REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rodzaje środków zapobiegawczych?

Rodzaje środków zapobiegawczych.
Rodzaje środków zapobiegawczych.

REKLAMA

REKLAMA

Środki zapobiegawcze stosuje się w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego (np. uniemożliwiają oskarżonemu ucieczkę lub tzw. “mataczenie” w sprawie) a także wyjątkowo – w celu zapobiegnięcia popełnieniu nowego przestępstwa. Przepisy procedury karnej regulują szczegółowo warunki ich stosowania. Należy podkreślić, iż ustawodawca polski stworzył całą szeroką gamę środków zapobiegawczych.

Kto stosuje środki zapobiegawcze i kiedy?

REKLAMA

Środki zapobiegawcze można stosować względem oskarżonego w postępowaniu sądowym. W postępowaniu przygotowawczym mogą być stosowane tylko w stosunku do osoby, której przedstawiono zarzuty.

W postępowaniu przygotowawczym środki zapobiegawcze stosuje prokurator (za wyjątkiem tymczasowego aresztowania – tutaj orzeka sąd na wniosek prokuratora), zaś w postępowaniu sądowym – naturalnie sąd.

Na decyzje w przedmiocie stosowania środków zapobiegawczych oskarżonemu (lub podejrzanemu) służy co do zasady zażalenie. Oskarżony lub podejrzany w toku procesu sądowego mogą także składać wnioski o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego. Kwestię tę reguluje szczegółowo art. 245 KPK.

Rodzaje środków zapobiegawczych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawodawca polski skonstruował dość szeroką “paletę” środków zapobiegawczych, przy czym można je zasadniczo podzielić rodzajowo na dwie grupy środków:

a) środki zapobiegawcze izolacyjne (w postaci tymczasowego aresztowania)

b) środki zapobiegawcze nieizolacyjne (którymi są wszystkie inne – pozostałe środki zapobiegawcze).

Zobacz: Wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego

Środki zapobiegawcze nieizolacyjne

Problematyka stosowania tymczasowego aresztowania zostanie przedstawiona w oddzielnym opracowaniu, natomiast poniżej zostaną przedstawione pokrótce nieizolacyjne środki zapobiegawcze. Środki te są następujące:

1) poręczenie majątkowe

2) poręczenie społeczne

3) poręczenie indywidualne od tzw. “osoby godnej zaufania”

4) dozór policji (a u żołnierza-dozór przełożonego wojskowego)

5) nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego z pokrzywdzonym (w przypadku, gdy dana osoba ma zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej lokal - gdy zachodzi obawa, że przestępstwo zostanie popełnione ponownie lub padła taka groźba)

6) zawieszenie w czynnościach zawodowych, służbowych

7) nakazanie powstrzymania się od określonej działalności lub prowadzenia określonego rodzaju pojazdów

8) zakaz opuszczania kraju (który może być połączony z odebraniem paszportu lub innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy)

Jak widać polski ustawodawca stworzył szeroki katalog stosowania środków zapobiegawczych. Charakterystyka tych środków zostanie dokonana w odrębnych opracowaniach.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Dostaną konkretne grupy przedsiębiorców.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Otrzymają je za I półrocze 2024 r. konkretne grupy przedsiębiorców.

Czternaste emerytury 2024. Ważne decyzje rządu już dzisiaj

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd dziś musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

REKLAMA

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Wyższy ryczałt na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

Wyższy ryczałt na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. to świadczenie finansowane w ramach bonu stażowego będzie wynosiło 889,40 zł. To nie jedyna podwyżka od tego dnia.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

Podwyżka o 227,50 zł, czyli od 1 czerwca 2024 r. to świadczenie będzie wynosiło już 2222,60 zł. Dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

REKLAMA