REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt energetyczny – dodatek do emerytury i rety

Ryczałt energetyczny – dodatek do emerytury i rety. / Fot. Shutterstock
Ryczałt energetyczny – dodatek do emerytury i rety. / Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ryczałt energetyczny to dodatek do emerytury i renty. Ryczałt do opłaty za energię elektryczną, gazową i cieplną pozwala na obniżenie kosztów związanych z życiem codziennym. Przyznawany jest na wniosek kombatantom, ofiarom represji wojennych oraz wdowom lub wdowcom po tych osobach. Jaka jest wysokość ryczałtu energetycznego?

Ryczałt energetyczny

Jednym z dodatków do emerytur i rent jest ryczałt energetyczny. Pozwala na obniżenie kosztów związanych z opłatami za energię elektryczną, gazową, cieplną w mieszkaniu emeryta lub rencisty. Przysługuje tylko określonym osobom. Nie każdy może się ubiegać o dodatkowe świadczenie. Prawo do ryczałtu energetycznego przysługuje:

REKLAMA

 • kombatantom i innym osobom uprawnionym,
 • żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,
 • wdowom lub wdowcom – emerytom i rencistom, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
 • wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierającym emeryturę lub rentę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie doliczy ryczałtu z urzędu. W tym celu składa się wniosek.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Kombatant lub ofiara represji wojennych i powojennych mogą liczyć na wszystkie trzy dodatki (kombatancki, kompensacyjny i ryczałt). Natomiast wdowa czy wdowiec wnioskują o dodatek kompensacyjny i ryczałt. Nie przysługuje im więc dodatek kombatancki.

Wysokość ryczałtu energetycznego

Kwotę ryczałtu energetycznego podaje Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do 7 dnia roboczego miesiąca lutego w każdym roku kalendarzowym. Nowa wysokość zaczyna obowiązywać od 1 marca tego samego roku. Komunikat o nowej kwocie ryczałtu ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Zgodnie z Komunikatem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 23 stycznia 2019 r. w sprawie kwoty ryczałtu energetycznego od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. jego wysokość wynosi 171,41 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o ryczałt energetyczny

Wniosek o ryczałt energetyczny składa się na formularzu ERK. Za pomocą tego druku wnioskuje się jednocześnie o dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatek kompensacyjny i ryczałt.

W przypadku przysługiwania kilku świadczeń z ZUS można otrzymać tylko jeden ryczałt energetyczny.

Wniosek ERK ZUS – wzór do pobrania

Druk wniosku ERK można znaleźć również w każdej jednostce organizacyjnej ZUS. Powinien znajdować się w punkcie informacyjnym. Po wypełnieniu formularza składa się go osobiście bądź przez pełnomocnika w dowolnej jednostce ZUS. Przewidziano również możliwość ustnego wnioskowania do protokołu. Ponadto wniosek można wysłać za pomocą poczty bądź polskiego urzędu konsularnego. Formularz można złożyć w dowolnej jednostce ZUS, ale wniosek zostanie przesłany i rozpatrzony przez jednostkę właściwą ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy.

Wniosek o dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatek kompensacyjny, ryczałt energetyczny (DRUK ERK ZUS)

Wniosek o dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatek kompensacyjny, ryczałt energetyczny (DRUK ERK ZUS)

Prawo nie przewiduje szczególnego terminu złożenia wniosku o ryczałt energetyczny.

Załączniki do wniosku o ryczałt energetyczny

Do wniosku o ryczałt energetyczny należy dołączyć następujące dokumenty:

 • decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdzającą okresy działalności kombatanckiej lub represji (kombatanci i osoby represjonowane) lub decyzję potwierdzającą uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie (wdowa, wdowiec);
 • zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej (żołnierze przymusowo zatrudnieni);
 • zaświadczenie właściwego organu wojskowego (wdowy po żołnierzach przymusowo zatrudnionych).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2018 r. poz. 276, z późn. zm.)

REKLAMA

Ustawa z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach (Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1373)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie przyznawania kombatantom i innym osobom uprawnionym świadczenia w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatku kompensacyjnego oraz ryczałtu energetycznego (Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 999)

KOMUNIKAT SZEFA URZĘDU DO SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH z dnia 23 stycznia 2019 r. w sprawie kwoty ryczałtu energetycznego (Monitor Polski rok 2019 poz. 133)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

  Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

  Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

  Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

  REKLAMA

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

  Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

  Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

  REKLAMA