reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Opłaty w sprawach rodzinnych i spadkowych 2019 – ważne zmiany

Opłaty w sprawach rodzinnych i spadkowych 2019 – ważne zmiany

Ważne zmiany dotyczące opłat w sprawach cywilnych m.in. spadkowych i rodzinnych przewiduje uchwalona w lipcu 2019 r. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wiele stawek opłat ulegnie podwyższeniu.

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw przewiduje ważne zmiany w zakresie opłat ponoszonych przez strony w sprawach cywilnych. Nowelizacja czeka na podpis Prezydenta. Zmiany, dotyczące opłat wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Polecamy: Twój urlop. To Ci się należy! - Kolekcja Poznaj swoje prawa!

Opłata od uzasadnienia wyroku

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości w ponad 70% spraw, w których zostało sporządzone uzasadnienie wyroku, nie wniesiono apelacji. Ministerstwo podkreśla, iż sporządzanie takich uzasadnień jest niezwykle czasochłonne. Strony zaś często traktują uzasadnienia jako drogę do uzyskania pierwszej wiadomości o wyniku sprawy. „Z powyższych powodów należy poszukiwać sposobów ograniczenia liczby sporządzanych uzasadnień przy jednoczesnym zachowaniu danej stronom możliwości poznania motywów sądu. Pierwszoplanowym środkiem do tego celu jest przywrócenie opłaty od wniosku o uzasadnienie”- czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Opłata od wniosku o doręczenie orzeczenia albo zarządzenia z uzasadnieniem będzie stała, a jej kwota wyniesie 100 zł.

Zostanie ona pobrana od każdego wniosku, niezależnie od tego czy został on złożony pisemnie, czy do protokołu.

Opłata od oświadczenia o rozszerzeniu powództwa

To kolejna nowa opłata przewidziana w przedmiotowej nowelizacji.

Opłata od oświadczenia o rozszerzeniu powództwa lub o jego zmianie w sposób powodujący wzrost wartości przedmiotu sporu będzie pobierana w wysokości różnicy między opłatą należną od powództwa rozszerzonego lub zmienionego a opłatą należną sprzed rozszerzenia lub zmiany powództwa. Wysokość opłaty nie będzie niższa niż 30 złotych.

Cofnięcie pozwu rozwodowego

Obecnie poza pewnymi wyjątkami sąd z urzędu zwraca stronie całą uiszczoną opłatę od pozwu o rozwód lub separację albo wniosku o separację w razie cofnięcia pisma wskutek pojednania się stron w pierwszej instancji. Po zmianach zwracana opłata zostanie pomniejszona o kwotę równą opłacie minimalnej (30 zł).

Droższy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Po zmianach opłata od wniosku o stwierdzenia nabycia spadku wzrośnie do 100 zł. Dotychczas obowiązując stawka to 50 zł.

Wszczęcie postępowania nieprocesowego z wyższą opłatą

Sprawy o uregulowanie kontaktów czy rozstrzygnięcie o istotnych sprawach rodziny rozstrzygane są w postępowaniu nieprocesowym. Wniosek wszczynający takie postępowanie podlega opłacie w wysokości 40 zł. Po zmianach opłata ta wzrośnie do 100 zł.

Apelacja z nową stawką

Opłata stała w kwocie 100 zł zostanie pobrana również m.in. od apelacji, zażalenia i wniosku o zabezpieczenia dowodu. Dotychczas opłata od tych pism wynosiła 40 zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama