REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niania, Rodzice

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przyjęcie komunijne z pożyczką czy bez? [BADANIE]

Co czwarty rodzic jest gotów zapożyczyć się, by zorganizować wystawne przyjęcie komunijne. Krajowy Rejestr Długów zbadał plany rodziców dotyczące uczczenia tego wydarzenia.

Dofinansowanie do niani w 2022 r.

Dofinansowanie do zatrudnienia niani w 2022 r. mogą uzyskać rodzice, którzy podpisali z opiekunką umowę uaktywniającą. Ile wynosi wsparcie?

Ulga w PIT dla rodzin 4+ (zwolnienie podatkowe)

Ulga dla rodzin 4+ zwana też potocznie "PIT zero dla rodzin" obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia. Tak naprawdę nie jest ulga tylko zwolnienie z podatku dochodowego dochodów wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o PIT.

Alimenty a osobiste starania jednego z rodziców

Obowiązek alimentacyjny jest instytucją prawną mającą zapewnić uprawnionemu środki utrzymania, a w miarę potrzeby, w przypadku dziecka, także i wychowania. Obowiązek ten i powiązane z nim uprawnienie do alimentów dotyczy osób pozostających w stosunku prawnorodzinnym i jest wyrazem idei solidarności rodzinnej. W stosunku między rodzicami a dzieckiem stanowi on jeden z prawnych przejawów realizacji zasady ochrony dobra dziecka i jest środkiem przeciwdziałającym ujemnym majątkowym skutkom rozłączenia z jednym z rodziców.

REKLAMA

Wydziedziczenie za uchylanie się od alimentów i brak opieki – nowy projekt zmian Kodeksu Cywilnego

Wydziedziczenie spadkobiercy ustawowego jest dopuszczalne w polskim prawie w ściśle określonych przypadkach. Minister Sprawiedliwości zaproponował dodanie nowych przesłanek.

Ilu młodych, dorosłych Polaków mieszka z rodzicami?

Ilu młodych, dorosłych Polaków mieszka z rodzicami? O 172 tys. osób wzrosła w ciągu roku liczba dorosłych, którzy mieszkają z rodzicami. Problem ten dotyczy 47,5% rodaków w wieku 25-34 – wynika z danych Eurostatu. Tak źle jeszcze nie było. Sytuację poprawić może program kredytów bez wkładu własnego.

Polityka prorodzinna ważna dla pracodawców

Polityka prorodzinna jest ważna dla pracodawców - takie wnioski płyną z badania Kantar dla Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jakie korzyści może przynieść pracodawcom?

Nabór do Rady dzieci i młodzieży przedłużony do 12 listopada 2021

Rada dzieci i młodzieży 2022 funkcjonować nadal będzie przy Ministrze Edukacji i Nauki. Nabór do Rady przedłużony został do 12 listopada 2021 r.

REKLAMA

Darowizna od rodziców a podatek – warunki zwolnienia, druk, zgłoszenie, tytuł przelewu

Darowizna od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Trzeba jednak spełnić warunek złożenia w odpowiednim terminie zgłoszenia SD-Z2. A w przypadku darowizny pieniężnej dodatkowym warunkiem zwolnienia z podatku jest przelanie lub przekazanie pieniędzy na konto (możliwa jest też wpłata gotówkowa pieniędzy na konto w oddziale banku). Jeżeli darowizna została wręczona w formie gotówki (do ręki obdarowanego) albo nie dopełniono warunku złożenia zgłoszenia SD-Z2 – trzeba złożyć zeznanie SD-3, a następnie zapłacić podatek.

Strategia Demograficzna 2040 - konsultacje projektu

Strategia Demograficzna 2040 wprowadza zmiany m.in. w Kodeksie pracy w zakresie pracy rodziców. Ruszają konsultacje projektu strategii.

Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

Uzależnienie od rodziców a nieważność małżeństwa kościelnego

Specyficznym przejawem niedojrzałości, mającym wpływ na funkcjonowanie małżeństwa, jest nadmierne, patologiczne uzależnienie dziecka od rodziców.

Wychowanie religijne dziecka w rodzinie

Wychowanie religijne dziecka w rodzinie uregulowane jest przez liczne przepisy prawne. Jak zabezpieczone są prawa rodziców do przekazywania dzieciom systemu wartości zgodnych z ich przekonaniami?

Umowa uaktywniająca - jak rozliczać PIT?

Umowa uaktywniająca - rozliczenie PIT niani. Niania, która otrzymywała dochody na podstawie umowy uaktywniającej, ma obowiązek złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT-36. Jak rozliczyć PIT niani za 2020 r.?

Praca dla opiekunki do dziecka - jaka umowa?

Praca dla opiekunki do dziecka może opierać się na różnego rodzaju umowach. Jaka umowa będzie odpowiednia do zatrudnienia niani, opiekunki czy guwernantki?

Zasiłek opiekuńczy z KRUS od 1 do 20 września 2020 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS powraca. Można go pobierać od 1 do 20 września 2020 r., ale tylko w ściśle określonych przypadkach, takich jak zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka. Pobierz wniosek o zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 do 20 września 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Przysługuje od 1 do 20 września 2020 r. na opiekę nad dziećmi do 8 roku życia w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka z powodu koronawirusa, ograniczenia funkcjonowania tych placówek lub braku możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię czy opiekuna dziennego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy we wrześniu 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił, jednak nie każdy rodzic będzie mógł go uzyskać od 1 do 20 września 2020 r. Przysługuje wówczas, gdy szkoła, przedszkole, żłobek zostaną zamknięte. Jeśli rodzice nie chcą wysłać dziecka do placówki, która jest otwarta i może przyjąć dziecko, nie mogą liczyć na dodatkowy zasiłek.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy – druk Z-15A, Z-15B i dodatkowe dokumenty

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z ZUS składa się na druku Z-15A lub Z-15B. Pierwszy dotyczy przypadku opieki nad dzieckiem, a drugi opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Odpowiedzialność opiekunów za przebywanie dziecka na drodze - ważny wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący odpowiedzialności opiekunów za dopuszczenie do przebywania dziecka do lat 7 na drodze. Zdaniem TK przepis ten jest zgodny z konstytucyjną zasadą prawidłowej legislacji. Trybunał zaznaczył jednak, że dopatrywanie się w zaskarżonym przepisie zakazu przebywania małoletnich na drogach publicznych nawet pod opieką rodziców, dziadków czy nauczycieli nie jest właściwą wykładnią.

Sejmowa komisja: bon turystyczny dla dzieci rodziców pracujących za granicą

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła poprawki Senatu, zgodnie z którymi bonem turystycznym zostaną objęte dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Poprawka, obejmująca bonem turystycznym emerytów i rencistów, została odrzucona.

Rekrutacja do żłobków - jak informować rodziców o wynikach?

Prezes UODO wydał komunikat dotyczący zasad informowania rodziców dzieci do lat trzech o wynikach postępowania rekrutacyjnego do żłobków. Czy rodzice o wynikach rekrutacji mogą dowiedzieć się na przykład z malia?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS od 25 maja do 28 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS będzie przysługiwał od 25 maja do 28 czerwca 2020 r. Wbrew obawom otrzymają go także rodzice dzieci zdrowych w wieku do 8 lat.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca roku szkolnego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do końca roku szkolnego czyli do 28 czerwca 2020 r. Trwają prace nad przyjęciem nowych przepisów, które będą obowiązywały z mocą wsteczną od 25 maja.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 28 czerwca 2020 r. także dla rodziców dzieci zdrowych do 8. roku życia. Ta sama data dotyczy zasiłku opiekuńczego dla rolników. Ustawa została zmieniona, a nowe przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 25 maja 2020 r.

Separowanie noworodków od matek bez symptomów koronawirusa nieuzasadnione

W części szpitali matki po urodzeniu dziecka trafiają do izolatek i nie mają kontakt z dzieckiem do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Takie informacje przekazała Rzecznikowi Praw Obywatelskich Fundacja Rodzić po Ludzku. Po interwencji rzecznika konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii zobowiązał szpitale do zaprzestania nieuzasadnionych praktyk. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o pracach nad przywróceniem odwiedzin w oddziałach hospitalizujących noworodki w takim trybie, który byłby bezpieczny w aktualnym stanie epidemii w Polsce.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca - potwierdza MRPiPS

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje przedłużony do 14 czerwca na dotychczasowych zasadach. Będą mogli z niego skorzystać rodzice dzieci do 8 roku życia.

Kontakty z dzieckiem – zapewnienie przez sąd wykonywania ustalonych kontaktów

Zarówno dzieci jak i rodzice mają prawo, ale też i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. W przypadku dzieci, których rodzice żyją w rozłączeniu i są skonfliktowani, często pojawiają się problemy z ich realizacją.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzony w czasie epidemii koronawirusa zostaje ponownie przedłużony. Będzie można z niego skorzystać także po 24 maja. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje taką możliwość do 14 czerwca 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS do 24 maja 2020 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS dla rolnika/domownika również ulega przedłużeniu do 24 maja 2020 r. Przyznawany jest na wniosek osoby zainteresowanej. W jakich przypadkach przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r. - nowe oświadczenie, wypłata

Okres do kiedy będzie wypłacany dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS został przedłużony do 24 maja 2020 r. ZUS podaje nowy wzór oświadczenia do uzyskania zasiłku opiekuńczego. Kiedy nastąpi wypłata zasiłku?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został w trakcie długiego weekendu majowego przedłużony do 24 maja 2020 r. Opieka nad najmłodszymi dziećmi w żłobkach i przedszkolach będzie możliwa od 6 maja, jednak nie pozbawia ona rodziców prawa do zasiłku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje przedłużony na następny tydzień. Najprawdopodobniej do 3 maja 2020 r. W przyszłym tygodniu można spodziewać się informacji na temat ewentualnego wprowadzenia form opieki w placówkach takich jak: szkoły, przedszkola i żłobki.

Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa - nowe oświadczenie, liczba dni, wypłata

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS przysługuje z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia placówki, do której dziecko uczęszcza bądź niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub opiekuna dziennego, gdy przyczyną jest epidemia koronawirusa (COVID-19). Aby otrzymać zasiłek, należy prawidłowo wypełnić oświadczenie. Kto może ubiegać się o zasiłek i do kiedy? W jakim terminie następuje wypłata?

Nowe oświadczenie do zasiłku opiekuńczego z powodu koronawirusa (zamknięcie placówki, niania, opiekun dzienny)

ZUS przedstawia nowy wzór Oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna. Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Za ile maksymalnie dni można go otrzymać?

Epidemia koronawirusa - czy rodzic może przebywać z dzieckiem w szpitalu?

"W przypadku, gdy względy epidemiczne wymagają znacznego ograniczenia kontaktu młodego pacjenta z rodzicem należy bezwzględnie umożliwić kontakt alternatywny np. telefonicznie lub za pośrednictwem internetu" – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta. Ograniczenie rodzicom możliwości towarzyszenia dzieciom podczas hospitalizacji wywołuje wiele obaw wśród rodziców.

Urlopy dla rodziców w 2019 r. - statystyki

Płatne urlopy dla rodziców po urodzeniu dziecka to urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski. Sprawdź statystyki i dowiedz się, jak korzystali z nich pracujący rodzice w 2019 r.

Publikacja wizerunku dziecka - pomyśl o konsekwencjach

Przed publikacją wizerunku dziecka w mediach społecznościowych warto pomyśleć o konsekwencjach. Treści udostępniane w Internecie pozostają tam na zawsze. Dziecko zaś ma prawo do prywatności oraz ochrony dóbr osobistych.

Opieka nad wnuczkiem – umowa uaktywniająca dla babci lub dziadka

Opieka nad wnuczkiem do 3 roku życia może być sprawowana przez babcię lub dziadka w ramach umowy uaktywniającej. Czym jest ten rodzaj umowy? Czy odprowadza się od niej podatek i składki na ZUS? Kto ma taki obowiązek?

Szkolna polisa a wypadek w domu

Ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest obowiązkowe. Wielu rodziców decyduje się jednak na jego wykupienie za pośrednictwem szkoły. Czy polisa szkolna zadziała, gdy do wypadku dojdzie podczas zabawy w domu?

Odmowa chrztu dziecka a kościelny proces małżeński

Dotychczas podejmowanym przez nas tematem był ten obejmujący kościelny proces małżeński. Wydawać by się zatem mogło, iż pomiędzy odmową chrztu dziecka a naszym głównym nurtem rozważań nie ma związku, tymczasem – niekoniecznie.

Tata i mama w pracy - przykłady dobrych praktyk w firmach

Przedszkola firmowe, czytanie bajek podczas pracy, programy ułatwiające powroty mamy do pracy, dzień rodziny czyli sposoby na godzenia życia prywatnego z zawodowym. Poznaj różne praktyki na przykładzie firmy Future Processing.

Czy rodzicom martwo urodzonych dzieci przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy wymaga przedstawienia aktu urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Powinna być podana na nim także płeć dziecka. Nie zawsze jednak da się ją ustalić. Czy rodzicom martwo urodzonych dzieci, których płci nie da się ustalić, mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jak zasiłek pogrzebowy?

Dyrektywa w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów

Unia Europejska przyjęła nową dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dotyczy głównie urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz elastycznej organizacji pracy. Ile czasu państwa członkowskie mają na wdrożenie przepisów wykonujących dyrektywę?

Bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu - ustawa z podpisem Prezydenta

Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Ustawę gwarantującą takie uprawnienie podpisał Prezydent.

Work-life balance w Polsce - różnica między matkami i ojcami

Work-life balance w Polsce wygląda różnie w zależności od tego, czy dotyczy sytuacji matek, czy ojców. Obecnie zdecydowana większość kobiet poświęca się wychowywaniu dzieci i rodzinie. Można jednak zauważyć, że mężczyźni stopniowo zwiększają swój udział w wychowywaniu dzieci. Co można zrobić, aby osiągnąć równowagę między życiem prywatnym i zawodowym?

Druga ze skarg nadzwyczajnych RPO uwzględniona przez Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy uwzględnił kolejną skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Praw Obywatelskich. SN uchylił decyzję sądu rejonowego, zgodnie z którą rodzice adopcyjni nie mogli w imieniu dziecka odrzucić spadku.

Umowa uaktywniająca dla niani i inne formy dofinansowania w 2019 r.

Umowa uaktywniająca dla niani pozwala na zatrudnienie opiekunki do dziecka przez rodziców powracających do pracy po urlopach związanych z urodzeniem dziecka. Jakie warunki należy spełnić, aby ZUS opłacił składki za nianię? Z jakich innych form dofinansowania mogą skorzystać rodzice?

MEN: Strajk nie zwalnia dyrektora szkoły z obowiązku zapewnienia uczniom opieki

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, iż strajk nie jest powodem odwołania zajęć w szkole i przedszkolu. Dyrektor ma obowiązek zapewnić uczniom bezpieczne warunki pobytu na terenie placówki.

REKLAMA