Istotną zmianą w zakresie stosowania kontroli operacyjnej jest ograniczenie wykorzystania dowodu uzyskanego w jej toku.

Znowelizowane przepisy wskazują, że dowody mogą zostać wykorzystane wyłącznie w postępowaniu karnym w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe (a nie np. w postępowaniu cywilnym).

Dowód popełnienia przestępstwa innej osoby

Postanowienie o stosowaniu kontroli operacyjnej dotyczy ściśle określonych osób. Dotychczas pojawiał się problem, co zrobić, gdy w wyniku kontroli wyjdzie na jaw, że przestępstwo popełniła osoba nieobjęta zarządzeniem.

Nowe regulacje rozwiązują ten problem i wskazują, że jeśli w wyniku stosowania kontroli operacyjnej uzyskano dowód popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, to taki materiał będzie można wykorzystać w procesie. Postanowienie w tym zakresie podejmie sąd, który zarządził podsłuch.

Zobacz serwis: Dowody

Zniszczenie nagrań

W wyniku znowelizowania kodeksu postępowania karnego, także osoby, wobec których zastosowano podsłuch, mogą wnioskować o zniszczenie nagrań niewykorzystanych w postępowaniu karnym. Do tej pory, nagrania, które nie miały znaczenia dla sprawy niszczone były w wyniku zarządzenia sądu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto i kiedy może założyć nam podsłuch? / Fot. Fotolia
Kto i kiedy może założyć nam podsłuch? / Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama