REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość konsumencka będzie korzystniejsza dla dłużnika

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Upadłość konsumencka ma być korzystniejsza dla dłużnika.
Upadłość konsumencka ma być korzystniejsza dla dłużnika.

REKLAMA

REKLAMA

Sejm chce zmian w upadłości konsumenckiej - donosi czwartkowa Gazeta Prawna. Mają one na celu zwiększyć atrakcyjność tego rozwiązania dla niewypłacalnych dłużników, który będzie mógł ułożyć się z wierzycielami i zachować mieszkanie.

Rozwiązania zawarte w projekcie stworzą większe pole manewru dla osób, które znalazły się w kłopotach finansowych. Obecnie istnieje tylko jedna możliwość przeprowadzenia upadłości tj. poprzez likwidację majątku dłużnika. Wiąże się to często ze sprzedażą praktycznie całego majątku, nie wyłączając mieszkania, czy domu. To powoduje, że cała procedura jest niepopularna, a przypadki jej wykorzystania sporadyczne.

REKLAMA

Upadłość konsumencka nie tylko przez likwidację

Jeżeli zmiany wejdą w życie tryb przeprowadzenia upadłości konsumenckiej, oprócz postępowania likwidacyjnego obecnego już w przepisach, będzie wzbogacony dodatkowo o możliwość zainicjowania postępowania układowego.

W sytuacji, gdy dłużnik popadnie w stan niewypłacalności z przyczyn losowych będzie mógł opracować plan spłat wierzycieli, dzięki czemu zatrzyma mieszkanie. Jeżeli to jednak nie nastąpi w ciągu 5 lat, wtedy też majątek dłużnika zostanie zlikwidowany, a poszczególne składniki sprzedane przez syndyka.

Nieuczciwi także skorzystają

REKLAMA

Uchwalenie zmian będzie oznaczać, iż zwiększy się również krąg osób, które będą mogły skorzystać z dobrodziejstw jakie niesie za sobą ogłoszenie upadłości. Będzie ono mogło nastąpić bez względu na przyczyny niewypłacalności. Z takiej procedury skorzystają także osoby, które znalazły się w takiej sytuacji z własnej winy, czy też w wyniku popełnienia przestępstwa. Obecnie z upadłość jest przewidziana dla osób, których niewypłacalność powstała w wyjątkowej sytuacji i niezależnie od nich.

Uprawnienia dłużników będą jednak zróżnicowane w zależności od okoliczności w których stali się niewypłacalni. Dla tych, którzy swoją sytuację finansową zawdzięczają wyłącznie własnej bezmyślności lub nieuczciwości przepisy będą nieugięte. Jedyną możliwością będzie likwidacja majątku. Taki dłużnik nie będzie miał prawa do zawarcia układu z wierzycielami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Upadłość tylko raz w życiu

Przepisy nowelizacji ograniczą jednak dostęp do postępowania upadłościowego. O ile teraz konsument może ogłosić upadłość raz na dziesięć lat, to po zmianach taką możliwość będzie miał tylko jeden raz w życiu.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz także: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  REKLAMA

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  REKLAMA

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA