reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Alimenty a prawo jazdy

Alimenty a prawo jazdy

Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 września 2009 r. osoby zalegające z alimentami nie stracą już prawa jazdy. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis, umożliwiający odbieranie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym, jest niezgodny z konstytucją.

Na wniosek przedstawicieli Sejmu i Prokuratora Generalnego Trybunał badał zgodność przepisów. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U nr 86, poz. 732 ze zm.) z Konstytucją.

Trybunał zakwestionował dotychczasowe przepisy, jako niezgodne z ustawą zasadniczą, godzące w sprawiedliwość społeczną oraz poszanowanie wolności i praw obywateli.

Egzekwowanie alimentów nadal pozostawia wiele do życzenia, o czym świadczy fakt, że blisko 285 tys. osób korzysta z świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Od momentu wydania wyroku samorządy gminne straciły oręż w walce o egzekwowanie zaległych alimentów. Do tej pory zabierania prawa jazdy lub nawet sama groźba jego zabrania wpływała mobilizująco na dłużników. Na mocy wyroku TK ten sposób „mobilizowania” przeszedł już do historii.

Wszyscy którym odebrano prawo jazdy na skutek nie uiszczenia obowiązku alimentacyjnego będą mogli powołać się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego i żądać zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stary samochód
Stary samochód

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama