REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koszty sądowe, Opłata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyższe opłaty za żłobki już od 1 stycznia 2020 r.

W wielu gminach od 1 stycznia 2020 r. wzrosną opłaty za żłobki. Żłobki publiczne dostają pieniądze z budżetu samorządów, a rady gmin ustalają w uchwałach wysokość opłat za pobyt dziecka w żłobku i maksymalne stawki za wyżywienie.

Niektóre gminy będą mogły dochodzić opłat dodatkowych za parkowanie nawet po upływie 5 lat

Urzędy skarbowe umarzały postępowania egzekucyjne ws. opłat dodatkowych za brak opłaty za postój w strefach płatnego parkowania po upływie 5-letniego terminu przedawnienia tych roszczeń, wskazanego w ustawie o drogach publicznych. Jedno z takich postanowień o umorzeniu zaskarżył Prezydent m.st. Warszawy, wskazując, że termin przedawnienia nie upłynął, bo zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej przerwały go czynności egzekucyjne zastosowane wobec dłużnika. W wyroku z 25 września 2019 r. zgodził się z nim Naczelny Sąd Administracyjny.

Roczna opłata telekomunikacyjna - wysokość w 2020 roku

Minister Cyfryzacji wydał komunikat o wysokości wskaźnika rocznej opłaty telekomunikacyjnej w 2020 roku. Czy trzeba będzie zapłacić więcej?

Związek międzygminny podatnikiem opłaty skarbowej

Związek międzygminny, w skład którego wchodzą trzy sąsiadujące ze sobą gminy, realizuje projekt budowy obiektu sportowego, który będzie służył mieszkańcom każdej z gmin. Czy występując z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, związek będzie musiał uiścić opłatę skarbową?

REKLAMA

Koszty sądowe w procesach o tzw. „błędy medyczne”

Świadomość prawna pacjentów jest coraz większa, znają oni swoje prawa związane z możliwością żądania ustalenia osób odpowiedzialnych za ich szkodę oraz domagania się jej zrekompensowania. Jednocześnie za świadomością możliwości dochodzenia swoich praw idzie też i przeświadczenie o niebotycznie wysokich kosztach procesu w sprawach o tzw. „błędy medyczne”. Czy prawidłowe?

Opłata targowa 2020 r.

W 2020 r. wzrośnie opłata targowa. Ile wyniesie? Kto jest zwolniony od opłat?

Zawiadomienie o zmianie opłaty śmieciowej jako podstawa egzekucji

W dniu 6 września 2019 r. weszła w życie większość zmian wprowadzonych do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nowelizacją z dnia 19 lipca br. Istotna modyfikacja dotyczy m.in. zawiadomień przesyłanych w przypadku uchwalenia nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Umowne określenie niższej stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego

Za niespełna miesiąc wejdą w życie przepisy umożliwiające umowne określenie niższej stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego.

REKLAMA

Opłata reklamowa 2020 r.

Stawki podatków i opłat lokalnych w każdym roku zmieniają się. Ceny podatków i opłat lokalnych wzrosną. O ile? Ile wyniesie opłata reklamowa w 2020 r.?

Podatek od posiadania psa 2020 r.

Znamy stawki podatków i opłat lokalnych w 2020 r. Ile wynosi opłata od posiadania psa w 2020 r.? Czy wszyscy właściciele zapłacą za swoich pupili? Zobacz ile wynosi podatek od posiadania psa w 2021 r.

Wyższe opłaty nie zmniejszą liczby spraw w sądach

Nowe stawki opłat to element dużej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Wynikają one z nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zdaniem adwokat Kancelarii BCLA zmiany nie będą miały istotnego wpływu na ilość pracy w sądach i liczbę wpływających praw.

Podwyższenie opłaty za wyżywienie oraz za pobyt dziecka w gminnym żłobku

Podwyższenie opłaty za wyżywienie oraz za pobyt dziecka w gminnym żłobku nie z mocą wsteczną. Radni mogą nadać moc wsteczną uchwale, wyłącznie gdy ma korzystne skutki dla jej adresatów.

Równa dla wszystkich opłata może prowadzić do nierówności

Ustalenie przez radę gminy jednolitej stawki opłaty za korzystanie przez przewoźników z przystanków komunikacyjnych bez analizy zasadności zróżnicowania jej wysokości z uwagi na cechy przewoźników narusza zasadę niedyskryminacji.

Opłata przekształceniowa a kasa rejestrująca

Organy podatkowe potwierdzają, że opłata przekształceniowa należna z tytułu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe w prawo własności, zastępuje przyszłe opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego. Z tego względu – podobnie jak opłaty roczne – będzie korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Wyższe opłaty sądowe i koszty dochodzenia roszczeń

Jeżeli przed wakacjami sprawdzałeś koszty dochodzenia roszczeń i stwierdziłeś, że dasz jeszcze czas swojemu dłużnikowi, to ten czas wykorzystał ustawodawca i zmienił zasady gry. Zmiany, które weszły w życie 21 sierpnia 2019 roku, rozpoczynają zmiany w procedurze cywilnej, większość zmian w przepisach dotyczących dochodzenia roszczeń przez przedsiębiorców wejdzie w życie dopiero 7 listopada 2019 roku, ale opłaty sądowe zmieniają się już teraz.

Ryczałt energetyczny – dodatek do emerytury i rety

Ryczałt energetyczny to dodatek do emerytury i renty. Ryczałt do opłaty za energię elektryczną, gazową i cieplną pozwala na obniżenie kosztów związanych z życiem codziennym. Przyznawany jest na wniosek kombatantom, ofiarom represji wojennych oraz wdowom lub wdowcom po tych osobach. Jaka jest wysokość ryczałtu energetycznego?

Zasady ustalania opłat za odholowanie pojazdów z dróg

Ustawodawca określił dwie przesłanki, którymi powinna kierować się rada powiatu, podejmując uchwałę w sprawie wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi. Przesłankami tymi są konieczność zapewnienia sprawnej realizacji zadań w zakresie usuwania pojazdów z dróg i ich przechowywania na parkingach strzeżonych oraz koszty usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze danego powiatu.

Opłaty w sprawach rodzinnych i spadkowych 2019 – ważne zmiany

Ważne zmiany dotyczące opłat w sprawach cywilnych m.in. spadkowych i rodzinnych przewiduje uchwalona w lipcu 2019 r. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wiele stawek opłat ulegnie podwyższeniu.

Świadczący usługi gastronomiczne w kioskach a opłata targowa

Zakres usługi gastronomicznej jest szerszy niż zakres sprzedaży. Oznacza to, że podmioty, które na targowisku świadczą w obiektach tymczasowych wyłącznie usługi gastronomiczne, nie podlegają opłacie targowej.

Maksymalna wysokość opłat za egzekucję administracyjną

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji już niedługo. Senacka komisja przyjęła bez poprawek nowelę ustawy, upraszczającej postępowania egzekucyjne w administracji.

Wniosek o umorzenie opłat za mieszkania komunalne i socjalne

Już od 1 lipca 2019 r. warszawiacy mogą składać wnioski o umorzenie opłat za mieszkania komunalne i socjalne. To nie jedyna nowość. Zmieniły się również zasady dotyczące spłaty długów z solidarną odpowiedzialnością.

Opłata stała za usługę wodną - kolejny głos w sporze z Wodami Polskimi

Wyrokiem z 14 marca 2019r. (II SA/Ke 88/19) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, uchylił decyzję Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego w Kielcach nakładającą na Gminę Pińczów opłatę stałą za usługi wodne.

Pozew o alimenty – opłata

Czy pozew o alimenty podlega opłatom? Co z pozwami o podwyższenie lub obniżenie alimentów?

Zmiany w opłatach za egzekucję administracyjną 2019 r.

Już niedługo wzrosną koszty postępowania administracyjnego dla obywateli. Jak zmienią się opłaty za egzekucję administracyjną?

Opłaty wieloletnie w sprawozdaniach RB-N

Zbliża się termin sporządzania sprawozdań RB-N. W poniższym artykule przybliżymy kwestie prezentacji należności o charakterze wieloletnim. Dotyczą one zawieranych umów, jak i opłat pobieranych przez jednostki na podstawie ustaw.

Spółka cywilna nie jest stroną w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Spółka cywilna nie jest stroną postępowania w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Status strony mają jej wspólnicy. Na spółce cywilnej nie ciążą obowiązki, o których mowa w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Koszty i opłaty sądowe w sprawach cywilnych 2019 – będzie drożej

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach przyjęła w maju 2019 r. poprawki do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Zmodyfikowany projekt utrzymał większość propozycji dotyczących podwyżki kosztów w sprawach cywilnych. Jakie zmiany czekają konsumentów i przedsiębiorców zgodnie z najnowszą wersją nowelizacji?

Koszty rozwodu w 2019 r. – ile wynoszą i kto je ponosi?

W 2019 r. koszty rozwodu nie zmieniły się, chociaż wciąż trwają prace nad nowelizacją przepisów w tym zakresie. Wiele osób jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód zastanawia się nad wysokością ewentualnych kosztów i możliwością przynajmniej częściowego zwolnienia z konieczności ich poniesienia.

Emerytura plus a opłata za pobyt pacjenta w placówce leczniczej

Czy kwota tzw. "emerytury plus" wlicza się do dochodu, branego pod uwagę przy ustalaniu opłaty za pobyt pacjenta w placówce leczniczej? Rzecznik Praw Pacjenta rozwiewa wątpliwości.

Nieprawidłowości w zakresie ustalenia ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od domku letniskowego

Zmiana stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od domków letniskowych i innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe powinna następować z odpowiednim wyprzedzeniem - tak aby podatnicy tej opłaty nie byli zaskakiwani zmianą w ciągu roku i mogli się do niej przygotować.

Wsparcie dla Funduszu Kolejowego w wysokości 1,1 mld zł

Obniżenie stawek podatku akcyzowego od paliw silnikowych wydłużone o dwa lata, czyli do 2021 r. Czy coś jeszcze zmieni się w ustawach o podatku akcyzowym, o autostradach płatnych, o Krajowym Funduszu Drogowym oraz o Funduszu Kolejowym?

Pobieranie opłat za sporządzenie kopii akt dla strony

Czy praktyka pobierania opłat za sporządzenie kopii akt postępowania podatkowego i ich doręczenia stronie jest zgodna z obowiązującymi przepisami czy też nie?

Wycinka drzew 2019 – opłaty

Decydując się na wycinkę drzewa lub krzewu, często zastanawiamy się, jakie opłaty będziemy musieli ponieść. Obowiązujące w 2019 r. stawki opłat za usunięcie drzewa lub krzewu określa rozporządzenie Ministra Środowiska.

Sprzedaż kwiatów z ręki może być objęta wyższą stawką opłaty targowej

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 stycznia 2019 r. potwierdził dopuszczalność różnicowania stawek opłaty targowej dla różnych miejsc sprzedaży, w tym stosowania wyższej stawki opłaty dla sprzedaży dokonywanej poza miejscami wyznaczonymi.

Opaska chłonna decyduje o wysokości opłaty retencyjnej - wyrok WSA z 7 marca 2019 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie stwierdził, że pojemność zlokalizowanej na nieruchomości opaski chłonnej wpływa na wysokość opłaty retencyjnej, ponieważ opaskę na gruncie obowiązujących przepisów uznać należy za urządzenie do retencjonowania wody.

Opłaty dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego - jaki paragraf?

Z jakim paragrafem będą księgowane opłaty dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego według ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów?

Opłaty za pobyt bezdomnych w noclegowni a VAT

Ośrodek pomocy społecznej (jednostka organizacyjna gminy) prowadzi noclegownię dla bezdomnych. Placówka jest czynna od zmierzchu do godziny ósmej rano następnego dnia. Z pobytu w noclegowni korzystają osoby skierowane decyzją ośrodka pomocy społecznej. Gmina zawarła z innymi gminami porozumienie w zakresie udzielenia schronienia bezdomnym mężczyznom z tychże gmin. Otrzyma z tego tytułu stosowną opłatę składającą się z opłaty stałej (niezależnej od udzielenia bezdomnym schronienia) i opłaty za pobyt (za każdą skierowaną osobę). Czy opłaty te korzystają ze zwolnienia z VAT? Czy należy wystawiać z tytułu ich pobrania faktury?

Pobyt rodziców przebywających z dzieckiem w szpitalu bez opłat

Pobyt rodziców przebywających z dzieckiem w szpitalu ma być co do zasady wolny od opłat. Rodzice zapłacą m.in. za swoje posiłki.

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne a podatek od nieruchomości 2019 r.

Kiedy spółka komunalna powinna płacić podatek od nieruchomości? Co z podatkiem od nieruchomości w przypadku spółek o statusie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego?

Abonament RTV - paragraf 430 czy 443?

W jakim paragrafie ująć opłatę za abonament RTV? Czy właściwy będzie paragraf 430 „Zakup usług pozostałych” (konto 402) czy paragraf 443 „Różne opłaty i składki” (konto 403)?

Opłata emisyjna 2019

Prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącej opłaty emisyjnej 2019. Sprawdź co się zmienia w ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Jak odwołać się od podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste mimo upływu terminu?

W dniu 17 grudnia 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny, w konsekwencji rozpatrzenia wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, podjął ważną decyzję dla użytkowników wieczystych. Otóż według NSA dopuszczalne jest złożenie skargi do sądu administracyjnego, jeśli samorządowe kolegium odwoławcze odmówi obywatelowi przywrócenia terminu do zakwestionowania podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu 

Wyższe opłaty za odholowanie pojazdów już od 1 stycznia 2019 r.

Już 1 stycznia 2019 r. właściciel pojazdu zapłaci więcej za odholowanie. Wyższe stawki dotyczą także motocykli.

Opłata za użytkowanie wieczyste po 1 stycznia 2019 r.

1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste nieruchomości zajętych na cele mieszkaniowe przekształci się w prawo własności.  Zmiana ta rzutuje na możliwości stosowania przepisów regulujących zasady aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego.  Niniejszy artykuł wskazuje, jak należy stosować przedmiotowe regulacje w kontekście nadchodzącego przekształcenia.

Kto zapłaci opłatę stałą za usługi wodne?

Kto powinien uiścić opłatę stałą za usługi wodne? Stanowisko w tej sprawie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 października 2018 r.

Opłata adiacencka 2019 r. - stawka

Czy rada gminy, podejmując uchwałę na podstawie art. 146 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, może postanowić, że stawka opłaty, którą zobowiązani są wnieść właściciele z tytułu wzrostu wartości ich nieruchomości spowodowanej wybudowaniem infrastruktury technicznej (droga, wodociąg itp.), wynosi zero procent?

Szykują się zmiany zasad zwrotu akcyzy rolnikom

Obecnie trwają konsultacje społeczne dwóch projektów opracowanych przez resort finansów oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pierwszy zakłada, że zwrotu nie otrzyma rolnik,  który kupił paliwo niewiadomego pochodzenia. Drugi natomiast proponuje zwiększyć roczne limity zwrotu akcyzy producentom rolnym.

Stawka opłaty adiacenckiej nie może wynosić 0%

Czy rada gminy, podejmując uchwałę na podstawie art. 146 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, może postanowić, że stawka opłaty, którą zobowiązani są wnieść właściciele z tytułu wzrostu wartości ich nieruchomości spowodowanej wybudowaniem infrastruktury technicznej (droga, wodociąg itp.), wynosi zero procent?

Opłaty za usunięcie z drogi i parkowanie pojazdów w 2019 r.

Od stycznia 2019 r. wzrosną opłaty za usunięcie pojazdu z drogi i parkowanie na parkingu strzeżonym. Ile wyniosą poszczególne stawki?

Opłaty za korzystanie z szafy w szpitalu niezgodne z prawem

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż praktyka szpitala, który pobiera od pacjentów opłaty za korzystanie z wyposażenia placówki m.in. z szafy narusza prawo pacjenta do godności.

REKLAMA