REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty w sprawach rodzinnych i spadkowych 2019 – ważne zmiany

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Jak zmienią się poszczególne stawki opłat w 2019 r.?/Fot. Shutterstock
Jak zmienią się poszczególne stawki opłat w 2019 r.?/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ważne zmiany dotyczące opłat w sprawach cywilnych m.in. spadkowych i rodzinnych przewiduje uchwalona w lipcu 2019 r. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wiele stawek opłat ulegnie podwyższeniu.

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw przewiduje ważne zmiany w zakresie opłat ponoszonych przez strony w sprawach cywilnych. Nowelizacja czeka na podpis Prezydenta. Zmiany, dotyczące opłat wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Polecamy: Twój urlop. To Ci się należy! - Kolekcja Poznaj swoje prawa!

Opłata od uzasadnienia wyroku

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości w ponad 70% spraw, w których zostało sporządzone uzasadnienie wyroku, nie wniesiono apelacji. Ministerstwo podkreśla, iż sporządzanie takich uzasadnień jest niezwykle czasochłonne. Strony zaś często traktują uzasadnienia jako drogę do uzyskania pierwszej wiadomości o wyniku sprawy. „Z powyższych powodów należy poszukiwać sposobów ograniczenia liczby sporządzanych uzasadnień przy jednoczesnym zachowaniu danej stronom możliwości poznania motywów sądu. Pierwszoplanowym środkiem do tego celu jest przywrócenie opłaty od wniosku o uzasadnienie”- czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Opłata od wniosku o doręczenie orzeczenia albo zarządzenia z uzasadnieniem będzie stała, a jej kwota wyniesie 100 zł.

Zostanie ona pobrana od każdego wniosku, niezależnie od tego czy został on złożony pisemnie, czy do protokołu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłata od oświadczenia o rozszerzeniu powództwa

To kolejna nowa opłata przewidziana w przedmiotowej nowelizacji.

Opłata od oświadczenia o rozszerzeniu powództwa lub o jego zmianie w sposób powodujący wzrost wartości przedmiotu sporu będzie pobierana w wysokości różnicy między opłatą należną od powództwa rozszerzonego lub zmienionego a opłatą należną sprzed rozszerzenia lub zmiany powództwa. Wysokość opłaty nie będzie niższa niż 30 złotych.

Cofnięcie pozwu rozwodowego

Obecnie poza pewnymi wyjątkami sąd z urzędu zwraca stronie całą uiszczoną opłatę od pozwu o rozwód lub separację albo wniosku o separację w razie cofnięcia pisma wskutek pojednania się stron w pierwszej instancji. Po zmianach zwracana opłata zostanie pomniejszona o kwotę równą opłacie minimalnej (30 zł).

Droższy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Po zmianach opłata od wniosku o stwierdzenia nabycia spadku wzrośnie do 100 zł. Dotychczas obowiązując stawka to 50 zł.

Wszczęcie postępowania nieprocesowego z wyższą opłatą

Sprawy o uregulowanie kontaktów czy rozstrzygnięcie o istotnych sprawach rodziny rozstrzygane są w postępowaniu nieprocesowym. Wniosek wszczynający takie postępowanie podlega opłacie w wysokości 40 zł. Po zmianach opłata ta wzrośnie do 100 zł.

Apelacja z nową stawką

Opłata stała w kwocie 100 zł zostanie pobrana również m.in. od apelacji, zażalenia i wniosku o zabezpieczenia dowodu. Dotychczas opłata od tych pism wynosiła 40 zł.

Opłata stosunkowa do zmiany

Opłata stosunkowa pobierana jest w sprawach o prawa majątkowe. Wynosi ona 5% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 000 zł. Przykładowo opłatę stosunkową uiszcza powód wnoszący o obniżenie alimentów.

Nowe przepisy wprowadzają „widełki” dla poszczególnych wartości przedmiotu sporu oraz odpowiadające im kwoty.

W sprawach o prawa majątkowe zostanie pobrana opłata stała od pisma ustalona według wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia:

 • do 250 złotych – 30 złotych;
 • ponad 250 złotych do 500 złotych – 100 zł;
 • ponad 500 złotych do 1 000 złotych – 150 zł;
 • ponad 1 000 złotych do 2 000 złotych – 200 zł;
 • ponad 2 000 złotych do 4 000 złotych – 300 zł;
 • ponad 4 000 złotych do 6 000 złotych – 400 zł;
 • ponad 6 000 złotych do 8 000 złotych – 500 zł;
 • ponad 8 000 złotych do 10 000 złotych – 600 zł;
 • ponad 10 000 złotych do 12 500 złotych – 700 zł;
 • ponad 12 500 złotych do 15 000 złotych – 800 zł;
 • ponad 15 000 złotych do 18 000 złotych – 900 zł;
 • ponad 18 000 złotych do 20 000 złotych – 1 000 zł.

Opłata stosunkowa będzie miała zastosowanie tylko do spraw o wartości przedmiotu sporu przewyższającej 20.000 zł.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: czeka na podpis Prezydenta)

Polecamy serwis: W sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W 2024 r. renta wdowia 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie. A może lepiej 4000 zł albo 12 000 zł? Co popierasz?

  Po śmierci małżonka drugi współmałżonek ma mieć prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłej osoby. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  REKLAMA

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  REKLAMA

  Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

  Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

  Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

  3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

  REKLAMA