Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu poręczenie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące poręczenie.
Jak uchylić środki zapobiegawcze?
Aktualizacja: 27.05.2015
Środki zapobiegawcze a więc tymczasowe aresztowanie, dozór Policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, poręczenie majątkowe, poręczenie społeczne, nakaz opuszczenia zajmowanego lokalu czy zawieszenie w wykonywanych czynnościach służbowych albo powstrzymanie się od prowadzenia działalności gospodarczej mają na celu zapewnienie prawidłowego toku postępowania karnego. »
Co to jest poręczenie społeczne?
Aktualizacja: 20.07.2012
Instytucja poręczenia społecznego jest jednym z przejawów realizacji w procesie karnym zasady tzw. socjalizacji procesu karnego. Istotą tego poręczenia jest to, iż ustawowo określone podmioty (uczestnicy życia społecznego) mogą poręczyć za danego podejrzanego/oskarżonego. »
Aktualizacja: 08.02.2012
Umowa poręczenia jest umową cywilną i regulowana jest przez Kodeks cywilny. Poręczenie polega na zabezpieczeniu długu. »
Jakie są rodzaje środków zapobiegawczych?
Aktualizacja: 26.01.2012
Środki zapobiegawcze stosuje się w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego (np. uniemożliwiają oskarżonemu ucieczkę lub tzw. “mataczenie” w sprawie) a także wyjątkowo – w celu zapobiegnięcia popełnieniu nowego przestępstwa. Przepisy procedury karnej regulują szczegółowo warunki ich stosowania. Należy podkreślić, iż ustawodawca polski stworzył całą szeroką gamę środków zapobiegawczych. »
Aktualizacja: 15.12.2011
Przez instytucję finansową należy rozumieć podmiot niebędący bankiem ani instytucją kredytową, którego podstawowa działalność będąca źródłem większości przychodów polega na wykonywaniu działalności gospodarczej. »
Jakie prawa i obowiązki przysługują poręczycielowi?
Aktualizacja: 31.05.2011
Istota poręczenia opiera się na zobowiązaniu poręczyciela wobec wierzyciela do spłacenia długu na wypadek, gdyby pożyczkobiorca tego nie zrobił. Poręczyciel przyjmuje na siebie wszystkie skutki prawne idące za poręczeniem pożyczki. »
Ryzykowne umowy z członkiem władz spółki kapitałowej
Aktualizacja: 30.08.2011
Zawieranie umów przez spółkę z osobą wchodzą w skład jej władz jest dość częstym zjawiskiem w praktyce. W niektórych sytuacjach trzeba jednak uzyskać zgodę organu właścicielskiego. »
Aktualizacja: 19.08.2011
Poręczyłem za dług kolegi X. Ostatnio zgłosił się do mnie wierzyciel, z prośbą o uregulowanie zobowiązania dłużnika Y. Okazało się, że w między czasie kolega został zwolniony z długu na mocy umowy o przejęciu długu. Czy muszę spełniać świadczenie na rzecz wierzyciela, przecież nie poręczyłem za dług osoby Y ? »
Aktualizacja: 19.08.2011
Zawarcie umowy rodzi po stronie dłużnika obowiązek spełnienia świadczenia. Gwarancją wykonania tego obowiązku jest majątek dłużnika. Dłużnik może okazać się jednak niewypłacalny. Wierzycielowi powinno zależeć na tym aby zabezpieczyć spłatę długu. Posłużyć w tym celu może się poręczeniem. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie