| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kara za niewskazanie kierującego pojazdem

Kara za niewskazanie kierującego pojazdem

Otrzymując zdjęcie z fotoradaru, właściciel pojazdu zobowiązany jest wskazać kim był kierowca. Tylko, jeżeli właściciel rzeczywiście nie wie, kto prowadził pojazd, może uchronić się przed odpowiedzialnością za wykroczenie.

Obowiązek wskazania sprawcy wykroczenia

Zgodnie z treścią ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd został użyty wbrew woli i wiedzy właściciela pojazdu przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec (np. kradzież).

W przypadku, gdy otrzymamy zdjęcie z fotoradaru jesteśmy zobowiązani potwierdzić, kto jest kierowcą pojazdu (czy jest to właściciel pojazdu czy inna osoba). Warto przy tym pamiętać, że celowe wprowadzenie funkcjonariuszy w błąd może zakończyć się dla nas mandatem. Art. 96 kodeksu wykroczeń stanowi bowiem, że kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie podlega karze grzywny.

Przed nowelizacją (do końca 2010 roku) kara wymierzana była na podstawie przepisu z art. 97 kodeksu wykroczeń, tj. wykraczanie przeciwko innym, nieuwzględnionym w kodeksie, przepisom ustawy Prawo o ruchu drogowym) bądź art. 65 k.w., czyli umyślnego wprowadzenia w błąd organu państwowego.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Kiedy zdjęcie fotoradaru nie będzie podstawą mandatu?

Oczywiście, nie w każdej sytuacji jesteśmy zobowiązani wskazać osobę znajdującą się na zdjęciu z fotoradaru i, w konsekwencji, zapłacić mandat. Zdjęcie z fotoradaru nie może stanowić podstawy mandatu, jeżeli:

1)    nie widać na nim wyraźnie sprawy wykroczenia drogowego, a właściciel pojazdu nie jest w stanie wskazać kierowcy;

2)    fotoradar nie miał legalizacji;

3)    na zdjęciu uwidocznione są dwa auta jadące obok siebie;

4)    od czasu popełnienia wykroczenia minął rok, a postępowanie nie zostało wszczęte.

Zobacz: Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy

Fotoradar będzie widoczny z daleka

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia, który określa zasady lokalizacji i sposobu oznakowania fotoradarów. Przewiduje on, obudowy fotoradarów mają zostać pokryte żółtą folią odblaskową, w celu zapewnienia odpowiedniej widoczności. 

Co więcej, fotoradary będą mogły być instalowane:

1.    w obszarze zabudowanym w odległości nie mniejszej niż 1000 m od innego fotoradaru;

2.    poza obszarem zabudowanym w odległości nie mniejszej niż 5000 m od innego fotoradaru.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »