| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Czy Policja potrzebuje nakazu do przeszukania mieszkania?

Czy Policja potrzebuje nakazu do przeszukania mieszkania?

Znany z amerykańskich filmów zwrot "pokażcie nakaz" - nie musi sprawdzać się w polskich przepisach. Policjant może dokonać przeszukania w oparciu o legitymację służbową - potwierdzenie od prokuratora może zostać przesłane później.

Przeszukanie przeprowadza zazwyczaj Policja, Prokurator lub inny uprawniony organ. Warto w tym miejscu zaznaczyć ,że wbrew powszechnemu mniemaniu Policja aby dokonać przeszukania wcale nie potrzebuje tzw. nakazu prokuratora.

Postanowienia prokuratora.

Prokurator zlecając przeprowadzenie przeszukania wydaje postanowienie , które winno wskazywać jakie miejsca bądź osoby mają zostać przeszukane, jakich przedmiotów znalezienie jest celem przeszukania oraz określać organ jaki prokurator upoważnia do przeprowadzenia przeszukania. Sytuacje wydania przez prokuratora postanowienia o przeszukaniu mają miejsce zazwyczaj wówczas, gdy przeszukanie następuje na pewnym etapie prowadzonego postępowania, gdy zebrano dowody świadczące, że dowody przestępstwa mogą w danym miejscu się znajdować.

Przeszukanie "na blachę".

Zdarzają się jednak również sytuacje, gdy przeszukanie musi zostać przeprowadzone niezwłocznie, gdyż nie ma czasu oczekiwać na wydanie przez prokuratora postanowienia. Zwłaszcza, gdy mogły by ulec zatarciu dowody przestępstwa.

W takiej właśnie sytuacji Policja bądź inne uprawnione organy nie potrzebują decyzji prokuratora, aby przeprowadzić przeszukanie i mogą tego dokonać na podstawie nakazu wydanego np. przez komendanta komisariatu bądź na okazując legitymację służbową.

Zobacz:Jaka kara grozi za usiłowanie popełnienia przestępstwa?

Sytuacja przeprowadzenia przeszukania przez Policję bez postanowienia wydanego przez prokuratora może mieć miejsca jednak wyłącznie w sytaucjach niecierpiących zwłoki, w innych przypadkach gdy jest taka możliwość postanowienia o przeszukania winno być wydane przez prokuratora, bądź sąd gdy przeszukanie wyjątkowo jest dokonywane na etapie postępowania sądowego.

Nie odmawiaj i nie oczekuj nakazu.

W związku z powyższym odmowa wpuszczenia funkcjonariuszy Policji niedysponujących postanowieniem prokuratora do pomieszczenia celem jego przeszukania, może zostać potraktowana jako utrudnianie prowadzonego postępowania.

Potwierdzenie przeszukania

Przeszukanie dokonane przez Policję bez postanowienia prokuratora lub sądu winno być zatwierdzone przez prokuratora bądź sędziego. Postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia, powinno być doręczone osobie, u której dokonano przeszukania, w terminie 7 dni od daty czynności.

Chęć otrzymania potwierdzenia należy zgłosić do protokołu przeszukania.

Zobacz serwis:Kodeks karny

Czytaj także

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przeszukanie dokonane przez Policję bez postanowienia prokuratora lub sądu winno być zatwierdzone przez prokuratora bądź sędziego.
Przeszukanie dokonane przez Policję bez postanowienia prokuratora lub sądu winno być zatwierdzone przez prokuratora bądź sędziego.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »