Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła
REKLAMA
REKLAMA
Meta na celowniku KE
Postępowanie zostało wszczęte na postawie wstępnej analizy raportu o ocenie ryzyka, który Meta wysłała we wrześniu 2023 r., innych publicznych raportów, licznych analiz KE, a także odpowiedzi firmy na formalne wnioski KE o udzielenie informacji w sprawie ochrony nieletnich i metodologii oceny ryzyka.
REKLAMA
Od 17 lutego na terenie Unii Europejskiej obowiązuje Akt o usługach cyfrowych (DSA). Postępowanie ma sprawdzić, czy Meta przestrzega tych przepisów. Chodzi o dodatkowe wymogi, w tym oceny ryzyka ich wpływu na użytkowników, które są nakładane na bardzo duże platformy i wyszukiwarki internetowe.
Uzależniające algorytmy
Komisja Europejska poinformowała, że postępowanie jest prowadzone jest w czterech obszarach.
- W pierwszej kolejności chodzi o wykazanie, czy interfejsy Facebooka i Instagrama oraz stosowane przez nie algorytmy nie zostały zaprojektowane w taki sposób, by prowadzić do uzależnienia nieletnich użytkowników.
- Drugą kwestią jest wykazanie, czy korzystanie z social mediów nie tworzy efektu tzw. króliczej nory. To znaczy, że algorytm na podstawie wcześniejszych wyszukiwań podpowiada te same szkodliwe treści (np., dotyczące diety), co może prowadzić do depresji czy zaburzeń.
- Kolejna rzecz to wykazanie, czy platformy Mety rzeczywiście wprowadziły skuteczne metody weryfikacji wieku użytkowników i sprawdzenie, jak oceniają ryzyko narażenia młodych użytkowników na nieodpowiedzialne treści.
- Postępowanie ma także ocenić, czy Meta wystarczająco chroni prywatność korzystających z jej serwisów dzieci.
Platformy social media pod lupą
Meta nie pierwszy raz znalazła się pod lupą Komisji Europejskiej. W kwietniu tego roku zostało wszczęte postępowanie przeciwko spółce w związku z naruszeniami obejmującymi reklamy i treści polityczne oraz dezinformację.
Również w kwietniu na celowniku KE znalazł się Tik Tok. Postępowanie wobec chińskiego giganta dotyczyło uruchomienia we Francji i Hiszpanii programu lojalnościowego, który nagradzał użytkowników punktami za aktywność na platformie.
Na stronie PAP pojawiła się wypowiedź źródła w KE: "Komisja ma wątpliwości, czy platformy rzeczywiście skutecznie sprawdzają, kto ma dostęp do ich serwisów. W KE aktualnie toczą się prace nad wprowadzeniem wspólnych standardów weryfikacji wieku w serwisach internetowych".
Zobacz także: Czy Facebook chroni dzieci? Gawkowski: Zawodzi weryfikacja wieku
Cenzura gigantów social mediów dobija twórców i dziennikarzy
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat