| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Upadłość konsumencka będzie korzystniejsza dla dłużnika

Upadłość konsumencka będzie korzystniejsza dla dłużnika

Sejm chce zmian w upadłości konsumenckiej - donosi czwartkowa Gazeta Prawna. Mają one na celu zwiększyć atrakcyjność tego rozwiązania dla niewypłacalnych dłużników, który będzie mógł ułożyć się z wierzycielami i zachować mieszkanie.

Rozwiązania zawarte w projekcie stworzą większe pole manewru dla osób, które znalazły się w kłopotach finansowych. Obecnie istnieje tylko jedna możliwość przeprowadzenia upadłości tj. poprzez likwidację majątku dłużnika. Wiąże się to często ze sprzedażą praktycznie całego majątku, nie wyłączając mieszkania, czy domu. To powoduje, że cała procedura jest niepopularna, a przypadki jej wykorzystania sporadyczne.

Upadłość konsumencka nie tylko przez likwidację

Jeżeli zmiany wejdą w życie tryb przeprowadzenia upadłości konsumenckiej, oprócz postępowania likwidacyjnego obecnego już w przepisach, będzie wzbogacony dodatkowo o możliwość zainicjowania postępowania układowego.

W sytuacji, gdy dłużnik popadnie w stan niewypłacalności z przyczyn losowych będzie mógł opracować plan spłat wierzycieli, dzięki czemu zatrzyma mieszkanie. Jeżeli to jednak nie nastąpi w ciągu 5 lat, wtedy też majątek dłużnika zostanie zlikwidowany, a poszczególne składniki sprzedane przez syndyka.

Nieuczciwi także skorzystają

Uchwalenie zmian będzie oznaczać, iż zwiększy się również krąg osób, które będą mogły skorzystać z dobrodziejstw jakie niesie za sobą ogłoszenie upadłości. Będzie ono mogło nastąpić bez względu na przyczyny niewypłacalności. Z takiej procedury skorzystają także osoby, które znalazły się w takiej sytuacji z własnej winy, czy też w wyniku popełnienia przestępstwa. Obecnie z upadłość jest przewidziana dla osób, których niewypłacalność powstała w wyjątkowej sytuacji i niezależnie od nich.

Uprawnienia dłużników będą jednak zróżnicowane w zależności od okoliczności w których stali się niewypłacalni. Dla tych, którzy swoją sytuację finansową zawdzięczają wyłącznie własnej bezmyślności lub nieuczciwości przepisy będą nieugięte. Jedyną możliwością będzie likwidacja majątku. Taki dłużnik nie będzie miał prawa do zawarcia układu z wierzycielami.

Upadłość tylko raz w życiu

Przepisy nowelizacji ograniczą jednak dostęp do postępowania upadłościowego. O ile teraz konsument może ogłosić upadłość raz na dziesięć lat, to po zmianach taką możliwość będzie miał tylko jeden raz w życiu.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz także: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »