REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Praca w święta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki system czasu pracy wprowadzić dla kierowcy zajmującego się przewozem osób w firmie

Zatrudniamy pracownika na stanowisku kierowcy jednego z dyrektorów naszej firmy. Jego praca polega na tym, że wozi dyrektora na spotkania służbowe. Często jednak czeka na dyrektora w miejscach, do których go zawozi, nie wykonując w tym czasie pracy. Czasami taki czas oczekiwania trwa nawet kilka godzin. Jaki system czasu pracy najkorzystniejszy dla firmy ustalić temu pracownikowi? Zatrudniamy go w systemie podstawowym czasu pracy, ale nie jesteśmy z tego zadowoleni, ponieważ płacimy pracownikowi za czas, kiedy odpoczywa w samochodzie, czekając na dyrektora.

Czas pracy pracowników samorządowych

Ustawą o pracownikach samorządowych wprowadzono nowe zasady rozliczania czasu pracy tej grupy pracowników. Przyjęte uregulowania znacznie uelastyczniają ich czas pracy.

Jak wyliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc pracownika zatrudnionego na część etatu

Pracownik był zatrudniony na 1/3 etatu w podstawowym systemie czasu pracy. Pracował u nas do 14 maja br. i przepracował w tym miesiącu tylko 24 godziny. Pracownikowi przysługuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 426 zł. Czy wyliczając jego stawkę godzinową należy przyjąć nominalny czas pracy, jaki jest do przepracowania w maju br., czy tylko liczbę godzin właściwą do przepracowania w maju dla 1/3 etatu?

Czy w jednym zakładzie można ustalić różne pory nocne

Chcemy wprowadzić w naszej firmie różne pory nocne dla poszczególnych grup pracowników. Inne pory nocne obowiązywałyby pracowników pracujących w biurze, inne pracujących na produkcji, a jeszcze inne wykonujących pracę w terenie. Czy jest dopuszczalne ustalenie w regulaminie pracy różnych pór nocnych obowiązujących w tym samym zakładzie?

REKLAMA

Zadaniowy system czasu pracy


Zadaniowy system czasu pracy jest stosowany najczęściej wtedy, gdy pracodawca nie może na bieżąco kontrolować naszej pracy. Wprowadza zatem wtedy tzw. system zadaniowy i rozlicza nas ze zleconych zadań. Taki system najczęściej spotykany jest u przedstawicieli handlowych.

Wynagrodzenie dla nauczyciela za egzamin maturalny

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach czasu pracy nauczyciel jest zobowiązany realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, w tym również uczestniczyć w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

Pół etatu na wychowawczym i ochrona przed zwolnieniem

Przebywam na urlopie wychowawczym. Zastanawiam się jednak nad powrotem do pracy na pół etatu, abym mogła spędzać więcej czasu z córką i jednocześnie uzyskiwać dochody. Czy w tej sytuacji będę chroniona przed zwolnieniem tak jak podczas urlopu wychowawczego?

Ciąża a praca w godzinach nadliczbowych

Obowiązki pracodawcy związane z rodzicielstwem zaczynają się już w okresie ciąży pracownicy. Stosunek pracy kobiet w ciąży podlega szczególnej ochronie.

REKLAMA

Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi samorządowemu wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, w zależności od jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Nie ma on jednak prawa do dodatku z tego tytułu.

Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi samorządowemu wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, w zależności od jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Nie ma on jednak prawa do dodatku z tego tytułu.

Czy pracownikowi samorządowemu przysługuje dodatek za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych

Jestem kierownikiem biura w gminie. Pracownik zatrudniony na stanowisku referenta wykonywał w środę pracę poza normalnymi godzinami funkcjonowania urzędu. Były to jednocześnie jego godziny nadliczbowe. Teraz wystąpił o wypłatę dodatku za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych. Czy mogę mu wypłacić taki dodatek?

Indywidualny rozkład czasu pracy

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy, pamiętając jednak o tym, iż nie może naruszać przepisów o czasie pracy.

Czy harmonogram czasu pracy powinien być uzgadniany ze związkami zawodowymi

Chcemy zmienić dotychczasowy zwyczaj, który polega na konsultowaniu ze związkami zawodowymi harmonogramu czasu pracy naszych pracowników (ponad 100 osób) i wywieszaniu go na tablicy ogłoszeń. Związki nie wyrażają zgody na inną formę powiadamiania pracowników o ich planie pracy. Czy możemy im się sprzeciwić i powiadamiać pracowników indywidualnie o ich grafikach pracy bez uzgodnień ze związkami zawodowymi?

Zatrudnianie kadry menedżerskiej w godzinach nadliczbowych

Zatrudnienie na stanowisku kierowniczym często wymaga wykonywania pracy ponad ustawowe normy czasu pracy. Pracodawcy korzystają z możliwości, jakie daje kodeks pracy, i zobowiązują kadrę zarządzającą do świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych bez wynagrodzenia, argumentując, że jest to potrzebne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy. Czy menedżerowie powinni pracować nadliczbowo bez limitów i bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia?

Czas pracy w ruchu ciągłym

Jakie jest maksymalny czas pracy w systemie pracy w ruchu ciągłym?

Tryb ustalania systemów i rozkładów czasu pracy

Czas pracy pracowników jest jednym z najtrudniejszych problemów kadrowych, z jakim musi się zmierzyć pracodawca. Powinien on zatem zwrócić szczególną uwagę na przepisy normujące tę dziedzinę, aby właściwie wprowadzać systemy i rozkłady czasu pracy.

Czy w niedzielę 3 maja pracownicy mogą pracować w placówkach handlowych

Prowadzę sklep, w którym zatrudniam 3 pracowników. Sklep jest czynny każdego dnia. Czy w święto 3 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, mogę nakazać pracownikom przyjść do pracy?

Czas pracy pracowników delegowanych do krajów UE

Pracownicy delegowani do pracy w Unii Europejskiej w zakresie czasu pracy powinni mieć zapewnione co najmniej tak samo dobre warunki jak pracownicy świadczący pracę w kraju.

Dodatek dla niepełnoetatowca za godziny ponadwymiarowe

Jeśli umowa o pracę tak przewiduje, osobom zatrudnionym na części etatu przysługuje wynagrodzenie odpowiadające wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych mimo pracy poniżej 8 godzin na dobę.

Zakaz zatrudniania kobiet w ciąży

Zatrudniam pracownicę, która świadczy pracę w systemie skróconego tygodnia pracy, wykonując swoje obowiązki od poniedziałku do czwartku po 10 godzin dziennie. Pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan ciąży. Czy ciąża wymusza jakieś zmiany w zakresie czasu pracy pracownicy?

Indywidualny rozkład czasu pracy

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy. Musi przy tym pamiętać, aby nie naruszać przepisów o czasie pracy.

W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za pracę w porze nocnej w zakładzie budżetowym

Jesteśmy jednostką samorządową. Czy obliczając wynagrodzenie za pracę w porze nocnej powinniśmy wziąć za podstawę wynagrodzenie zasadnicze pracowników, czy wynagrodzenie minimalne? Prosimy o przykładowe obliczenie wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, jeśli godziny nocne wystąpiły w styczniu 2009 r.

Czy prezesowi zarządu spółki przysługuje dodatek za pracę w nocy

Prezes zarządu naszej spółki, ze względu na potrzeby firmy, w lutym 2009 r. pracował średnio do godziny 2.00 w nocy. W regulaminie jest zapis, że pora nocna przypada między godz. 22.00 a 6.00. W lutym 2009 r. prezes wystąpił o wypłatę dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych, ale odmówiliśmy. Według nas osoba zarządzająca zakładem pracy nie ma prawa do takiego dodatku, a wysokie wynagrodzenie prezesa rekompensuje także ewentualną pracę w nadgodzinach. Czy mamy rację?

Jaki jest czas pracy w Norwegii

Norweski kodeks pracy przewiduje pewne limity czasu pracy, których przekraczanie jest niedopuszczalne. Jak większość kodeksu pracy reguluje także pracę w godzinach nadliczbowych.

Praca przy dozorze urządzeń

System czas pracy przy dozorze urządzeń jest jednym z rodzajów równoważnego czasu pracy.

Jak zatrudnić niepełnoetatowca, aby wykonywał pracę przez 2 dni w tygodniu

Chcemy zatrudnić pracownika na pół etatu. Pracę będzie u nas wykonywał tylko przez 2 dni w tygodniu (w środę i piątek), ponieważ w pozostałe dni ma zajęcia na uczelni. Chcemy, aby pracownik pracował w te 2 dni po 10 godzin. Jak to uwzględnić w umowie o pracę? Czy trzeba napisać, w jakie dni pracownik będzie pracował i po ile godzin? W jakim systemie czasu pracy powinniśmy go zatrudnić? Co zrobić, jeżeli w środę lub w piątek przypadnie święto? Czy wtedy pracownik może pracować w inny dzień?

Co należy się pracownikowi za godziny nadliczbowe?

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Jakie uprawnienia przysługują wtedy pracownikowi?

Czy przerwanie odpoczynku dobowego pracownika powoduje, że należy go liczyć od nowa

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy w godz. od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. We wtorek 3 lutego 2009 r. po przepracowaniu 8 godzin został wezwany dodatkowo do pracy na godz. 19.00, aby przygotować pilny raport. Pracował jeszcze tego dnia do godz. 22.00. Następnego dnia przyszedł do pracy na godz. 8.00. Czy w takim przypadku doszło do naruszenia odpoczynku dobowego przysługującego pracownikowi? Jeśli tak, to jak powinniśmy go pracownikowi zrekompensować?

Wynagrodzenie za czas dyżuru i za czas interwencji w trakcie dyżuru

Wysokość wynagrodzenia ustalana jest inaczej za czas dyżuru, w sytuacji gdy pracownik pozostaje tylko w gotowości do pracy, a inaczej, w przypadku gdy w jego trakcie dojdzie do interwencji.

Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych nie jest kodeksowym obowiązkiem pracowniczym. Niemniej jednak, pracownik musi stosować się do poleceń pracodawcy, który może nakazać pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zatem pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Czy można zmienić ustalone ze związkami zawodowymi w regulaminie pracy dni wolne od pracy w 2009 r.

Ustaliliśmy ze związkami zawodowymi aneks do regulaminu pracy w sprawie dodatkowych dni wolnych w 2009 r. w naszym zakładzie pracy. Będą to wszystkie wolne soboty, a za święto przypadające 15 sierpnia wyznaczyliśmy dzień wolny 17 sierpnia, natomiast za święto 26 grudnia dzień wolny pracownicy odbiorą 21 grudnia. Czy te 2 dni będzie można ewentualnie w późniejszym terminie zmienić już bez uzgodnienia ze związkami, tylko na podstawie zarządzenia prezesa spółki?

Za które święta w 2009 r. trzeba wyznaczyć pracownikom dodatkowe dni wolne

Chcemy przekazać pracownikom informację dotyczącą dni wolnych z tytułu świąt w 2009 r. Praca w naszym zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku. Pracownicy mają soboty i niedziele wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Za jakie święta przypadające w 2009 r. należy wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy, a za które święta taki dzień nie przysługuje?

Czy można polecić pracę w niedzielę i święta pracownikowi, który zajmuje się naprawą telefonów

Nasza firma zajmuje się naprawą telefonów stacjonarnych. Czy pracownikom, którzy naprawiają telefony, możemy polecić pracę w niedzielę i święta? Dodam, że praca w naszym zakładzie nie odbywa się w systemie zmianowym.

Ewidencja czasu pracy

Czas pracy pracowników musi być rejestrowany przez pracodawcę w ewidencji czasu pracy. Za brak takiego dokumentu odpowiada pracodawca.

Praca w niedziele a dzień wolny

U mojego pracodawcy zdarza się, że muszę pracować w niedzielę. Czy jest to dopuszczalne. Jeżeli tak to czy należy mi się w zamian jakiś urlop? 

Czym jest praca w porze nocnej

Czasem przeznaczonym jest pracę jest w zasadzie dzień. Pora nocna powinna być wykorzystywana przez pracowników na odpoczynek. Dlatego wykonywanie pracy w nocy musi podlegać szczególnemu uregulowaniu.

Czy pracownicy przysługuje przerwa na karmienie

Część kobiet po wykorzystaniu urlopu wychowawczego chce wrócić do pracy. Istnieją pewne udogodnienia, ułatwiające godzenie przez kobietę roli matki i pracownika. Jedną z nich jest prawo do przerwy na karmienie.

Kto nie może pracować w porze nocnej

Praca w nocy jest dla pracowników bardziej uciążliwa niż praca wykonywana podczas dnia. Nie każdy pracownik może wykonywać swoją pracę w porze nocnej. Istniej grupa pracowników, których praca w nocy jest bezwzględnie zakazana.

Jakie dodatki za pracę w porze nocnej

W przypadku wykonywania przez pracownika pracy w porze nocnej, przysługuje mu dodatek do wynagrodzenia. Wysokość tego dodatku została określona w kodeksie pracy i wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kogo nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych

Praca wykonywana poza obowiązującymi pracownika godzinami pracy wymaga od pracownika zwiększonego wysiłku. Polecenie wykonywania takiej pracy jest dla pracownika nie wiążące i nie może odmówić jego wykonania. Obowiązkiem pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy, a pozostawanie i wykonywanie pracy po godzinach jest tego przykładem. Jednak nie każdemu pracownikowi można zlecić pracę po godzinach.

Jak określić w umowie o pracę wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy stanowi istotny element umowy o pracę. Obejmuje on kwestie dotyczące ustalenia okresu rozliczeniowego pracownika, jak i systemu pracy, któremu podlega pracownik.

Kiedy pracownik wykonuje pracę w podróży służbowej

Czasem pracy jest czas wykonywanie przez pracownika pracy oraz czas, w którym pozostaje w gotowości do pracy. Jednym z przypadków pozostawania w dyspozycji pracodawcy jest odbywanie przez pracownika podróży służbowej.

Na czym polega skrócony tydzień pracy

Istnieje możliwość, aby pracownik wykonywał pracę przez mniej niż pięć dni w tygodniu, bez potrzeby zmniejszania wymiaru etatu. Możliwość taką daję mu praca w systemie skróconego tygodnia pracy.

Wydłużenie czasu pracy

Dotychczas pracowaliśmy maksymalnie 40 godzin w tygodniu. Natomiast z godzinami nadliczbowymi maksymalnie 48 godzin. Może to już za niedługo ulec zmianie. Od tego roku w krajach Unii, wydłuży się dopuszczalny wymiar czasu pracy. Pracowniku sprawdź, ile będziesz musiał pracować w ciągu tygodnia. 

Czy za pracę w wolną sobotę należy się dzień wolny

Pracodawca zlecając pracownikowi wykonywanie pracy w dniu, który miał być dla niego wolny, musi dać mu inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.

Czy pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w święto i niedziele?

Pracownik może pracować w dni wolne dla niego od pracy tylko w ściśle określonych okolicznościach. Ma prawo za taką pracę uzyskać dzień wolny. Kiedy to jest nie możliwe może otrzymać dodatkowe wynagrodzenie.

Czy czas poświęcony na sprawdzanie wiedzy o firmie zaliczamy do czasu pracy

W firmie obowiązuje regulamin pracy nakazujący pracownikom poddawanie się okresowym testom wiedzy (o produktach oferowanych przez firmę, o procedurach stosowanych w firmie itp.). Testy te są przeprowadzane w godzinach pracy. W jaki sposób rozliczyć pracownikom czas spędzony na testach? Czy należy za niego zapłacić?

Czy przysługuje mi odpoczynek po podróży służbowej

Odbyłem ostatnio podróż służbową wraz z pracodawcą. Normalnie zaczynam pracę o 8.00 rano, a wróciliśmy z podróży około godz. 1.00 w nocy, a zanim dotarłem do domu było już po 2. Poinformowałem pracodawcę, że nie pojawię się w pracy, gdyż chciałbym odpocząć po podróży służbowej, co spotkało się z wielkim oburzeniem pracodawcy, który zagroził, iż potraktuje to jak nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Czy nie miałem prawa do tego odpoczynku? 

Czy możliwe jest odtworzenie czasu pracy

Pracowałam ponad 10 lat w Polsce jako nauczycielka. Ponadto pracowałam ponad 5 lat w innych zawodach. Razem 16 lat pracy. W roku 1994 wyjechałam za granicę, gdzie obecnie mieszkam. Obecnie mam 58 lat i 13 lat udokumentowanej pracy w USA. Rok temu byłam w Polsce żeby odszukać moje dokumenty pracy. Okazało się, że wszystkie dokumenty w szkole, w której pracowałam zostały zagubione lub wyrzucone. Posiadam książeczkę zdrowia, lecz wpisy są niekompletne. Co mam zrobić żeby udowodnić moje lata pracy?  

Czy mogę dać pracownikom dodatkową przerwę?

Wiem, że pracownicy mają prawo do 15 minutowej przerwy. Chciałbym jednak dać pracownikom dodatkową 45 minutową przerwę. Czy jako pracodawca mam do tego prawo?

REKLAMA