REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

social media dziecko chłopiec uzależnienie komórka telefon
social media dziecko chłopiec uzależnienie komórka telefon
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Meta na celowniku KE

Postępowanie zostało wszczęte na postawie wstępnej analizy raportu o ocenie ryzyka, który Meta wysłała we wrześniu 2023 r., innych publicznych raportów, licznych analiz KE, a także odpowiedzi firmy na formalne wnioski KE o udzielenie informacji w sprawie ochrony nieletnich i metodologii oceny ryzyka. 

REKLAMA

Od 17 lutego na terenie Unii Europejskiej obowiązuje Akt o usługach cyfrowych (DSA). Postępowanie ma sprawdzić, czy Meta przestrzega tych przepisów. Chodzi o dodatkowe wymogi, w tym oceny ryzyka ich wpływu na użytkowników, które są nakładane na bardzo duże platformy i wyszukiwarki internetowe. 

Uzależniające algorytmy

Komisja Europejska poinformowała, że postępowanie jest prowadzone jest w czterech obszarach. 

  1. W pierwszej kolejności chodzi o wykazanie, czy interfejsy Facebooka i Instagrama oraz stosowane przez nie algorytmy nie zostały zaprojektowane w taki sposób, by prowadzić do uzależnienia nieletnich użytkowników.
  2. Drugą kwestią jest wykazanie, czy korzystanie z social mediów nie tworzy efektu tzw. króliczej nory. To znaczy, że algorytm na podstawie wcześniejszych wyszukiwań podpowiada te same szkodliwe treści (np., dotyczące diety), co może prowadzić do depresji czy zaburzeń.  
  3. Kolejna rzecz to wykazanie, czy platformy Mety rzeczywiście wprowadziły skuteczne metody weryfikacji wieku użytkowników i sprawdzenie, jak oceniają ryzyko narażenia młodych użytkowników na nieodpowiedzialne treści. 
  4. Postępowanie ma także ocenić, czy Meta wystarczająco chroni prywatność korzystających z jej serwisów dzieci.

Platformy social media pod lupą

Meta nie pierwszy raz znalazła się pod lupą Komisji Europejskiej. W kwietniu tego roku zostało wszczęte postępowanie przeciwko spółce w związku z naruszeniami obejmującymi reklamy i treści polityczne oraz dezinformację. 

Również w kwietniu na celowniku KE znalazł się Tik Tok. Postępowanie wobec chińskiego giganta dotyczyło uruchomienia we Francji i Hiszpanii programu lojalnościowego, który nagradzał użytkowników punktami za aktywność na platformie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na stronie PAP pojawiła się wypowiedź źródła w KE: "Komisja ma wątpliwości, czy platformy rzeczywiście skutecznie sprawdzają, kto ma dostęp do ich serwisów. W KE aktualnie toczą się prace nad wprowadzeniem wspólnych standardów weryfikacji wieku w serwisach internetowych".

Zobacz także: Czy Facebook chroni dzieci? Gawkowski: Zawodzi weryfikacja wieku
Cenzura gigantów social mediów dobija twórców i dziennikarzy

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA