REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie do niani w 2022 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Dofinansowanie do niani w 2022 r.
Dofinansowanie do niani w 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie do zatrudnienia niani w 2022 r. mogą uzyskać rodzice, którzy podpisali z opiekunką umowę uaktywniającą. Ile wynosi wsparcie?

Umowa uaktywniająca - niania

Zasady dotyczące uzyskania dofinansowania do zatrudnienia niani zostały określone w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. W ustawie znajdziemy warunki, jakie powinni spełniać rodzice i niania.

REKLAMA

Nianią jest osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanej „umową uaktywniającą”.

W praktyce niania nie może być rodzicem dziecka. Powinna mieć więcej niż 18 lat. Niania podlega obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym.

Babcia może być nianią, podobnie jak ciocia czy inne osoby z rodziny, może to być też osoba niespokrewniona z dzieckiem.

Umowa uaktywniająca – do jakiego wieku dziecka?

Niania sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do 3 lat. Rodzice mogą korzystać z dofinansowania do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia, a gdy nie mają możliwości zapewnienia dziecku opieki przedszkolnej, to wyjątkowo – do skończenia 4 roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać, iż w rozumieniu przepisów ustawy rodzicami są także opiekunowie prawni oraz inne osoby, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Zatrudnienie niani w 2022 r.

Aby skorzystać z dofinansowania, należy zawrzeć z nianią umowę uaktywniającą.

Umowa uaktywniająca dla niani w 2022 r.

Ważne! Umowa uaktywniająca powinna zostać zawarta w formie pisemnej.

Stronami takiej umowy są: niania i rodzice (albo rodzic samotnie wychowujący dziecko).

Przez rodzica samotnie wychowującego dziecko rozumie się rodzica będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo rodzica, w stosunku do którego orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, a także rodzica pozostającego w związku małżeńskim, jeżeli jego małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Zgodnie z przepisami umowa uaktywniająca określa w szczególności:

 • strony umowy;
 • cel i przedmiot umowy;
 • czas i miejsce sprawowania opieki;
 • liczbę dzieci powierzonych opiece;
 • obowiązki niani;
 • wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty;
 • czas, na jaki umowa została zawarta;
 • warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

Dofinansowanie do niani w 2022 r. – ile wynosi?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłaca za nianię składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż 50% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

W 2022 r. wynagrodzenie minimalne wynosi 3010 zł. Aktualnie dofinansowanie obejmie zatem składki od wynagrodzenia niani nieprzekraczającego kwoty 1505 zł.

Co w przypadku, gdy niania zarabia więcej?

Od podstawy stanowiącej kwotę nadwyżki nad kwotą 50% minimalnego wynagrodzenia wyżej wymienione składki opłaca rodzic.

Za nianię, która przystąpiła dobrowolnie na swój wniosek do ubezpieczenia chorobowego, składki na to ubezpieczenie opłaca rodzic na zasadach określonych dla zleceniobiorców w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ważne! Jeżeli umowa z nianią została zawarta przez 1 stycznia 2018 r., to budżet finansuje składki obliczone od wynagrodzenia niani, które nie przekracza minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pamiętamy, iż ZUS opłaca składki, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

 1. niania została zgłoszona przez rodzica do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego;
 2. rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko są zatrudnieni, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych, prowadzą pozarolniczą działalność lub działalność rolniczą;
 3. dziecko nie jest umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym oraz nie zostało objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.

Zatrudnienie niani przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może zatrudnić nianię? Tak, w praktyce umowę uaktywniającą mogą podpisać osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę albo zlecenie, prowadzą działalność pozarolniczą. W przypadku prowadzenia działalności rolniczej wyjątkiem są osoby, będące domownikami w gospodarstwie rolnym i podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Kiedy ZUS nie opłaca składek?

W przypadku utraty przez rodziców (albo rodzica samotnie wychowującego dziecko) zatrudnienia, zaprzestania świadczenia usług lub działalności składki opłaca się przez okres 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych przyczyn.

ZUS nie opłaca składek, w przypadku gdy rodzice:

 • są na urlopie macierzyńskim, ojcowskim albo wychowawczym,
 • tworzą zawodową rodzinę zastępczą
 • korzystają z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej (na przykład zatrudniają inną osobę, która była bezrobotna.

Rodzic (płatnik składek) zobowiązany jest do niezwłocznego informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o każdej zmianie mającej wpływ na opłacanie składek, w szczególności o rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy uaktywniającej.

Zatrudnienie niani - ZUS

Rodzice zgłaszając nianię do ubezpieczeń składają dokumenty osobiście, za pośrednictwem poczty lub PUE ZUS. Przy wypełnianiu dokumentów można skorzystać z pomocy pracowników w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Obecnie rodzice mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych. Trzeba jednak spełnić określone warunki. Jak informuje ZUS, zwolnienie przysługuje, jeżeli rodzic, który zatrudnia nianię na podstawie umowy uaktywniającej (kod tytułu ubezpieczenia 04 30 xx) w ostatnim złożonym komplecie dokumentów rozliczeniowych za nianię, oznaczonym identyfikatorem z zakresu 40-49, za pełny miesiąc wykazał podstawę wymiaru składek nie wyższą niż 50% minimalnego wynagrodzenia (jeśli zawarł z nianią umowę uaktywniającą po 1 stycznia 2018 r.) lub nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie (jeśli zawarł z nianią umowę uaktywniającą przed 1 stycznia 2018 r.).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (j. t. Dz. U. z 2021 r., poz. 75; ost. zm. Dz. U. z 2021 r., poz. 2270).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA