REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gmina, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można sprzedać jeden apartament 20 tysiącom ludzi? Awantura o Złotą - próba wolności czy zwykłe cwaniactwo?

Obok tej sytuacji nikt nie przejdzie obojętnie - albo jest się w tym pomyśle zakochanym, albo się go nienawidzi. Trudno zresztą, żeby sprzedaż najdroższego mieszkania w Polsce dwudziestu tysiącom niezwiązanych ze sobą osób, pozostała bez echa. Moim zdaniem ludzie aprobujący to rozwiązanie są przede wszystkim zadowoleni z tego powodu, że bogaci ludzie utracą swoją enklawę luksusu, którą sobie wymarzyli – trochę taka kara za próbę wyróżnienia się na tle społeczeństwa. Tymczasem autorzy pomysłu próbują wmówić nam, że tu wcale nie chodzi o pieniądze, tylko o ciekawy eksperyment społeczny. O nie, moim zdaniem chodzi wyłącznie o pieniądze, a dorabianie do tego wspomnianej ideologii ma te zyski po prostu zapewnić. 

Umowa gminy z OSP w 2024 roku. Czy jest obowiązkowa? Co trzeba w niej uregulować? Sprawdź, jakie są zasady.

Gmina musi zawrzeć umowy ze wszystkimi ochotniczymi strażami pożarnymi działającymi na jej terenie. Taki obowiązek ma od 1 stycznia 2022 r. Jednak to tylko obowiązek gminy, a OSP na zawarcie umowy nie musi się zgadzać. Co to oznacza dla obu stron?

OSP jest stowarzyszeniem działającym na rzecz mieszkańców gminy. Kto musi finansować jej działalność? Sprawdź, czy coś się zmienia w 2024 roku.

Działalność ochotniczych straży pożarnych jest tak ściśle powiązana z funkcjonowaniem samorządu, na terenie którego działają, że osoby postronne mogą nawet nie wiedzieć, że są one stowarzyszeniami całkowicie odrębnymi od gmin i z prawnego punktu widzenia mogą mieć wiele źródeł finansowania. Mogą, ale zwykle nie mają. Działania OSP i gminy wiążą się ze sobą nierozerwalnie i na gruncie ochrony przeciwpożarowej, i na gruncie finansowym.

Czy transakcja nabycia nieruchomości przeznaczonej na działalność w zakresie opieki zdrowotnej podlega opodatkowaniu PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych transakcji nabycia nieruchomości przeznaczonej na działalność w zakresie opieki zdrowotnej.

REKLAMA

Rynek nieruchomości w 2024 roku - co nas czeka?

Skokowo rosnące ceny, eko-budownictwo i najem instytucjonalny - czy ubiegłoroczne trendy wpłyną na rynek nieruchomości w 2024 roku?

W 2023 roku branżę budowlaną hamowały wysokie koszty finansowe, ale to nie koniec: teraz trzeba zapłacić cenę transformacji

Chodzi nie tylko o transformację energetyczną, która wymaga projektów z dodatkowymi funkcjami budynków, ale ogólnie o koszt przestawienia branży na procedury działające według reguł zrównoważonego rozwoju.

Czy sprzedaż nieruchomości ze spadku podlega opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości zmarłego przedsiębiorcy przez spadkobiercę podlega różnym formom opodatkowania w zależności od czasu i warunków sprzedaży.

Czy sprzedaż nieruchomości na spłatę kredytu mieszkaniowego uprawnia do ulgi podatkowej?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia podlega opodatkowaniu, a możliwość skorzystania z ulgi podatkowej na cele mieszkaniowe zależy od spełnienia określonych warunków.

REKLAMA

Co czeka rynek nieruchomości w 2024 roku? Jakie ceny mieszkań?

Jaki będzie 2024 rok na rynku nieruchomości? Czy czekają nas dalsze wzrosty cen? Tegoroczna sytuacja polskiej mieszkaniówki zależy przede wszystkim od ostatniej zmiany władzy w kraju i stopniowego wygaszania programu Bezpieczny Kredyt 2%, na którego kontynuację środki finansowe zostały już wyczerpane. Analizę sytuacji na rynku mieszkaniowym przeprowadziła agencja nieruchomości homfi.

Zarobki w branży nieruchomości 2024. Kto może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia 15 procent, a kto na niższą

Branża nieruchomości na rynku pracy nie jest zbyt wielka, ale dość hermetyczna i wymaga wysokiej klasy specjalistów. Tacy są wciąż poszukiwani, mimo pewnego zastoju notowanego na rynku nieruchomości w ostatnich latach. Jakie perspektywy na wzrost zarobków i nowe etaty mogą liczyć kandydaci do pracy w nieruchomościach w 2024 roku?

Czy zakup nieruchomości edukacyjnej jest wyłączony z opodatkowania PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zakupu nieruchomości, w której zostanie utworzony żłobek i świetlica edukacyjna.

Eko-budownictwo, czyli przyszłość nieruchomości

Wzrost świadomości ekologicznej kształtuje rynek nieruchomości, zwracając uwagę na eko-budownictwo. Segment ten, choć obecnie niewielki, jest obiecującym kierunkiem dla zrównoważonego rozwoju i komfortu mieszkaniowego, z potencjałem stania się przyszłościowym standardem.

2024: koniec z Bezpiecznym Kredytem 2%, mieszkania w końcu zaczną tanieć – co się wydarzy na rynku nieruchomości

Mniejsza dostępność kredytów hipotecznych, spadający popyt na nieruchomości, duży wpływ rządowego programu wspierającego mieszkaniówkę. Zdaniem analityków rynku, te zjawiska zdominują w 2024 roku rynek kredytów i nieruchomości. A co z cenami – czy ceny metra kwadratowego zaczną wracać w granice rozsądku?

2 500 zł na rower elektryczny dla niektórych mieszkańców w 2024 r. Wnioski o dotację na zakup roweru mieszkańcy mogą składać od 1 stycznia do 15 października

W 2024 roku mieszkańcy Gdyni otrzymają dofinansowania do rowerów elektrycznych. Nie są to pierwsze wypłacone pieniądze na zakup sprzętu. Wnioski o dotację na zakup roweru elektrycznego mieszkańcy mogą składać od 1 stycznia do 15 października. Nie wszyscy mieszkańcy otrzymają dofinansowanie. Kto z niego skorzysta?

Czy była właścicielka nieruchomości na Białorusi może skorzystać ze zwolnienia z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że była właścicielka nieruchomości na Białorusi nie jest uprawniona do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości w Polsce. Wcześniejsze posiadanie nieruchomości wyklucza możliwość skorzystania ze zwolnienia z tego podatku.

Czy sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku, dokonana po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył nieruchomość, nie podlega opodatkowaniu.

1,5 proc. podatku rolnego. Gminy otrzymają zwrot już w 2024 r.

Przekazanie 1,5 proc. podatku rolnego na rzecz organizacji rolniczych. Gminy, aby otrzymać zwrot utraconych dochodów, będą musiały złożyć do 31 marca odpowiedni wniosek do wojewody. Tak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort finansów.

Inwestowanie w nieruchomości nie zawsze musi oznaczać wyłącznie zakupu mieszkania pod wynajem

Nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form inwestycji, jednak niepozbawiona pułapek. Z drugiej strony to szansa dla inwestorów. Jakie są trendy na rynku nieruchomości w 2024 r.?

100 tys. zł w portfelu. Polacy najczęściej inwestują takie oszczędności w złoto i obligacje oraz własną edukację

W 2023 roku Polacy do prywatnych inwestycji podchodzili z dużą ostrożnością. Dlatego portfele całkowicie zdominowały szlachetne kruszce uchodzące za synonim finansowego bezpieczeństwa oraz obligacje. Dodatkowo ostrożni Polacy za inwestycje uważają także wydatki na własną edukację.

Czy otrzymany od dzierżawcy zwrot podatku od nieruchomości podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że otrzymana od dzierżawcy kwota zwrotu podatku od nieruchomości nie stanowi dla wydzierżawiającego przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Czy wynajem domków rekreacyjnych może być opodatkowany ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody z rocznego najmu domków rekreacyjnych można rozliczać jako najem prywatny z opcją ryczałtu ewidencjonowanego.

Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

Czy można zaliczyć wydatek na zakup agregatu prądotwórczego w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że zakup agregatu prądotwórczego nie kwalifikuje się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, gdyż nie mieści się w katalogu wydatków określonych w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

Podział majątku po rozwodzie a obowiązek uzyskania pozwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca – ważny wyrok NSA

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w ramach sądowego podziału majątku wspólnego między byłymi małżonkami nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia przed wydaniem orzeczenia przez sąd powszechny. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 sierpnia 2023 r.

500 plus na psa i kota. Ostatnie dni na złożenie wniosków

Dofinansowanie dla właścicieli psów i kotów, zwane potocznie "500 plus na psa i kota" lub "800 plus na psa i kota", to świadczenie, o które można się ubiegać w swojej gminie. Do otrzymania są pieniądze, które pomogą w opłaceniu niektórych zabiegów weterynaryjnych.

Jakie zmiany w przepisach budowlanych czekają nas w 2024 r.?

Już w 2024 r. czeka nas kolejna nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. W niniejszej publikacji przybliżymy najważniejsze zmiany, które będą nas obowiązywać od nowego roku.

Mieszkania będą tańsze, ale trzeba zmienić system podatkowy

System podatkowy powinien działać odwrotnie niż to ma miejsce. Im dłużej po wprowadzeniu miejscowego planu zagospodarowania grunt będzie niezabudowany, tym wyższa powinna być stawka podatkowa.

Jakich mieszkań szukają studenci? Jest nowy trend na rynku nieruchomości

Wzrastające zainteresowanie studentów dużymi i nowoczesnymi mieszkaniami to jeden z najważniejszych trendów obserwowanych na rynku nieruchomości. Dlaczego właśnie one cieszą się wśród tej grupy tak dużym powodzeniem? Co jeszcze jest dla nich szczególnie ważne?

Czy środki ze sprzedaży nieruchomości w Polsce przez osobę zamieszkałą w Australii mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego, jeśli zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że środki ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Polsce przez podatniczkę zamieszkałą w Australii podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednakże w przypadku przeznaczenia ich na cele mieszkaniowe istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W której gminie w Polsce żyje się najlepiej? Ranking „Gmina Dobra do Życia”

Gdzie najlepiej się żyje według rankingu „Gmina Dobra do Życia” 2023? Jakie wskaźniki brano pod uwagę?

49 proc. Polaków w wieku 18-34 lata wciąż mieszka z rodzicami. Dlaczego późno wyfruwamy z gniazd?

Stosunkowo późno opuszczamy rodzinny dom, by przenieść się na swoje. Określenie “gniazdownicy” dotyczy już niemal połowy Polaków w wieku 18-34 lata. To jeden z najwyższych wskaźników w całej Europie. Gorzej pod tym względem jest tylko na Malcie, na Słowacji i w Bułgarii.

Domy za miastem to coraz bardziej kusząca perspektywa. Jakie są plusy i minusy życia poza miastem?

Zakup domu na obrzeżach miasta bądź też poza jego granicami oznacza często znaczącą zmianę stylu życia, która wymaga analizy uwzględniającej nasze oczekiwania, potrzeby i możliwości finansowe. Patrząc na aktualne statystyki odnośnie migracji ludności, jak i dynamicznie rosnące ceny mieszkań w największych ośrodkach, jest to zazwyczaj jakościowy krok i kierunek, w którym podąża coraz więcej osób poszukujących komfortowych i spokojnych warunków do życia. 

Na czym polega aktualizacja operatu szacunkowego?

Operat szacunkowy jest dokumentem, który jest powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju sytuacjach. Najczęściej wykorzystujemy go do określenia miarodajnej wartości danej nieruchomości w celu np. zniesienia współwłasności tej nieruchomości, nabycia lub zbycia nieruchomości, wyliczenia wartości w odniesieniu do służebności przesyłu etc. Często zdarza się, że trzeba zaktualizować operat szacunkowy. Wyjaśniamy, na czy to polega i które przepisy regulują przedmiotową kwestię.

Jaka jest odpowiedzialność spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku, który znajduje się w jej zarządzie?

W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu kwestii odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku na podstawie ciekawego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt: I ACa 34/14. Problem ten polegał na odpowiedzialności spółdzielni za wykafelkowanie pierwszego, niższego niż pozostałe, schodka biegu schodów w sposób de facto go maskujący (bez zastosowania innego koloru, specjalnego oznaczenia etc.), oraz braku zastosowania balustrady, co sprowadziło niebezpieczeństwo na użytkowników klatki schodowej.

W odniesieniu do jakich budynków nie trzeba posiadać świadectwa charakterystyki energetycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Pomimo tego, że przepisy znowelizowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497) – dalej „u.c.e.b.”, obowiązują już od dłuższego czasu, w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się pytania odnośnie budynków w stosunku do których nie trzeba sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej. Jest to istotna kwestia, która wymaga jednoznacznego określenia szczególnie, że regulacja ta wprost wynika z przepisów u.c.e.b.

Remont – definicja i jej ważna wykładnia dokonana przez Naczelny Sąd Administracyjny

Z pojęciem remontu spotykamy się niezwykle często. Warto jest dysponować fachową wykładnią tej definicji, która występuje w przepisach prawa budowlanego. Takiej właśnie interpretacji dokonał Naczelny Sąd Administracyjny.

AI będzie rozpoznawała emocje na twarzach klientów podczas oglądania zdjęć nieruchomości i na tej podstawie zasugeruje odpowiednią korektę ceny

Branża nieruchomości coraz bardziej interesuje się sztuczną inteligencją. Jest stosowana jako narzędzie wspomagające pracę deweloperów, inwestorów, rzeczoznawców czy architektów. Eksperci zwracają jednak uwagę, że dostępne dziś na rynku rozwiązania mają wiele niedoskonałości i może warto odłożyć inwestycje na późniejszy etap rozwoju technologii.

Przekazanie nieruchomości w umowie o dożywocie. Co z podatkiem od darowizn?

Umowa o dożywocie to specyficzna forma przekazania własności nieruchomości, która w polskim systemie prawnym regulowana jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. Jest to umowa, na mocy której jedna strona (dożywotnik) zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości na drugą stronę (nabywcę), w zamian za zapewnienie przez nabywcę dożywotniego utrzymania dożywotnika. Taka forma przekazania własności może rodzić pytania dotyczące obowiązków podatkowych, zwłaszcza w kontekście podatku od darowizn.

Kiedy można się utrzymać z dochodu z wynajmu lub dzierżawy nieruchomości. Nieruchomości o wartości 5 mln zł dają dochód 150 tys. zł rocznie

Jaki kapitał trzeba zgromadzić by móc zostać rentierem? To zależy - przede wszystkim od zakładanej stopy zwrotu oraz potrzeb gospodarstwa domowego. W obliczeniach trzeba uwzględniać również konieczność zapłaty podatku i zgromadzenia pewnych rezerw „na czarną godzinę”. Przy założeniu stopy zwrotu z kapitału (netto) na poziomie 3% rocznie, majątek o wartości 5 mln zł może wygenerować 150 000 zł rocznego dochodu. Dla bardzo wielu rodaków taki pułap finansowy jest niedostępny. Dochód z nieruchomości może jednak pełnić rolę uzupełniającą i stabilizować budżet domowy. Wiele osób osiągających dochód z nieruchomości w sposób pasywny wybiera usługę zarządzania wynajmem. Sprawia ona bowiem, że zaangażowanie właściciela wynajmowanej nieruchomości (zwykle lokalu) jest minimalne.

Ceny mieszkań szaleją. Gdzie jest najdrożej? [Raport]

Ceny mieszkań wciąż bardzo wysokie. Ostatni kwartał przyniósł rekordowe podwyżki zarówno na rynku pierwotnym jak i na wtórnym. Gdzie mieszkania zdrożały najbardziej? 

Rynek nieruchomości komercyjnych. W trzecim kwartale w Europie Środkowo-Wschodniej zainwestowano 1,6 mld euro. To o 42 proc. mniej niż rok temu

W nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej zainwestowano w III kwartale 2023 r. 1,6 mld euro. Najwięcej kapitału, 741 mln euro, przyciągnęła Polska. W porównaniu do III kwartału 2022 r. wartość inwestycji spadła o 42 proc.

Czy sprzedaż warsztatu samochodowego na cudzym gruncie jest zwolniona z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przeniesienie nakładów inwestycyjnych na nieruchomość stanowi nieodpłatne świadczenie, które jest zrównane z odpłatnym świadczeniem usług podlegające opodatkowaniu.

REKLAMA