Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu działalność gospodarcza. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące działalność gospodarcza.
Zasiłek dla bezrobotnych po okresie opieki nad dzieckiem
Aktualizacja: 28.10.2019
Czy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym istnieje możliwość rejestracji w urzędzie pracy i otrzymywania zasiłki dla bezrobotnych? »
Aktualizacja: 01.10.2019
Częstą praktyką jest angażowanie się podmiotów w działalność gospodarczą członka rodziny na podstawie umowy o pracę. Przepisy prawa pracy nie zawierają żadnych ograniczeń dotyczących zawierania umowy o pracę między osobami fizycznymi występującymi jako pracownik i pracodawca, pozostającymi w związku małżeńskim czy będącymi członkami rodziny. »
Umowa rozdzielności majątkowej między małżonkami - ważna w działalności gospodarczej
Aktualizacja: 17.09.2019
Coraz częściej małżonkowie podpisują wzajemną umowę majątkową (dawniej zwaną intercyzą), wprowadzając w swoim małżeństwie rozdzielność majątkową. To ważne przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą i ponoszących odpowiedzialność majątkową całym swoim majątkiem. Jak informują notariusze, wynika to ze wzrostu świadomości prawnej naszego społeczeństwa, ale też i z powodu coraz większego ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. »
Czy zakaz wstępu dzieci do restauracji to dyskryminacja?
Aktualizacja: 16.09.2019
Czy właściciel restauracji ma prawo zakazać do niej wstępu dzieciom? Jak w takiej sytuacji można domagać się egzekwowania zakazu dyskryminacji? »
Czy zakaz nieuzasadnionego geoblokowania uwolni elektroniczny handel transgraniczny?
Aktualizacja: 05.09.2019
Stosowane od 3 grudnia 2018 roku rozporządzenie unijne w sprawie zakazu nieuzasadnionego geoblokowania jest doniosłym krokiem w procesie wdrażania strategii jednolitego rynku cyfrowego. Jak pokazują badania Komisji Europejskiej (zob. Sprawozdanie Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego z 10.05.2017 r. – Sprawozdanie końcowe na temat badania sektora handlu elektronicznego, COM(2017) 229 wersja ostateczna) przeprowadzone przed przyjęciem rozporządzenia, jedną z najpoważniejszych przeszkód uniemożliwiających swobodne dokonywanie zakupów w Internecie była dotychczasowa praktyka blokowania geograficznego. Czy obowiązujące rozporządzenie o zakazie nieuzasadnionego geoblokowania poprawi sytuację konsumentów w sferze sprzedaży towarów i usług online? »
Zawieszenie działalności gospodarczej - kiedy jest możliwe i o czym należy pamiętać?
Aktualizacja: 26.08.2019
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga sporu czasu i wiedzy. W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorca z przyczyn osobistych czy finansowych chciałby chwilowo zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej i wówczas pojawiają się pytania: czy jest to możliwe i w jaki sposób? »
Zamrożone ceny prądu: czy rolnicy muszą składać oświadczenia?
Aktualizacja: 02.08.2019
Rolnicy mają prawo skorzystać z rozwiązań przewidzianych w ustawie o cenach prądu.T ermin składania oświadczeń przez mikro i małych przedsiębiorców korzystających z innych taryf niż taryfa G, także tych prowadzących działalność rolniczą, został przesunięty na 13 sierpnia 2019 r. »
Aktualizacja: 15.07.2019
Prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek to nie lada wyzwanie finansowe, organizacyjne i logistyczne. Przedsiębiorcy najczęściej skupiają się jedynie na swoich formalnych zobowiązaniach wobec organów administracji publicznej, zapominając jednocześnie, że mają do dyspozycji całą paletę praw i przywilejów, które są pomocne w prowadzeniu biznesu. Eksperci z zakresu prawa gospodarczego z Kancelarii Prawnej Ślązak, Zapiór i Wspólnicy w Katowicach – adwokaci Adam Mura i Bartosz Olszewski oraz aplikant adwokacki Mateusz Latosiński przygotowali specjalne zestawienie 15 praw przedsiębiorcy. Warto je poznać już dziś i rozwinąć swój biznes. »
Nagrywanie prywatnych rozmów a RODO
Aktualizacja: 04.07.2019
Czy nagrywanie prywatnych rozmów podlega przepisom RODO? Kiedy należy poinformować drugą stronę o nagrywaniu rozmowy? »
Kontrola działalności gospodarczej w świetle ustawy Prawo przedsiębiorców
Aktualizacja: 21.05.2019
Do kontroli podmiotów wykonujących działalność gospodarczą wymagająca uzyskania zezwolenia stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy Prawo przedsiębiorców. Po raz pierwszy uregulowano zasady ogólne zagadnienia kontroli działalności gospodarczej w uchylonej już ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Przed wprowadzeniem przepisów regulujących tę materię, przepisy odrębnych ustaw próbowały autonomicznie rozwiązać problemy związane z kontrolą przedsiębiorców. »
Najem kilku lokali a bonifikata od opłaty przekształceniowej
Aktualizacja: 01.04.2019
Organy podatkowe mogą uznać za działalność gospodarczą także najem, jeśli dotyczy on kilku lokali i stanowi stałe źródło utrzymania wynajmującego. Ma to duże znaczenie przy korzystaniu przez wynajmującego z bonifikaty od opłaty przekształceniowej. »
Jak przygotować skuteczną reklamę biura rachunkowego?
Aktualizacja: 07.11.2019
Skuteczna kampania reklamowa biura rachunkowego w dobie dużej konkurencji na rynku usług księgowych staje się coraz bardziej istotna. Dzięki takiej reklamie biuro oczywiście może pozyskać nowych klientów. Wszytko dobrze, tylko jak taką reklamę przygotować. »
Zasiłek macierzyński w 2019 r. - działalność gospodarcza
Aktualizacja: 11.03.2019
Czy korzystanie z zasiłku macierzyńskiego wymusza zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej? Jak długo można korzystać z zasiłku? »
Rozdzielność majątkowa a działalność gospodarcza – wady i zalety
Aktualizacja: 15.03.2019
Rozdzielność majątkowa jest jedynym z popularnych sposobów ochrony majątku małżonków, przed zobowiązaniami małżonka - przedsiębiorcy, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie, czy też podobny poziom bezpieczeństwa finansowego majątku współmałżonka można osiągnąć poprzez odpowiednie ,,wykorzystywanie w praktyce’’ przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczącego zarządu majątkiem wspólnym? »
Rząd przyjął projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych
Aktualizacja: 08.01.2019
Rada Ministrów, na posiedzeniu w dniu 8 stycznia 2019 r., przyjęła projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Projekt zakłada, że do wytoczenia sprawy np. nieuczciwej spółce wystarczy prokuratorskie ustalenie, że doszło w niej do popełnienia przestępstwa. Ponadto, kary pieniężne wynoszące od 30 tys. do 30 mln zł, nie będą już uzależnione od osiągniętego przez firmę przychodu, jednak istnieć będzie możliwość umorzenia postępowania w niektórych sprawach. »
Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur
ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »