REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Upadłość konsumencka będzie korzystniejsza dla dłużnika

Sejm chce zmian w upadłości konsumenckiej - donosi czwartkowa Gazeta Prawna. Mają one na celu zwiększyć atrakcyjność tego rozwiązania dla niewypłacalnych dłużników, który będzie mógł ułożyć się z wierzycielami i zachować mieszkanie.

Droższe prawo jazdy oraz rejestracja pojazdów

Weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury które podwyższa opłaty zarówno za wydanie prawa jazdy jak i za rejestrację samochodu. Koszt tych dokumentów nie ulegał podwyższeniu od kilku lat, mimo znacznego podrożenia kosztów ich produkcji.

Zły stan higieniczno – sanitarny w szkołach

W 52 szkołach na terenie Polski dzieci chcące skorzystać z toalety muszą opuścić budynek szkoły w której się uczą. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Minister Zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o przeprowadzenie w tych szkołach przez Głównego Inspektora Sanitarnego wspólnie z pracownikami Biura Rzecznika Praw Dziecka celem ustalenia, czy spełniają one wymogi higieniczno – sanitarne.

Koordynatorzy będą współpracowali z rodzicami zastępczymi

Koordynatorzy pieczy zastępczej będą pomagali rodzinom zastępczym. Jednak ciężar wychowania nadal będzie spoczywał na barkach zawodowych i niezawodowych rodziców zastępczych.

REKLAMA

Będą zamiany w Kodeksie Cywilnym w zakresie spadków?

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt zmian w Kodeksie cywilnym na mocy którego spadkodawca będzie mógł w pełni swobodnie rozdysponować swoim majątkiem. Rozdysponowanie tym majątkiem będzie odbywało się za pomocą zapisu windykacyjnego.

Zmiana sprzedawcy energii ma być łatwiejsza


Wkrótce łatwiej będzie zmienić sprzedawcę energii. Taki cel ma nowelizacja Prawa energetycznego, która wejdzie w życie 11 marca. Część produkowanej energii będzie sprzedawana także na giełdach towarowych.

Przewoźnik będzie mógł zawiesić działalność

W Sejmie toczą się prace nad zmianą ustawy o transporcie drogowym. Przewoźnik będzie mógł zawiesić w całości lub w części działalność transportową w zakresie transportu drogowego do 12 miesięcy.

Szykują się zmiany w umowie o roboty budowlane

Jeżeli planowane zmiany Kodeksu cywilnego wejdą w życie wykonawca będzie mógł żądać od inwestora gwarancji terminowej zapłaty. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa w procesie budowlanym.

REKLAMA

Rygorystyczne przepisy w kwestii becikowego zawieszone

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Zdrowia zawiesiło obowiązywanie rygorystycznych przepisów w kwestii becikowego na dwa lata. Teraz po becikowe będą się mogły zgłosić kobiety, którym wcześniej odmówiono świadczenia.

Zero tolerancji dla sprawców przemocy w rodzinie

Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z mieszkania. Nawet wtedy, gdy to mieszkanie należy do sprawcy.

Zaświadczenie o dysleksji będzie obowiązywało do końca edukacji

W wyniku działań Ministerstwa Edukacji Narodowej od pierwszego września 2010 r. raz wydane zaświadczenie o dysleksji będzie obowiązywało przez resztę edukacji.

Problem z becikowym

Aby dostać becikowe należy przedstawić w gminie zaświadczenie lekarskie na którym lekarz potwierdza stały nadzór podczas ciąży od dziesiątego tygodnia ciąży, aż do samego dnia porodu. Obowiązek ten istnieje od listopada 2009. Tymczasem kobiety, które urodziły dziecko w 2009 roku, a nie zgłosiły się po becikowe zaraz po porodzie mogą mieć poważny problem, gdyż lekarze nie wydawali wcześniej tego typu zaświadczeń.

Najbiedniejsi zapłacą mniejsze rachunki za prąd

Dzięki porozumieniu Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Gospodarki już wkrótce rodziny osoby samotne o niskich dochodach będą płaciły rachunki o 30 % niższe za energię elektryczną.

Ministerstwo Infrastruktury chce zmian w katalogu usług powszechnych

Dostęp szerokopasmowy oraz łączność mobilna mogłyby wejść do katalogu usług wchodzących w skład usługi powszechnej – takich zmian chciałoby ministerstwo infrastruktury. Pomysł ma być konsultowany z branżą telekomunikacyjną.

Młodzież na stoku pojeździ tylko w kasku

Rodzice wysyłający dzieci na ferie w góry powinni pamiętać o nowych przepisach, jakie wkrótce wejdą w życie. Od 31 stycznia 2010 r. młodzież do 15 roku życia wybierając się na stok będzie musiała zabrać ze sobą kask ochronny.

Najem okazjonalny po nowelizacji

Najem okazjonalny cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony wynajmujących z uwagi fakt, że będą oni mogli łatwiej usunąć niepożądanych lokatorów z mieszkania. W konsekwencji doprowadzi to do ograniczenia istnienia tzw. szarej strefy i wzrostu liczy zawieranych legalnie umów.

Rządowy program dożywiania

Rządowy program dożywiania służy wsparciu najbiedniejszych. Liczba osób korzystających z niego systematycznie rośnie i wszystko wskazuje na to, że w 2010 r. jeszcze więcej potrzebujących z niego skorzysta.

Gminy będą walczyć o skuteczniejszą egzekucję alimentów

Warszawa bez ostrych dyżurów


Dziesięć warszawskich szpitali z oddziałami urazowo-ortopedycznymi od lutego będzie przyjmować pacjentów 24h na dobę. Taką decyzję podjął wojewoda mazowiecki. To oznacza, że w nagłych przypadkach nie będzie trzeba szukać szpitala, który ma ostry dyżur.

Wykup mieszkań spółdzielczych w 2010 roku

Wielu spółdzielców obawiało się, że z końcem 2009 roku utracą możliwość wykupu mieszkania „za złotówkę”. Sejm zrobił im jednak miłą niespodziankę uchwalając w ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przepisy umożliwiające dalszy wykup mieszkań na preferencyjnych warunkach. Warto z nich skorzystać.

Dokumenty KRS w wersji elektronicznej

Zgodnie z wejściem nowelizacji ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów odpisy i zaświadczenia wydane w formie papierowej przez Centralną Informację o zastawach rejestrowych mają moc dokumentów urzędowych.

Zmiana ustawy dotyczącej najmu okazjonalnego

Wprowadzona nowelizacja dotyczy najmu okazjonalnego. Ustawa precyzuje pojęcie najmu okazjonalnego, który ma na celu likwidację „szarej strefy” dotyczącej wynajmu bez podpisywania umowy co skutkuje również brakiem odprowadzania należnego podatku.

Alimenty a prawo jazdy

Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 września 2009 r. osoby zalegające z alimentami nie stracą już prawa jazdy. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis, umożliwiający odbieranie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym, jest niezgodny z konstytucją.

Wzrost świadczenia pielęgnacyjnego

Od 1 stycznia 2010 r. osoby, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnując przy tym z wykonywania pracy zarobkowej mają prawo do świadczeń pielęgnacyjnych w wysokości 520 zł bez względu na osiągane dochody.

Prezes UTK na pomoc pasażerom

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego będzie musiał zadbać o przestrzeganie praw pasażerów – wynika ze zmian w ustawie o transporcie kolejowym, które weszły w życie 31 grudnia 2009 r.

Większa konkurencja na polskich torach

Od nowego roku unijni przewoźnicy mają dostęp do polskiej infrastruktury kolejowej. Zagraniczni przewoźnicy będą mogli wykonywać połączenia międzynarodowe, a także między stacjami krajowymi na trasie tych połączeń. 1 stycznia 2010 r. weszła w życie odpowiednia nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym.

Służba celna sprawdzi krajowe przesyłki pocztowe

Wysyłamy przesyłkę krajową z towarami podlegającymi akcyzie, która dochodzi do adresata z adnotacją o rewizji dokonanej przez celników? Od 6 stycznia, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Finansów, Służba Celna może kontrolować także przesyłki nie wychodzące poza terytorium Polski.

Poprawa systemu kontroli materiałów budowlanych

Dobra wiadomość dla konsumentów. Organy nadzoru mają efektywnie kontrolować jakość materiałów budowlanych. Te, które nie spełniają określonych parametrów mają być eliminowane z rynku.

Nowe zasady preferencyjnego wykupu mieszkań spółdzielczych

30 grudnia 2009 roku przestają obowiązywać preferencyjne przepisy umożliwiające przekształcanie wykup mieszkań spółdzielczych „za złotówkę”. Jednak istnieje spora szansa, że koniec roku nie zmieni sytuacji spółdzielców aż tak diametralnie jak się wydawało.

Skrzynka pocztowa pełna reklam

Do naszych skrzynek pocztowych trafia coraz więcej reklam. Wskutek czego niejednokrotnie pilna korespondencja, której oczekujemy, trafia pomiędzy stos reklamowych gazetek. Nawet napis na skrzynce, że nie życzymy sobie reklam niewiele jest w stanie pomóc. Firmy kolportażowe zajmujące się dystrybucją takich ulotek bardzo często nie zwracają uwagi na prośby mieszkańców.

Jak zgłosić szkodę zalaniową?

Szkody zalaniowe są jednymi z najczęściej wynikającymi szkodami majątkowymi dotyczącymi osób fizycznych. Zalanie mieszkania przez sąsiada lub sąsiada sprawia zawsze wiele problemów a złagodzeniu ich pozwoli posiadania odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania.

Czy Policja potrzebuje nakazu do przeszukania mieszkania?

Znany z amerykańskich filmów zwrot "pokażcie nakaz" - nie musi sprawdzać się w polskich przepisach. Policjant może dokonać przeszukania w oparciu o legitymację służbową - potwierdzenie od prokuratora może zostać przesłane później.

Czy kredyt hipoteczny można przeznaczyć jedynie na zakup mieszkania

Kredyt hipoteczny przeważnie służy zdobyciu środków na kupno mieszkania. Kredyt hipoteczny może być też przeznaczony na każdy inny cel. Istotą takiego kredytu jest to aby zabezpieczeniem takiego kredytu był wpis do hipoteki.

REKLAMA