REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty rozwodu w 2019 r. – ile wynoszą i kto je ponosi?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Jakie są koszty rozwodu? Fot. Shutterstock
Jakie są koszty rozwodu? Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2019 r. koszty rozwodu nie zmieniły się, chociaż wciąż trwają prace nad nowelizacją przepisów w tym zakresie. Wiele osób jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód zastanawia się nad wysokością ewentualnych kosztów i możliwością przynajmniej częściowego zwolnienia z konieczności ich poniesienia.

Aktualne informacje można znaleźć w artykule pt. Ile kosztuje rozwód?

REKLAMA

Ile kosztuje pozew o rozwód?

Od pozwu o rozwód należy uiścić opłatę stałą, która wynosi 600 zł. Wpłaty można dokonać w kasie sądu bądź przelewem na rachunek bankowy.

W momencie składania pozwu można wnioskować o zwolnienie z kosztów sądowych w całości lub w części. Wniosek taki może zostać złożony również ustnie do protokołu.

Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Strona zwolniona z kosztów sądowych nie ponosi opłat ani wydatków. Ma jednak obowiązek zwrotu kosztów pełnomocnika procesowego strony przeciwnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli korzystamy z pomocy profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego) należy uiścić również opłatę skarbową od pełnomocnictwa (17 zł).

Pozostałe koszty zależą m.in. od tego, czego domagamy się w orzeczeniu. Jeżeli rozwód ma obejmować również podział majątku wspólnego, to opłata sądowa będzie dodatkowo wynosiła 1000 zł lub 300 zł, jeżeli strony są zgodne co do sposobu podziału.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

REKLAMA

W razie zasądzenia alimentów na rzecz małżonka w orzeczeniu kończącym postępowanie w instancji, pobiera się od małżonka zobowiązanego opłatę stosunkową od zasądzonego roszczenia, a w razie nakazania eksmisji jednego z małżonków albo podziału wspólnego majątku pobiera się także opłatę w wysokości przewidzianej od pozwu lub wniosku w takiej sprawie (200 zł).

W zależności od charakteru danej sprawy strony mogą również ponosić koszty zaliczek na stawiennictwo świadków, ewentualnych biegłych czy opinii Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych.

Przy składaniu pozwu rozwodowego poniesienie również koszty odpisów np. aktu urodzenia dziecka, małżeństwa. Koszt odpisu skróconego aktu stanu cywilnego to 22 zł.

Ile wynosi wynagrodzenie adwokata?

Wynagrodzenie adwokata czy radcy prawnego w sprawach o rozwód zależy od wielu czynników m.in. od stopnia skomplikowania danej sprawy, posiadanego doświadczenia, wielkości danej miejscowości.

Prawo określa jedynie stawkę minimalną , która dla rozwodu wynosi 720 zł.

REKLAMA

Osoby zwolnione przez sąd z kosztów sądowych w całości lub części mogą domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu. O profesjonalnego pełnomocnika może wnioskować również osoba, która wprawdzie nie została zwolniona przez sąd z kosztów sądowych, ale ze złożonego przez nią oświadczenia wynika, iż nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Wniosek o ustanowienie adwokata bądź radcy prawnego z urzędu można złożyć razem w wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych (lub ustnie do protokołu). Sąd uwzględni taki wniosek, jeżeli udział profesjonalnego pełnomocnika w sprawie uzna za potrzebny.

Kto ponosi koszty rozwodu?

Zasadą jest, iż w postępowaniu cywilnym koszty ponosi strona przegrywająca proces.

W przypadku orzeczenia rozwodu na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie po uprawomocnieniu się wyroku połowa opłaty od pozwu (czyli 300 zł) zostanie przez sąd zwrócona powodowi. Połowę tej kwoty (150 zł) powinien zwrócić pozwany.

Sejm obecnie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw jest obecnie przedmiotem prac w Sejmie. Przewiduje on, iż zwrot połowy opłaty dotyczyłby jedynie spraw o separację. Przedmiotowe zmiany miałyby wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Pozostałe koszty sądowe znoszą się po połowie, a każda ze stron pokrywa koszty własnego adwokata.

Jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego, to na żądanie małżonka niewinnego będzie musiał zwrócić wszystkie niezbędne koszty postępowania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1360 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 785)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r.  w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1800 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych j. t. Dz. U. z  2018 r., poz. 265

Polecamy serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

REKLAMA

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA