| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Ryczałt energetyczny – dodatek do emerytury i rety

Ryczałt energetyczny – dodatek do emerytury i rety

Ryczałt energetyczny to dodatek do emerytury i renty. Ryczałt do opłaty za energię elektryczną, gazową i cieplną pozwala na obniżenie kosztów związanych z życiem codziennym. Przyznawany jest na wniosek kombatantom, ofiarom represji wojennych oraz wdowom lub wdowcom po tych osobach. Jaka jest wysokość ryczałtu energetycznego?

Ryczałt energetyczny

Jednym z dodatków do emerytur i rent jest ryczałt energetyczny. Pozwala na obniżenie kosztów związanych z opłatami za energię elektryczną, gazową, cieplną w mieszkaniu emeryta lub rencisty. Przysługuje tylko określonym osobom. Nie każdy może się ubiegać o dodatkowe świadczenie. Prawo do ryczałtu energetycznego przysługuje:

  • kombatantom i innym osobom uprawnionym,
  • żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,
  • wdowom lub wdowcom – emerytom i rencistom, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
  • wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierającym emeryturę lub rentę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie doliczy ryczałtu z urzędu. W tym celu składa się wniosek.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Kombatant lub ofiara represji wojennych i powojennych mogą liczyć na wszystkie trzy dodatki (kombatancki, kompensacyjny i ryczałt). Natomiast wdowa czy wdowiec wnioskują o dodatek kompensacyjny i ryczałt. Nie przysługuje im więc dodatek kombatancki.

Wysokość ryczałtu energetycznego

Kwotę ryczałtu energetycznego podaje Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do 7 dnia roboczego miesiąca lutego w każdym roku kalendarzowym. Nowa wysokość zaczyna obowiązywać od 1 marca tego samego roku. Komunikat o nowej kwocie ryczałtu ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Zgodnie z Komunikatem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 23 stycznia 2019 r. w sprawie kwoty ryczałtu energetycznego od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. jego wysokość wynosi 171,41 zł.

Wniosek o ryczałt energetyczny

Wniosek o ryczałt energetyczny składa się na formularzu ERK. Za pomocą tego druku wnioskuje się jednocześnie o dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatek kompensacyjny i ryczałt.

W przypadku przysługiwania kilku świadczeń z ZUS można otrzymać tylko jeden ryczałt energetyczny.

Wniosek ERK ZUS – wzór do pobrania

Druk wniosku ERK można znaleźć również w każdej jednostce organizacyjnej ZUS. Powinien znajdować się w punkcie informacyjnym. Po wypełnieniu formularza składa się go osobiście bądź przez pełnomocnika w dowolnej jednostce ZUS. Przewidziano również możliwość ustnego wnioskowania do protokołu. Ponadto wniosek można wysłać za pomocą poczty bądź polskiego urzędu konsularnego. Formularz można złożyć w dowolnej jednostce ZUS, ale wniosek zostanie przesłany i rozpatrzony przez jednostkę właściwą ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »