| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Problem z becikowym

Problem z becikowym

Aby dostać becikowe należy przedstawić w gminie zaświadczenie lekarskie na którym lekarz potwierdza stały nadzór podczas ciąży od dziesiątego tygodnia ciąży, aż do samego dnia porodu. Obowiązek ten istnieje od listopada 2009. Tymczasem kobiety, które urodziły dziecko w 2009 roku, a nie zgłosiły się po becikowe zaraz po porodzie mogą mieć poważny problem, gdyż lekarze nie wydawali wcześniej tego typu zaświadczeń.

Brak wystarczająco długiego okresu przejściowego przed wejściem w życie nowych przepisów, spowodował że do wielu młodych matek pieniądze z tytułu becikowego mogą nie trafić.
Wcześniej nie było tak restrykcyjnego obowiązku wizyt w gabinecie lekarskim. Młode kobiety nie odwiedzało lekarza tak często jak jest wymagane w nowej regulacji, a lekarzom nie był wcześniej znany wzór specjalnego zaświadczenia, które teraz muszą wypełniać.
Zaświadczenie lekarskie powinno potwierdzać fakt odbycia minimum trzech wizyt u ginekologa w ciągu jednego trymestru ciąży. Fakt odbycia wizyty musi być poświadczony przez lekarza na specjalnym formularzu określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2009 r. "w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka".
W sytuacji, gdy kobiecie, która urodziła dziecko w 2009 roku (a nie zgłosiła się po becikowe zaraz po porodzie i teraz odmówiono jej tego świadczenia) przysługuje odwołanie od negatywnej decyzji.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK