Kategorie

Jak uchylić środki zapobiegawcze?

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Jak uchylić środki zapobiegawcze? /Fot. Fotolia
Jak uchylić środki zapobiegawcze? /Fot. Fotolia
Fotolia
Środki zapobiegawcze a więc tymczasowe aresztowanie, dozór Policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, poręczenie majątkowe, poręczenie społeczne, nakaz opuszczenia zajmowanego lokalu czy zawieszenie w wykonywanych czynnościach służbowych albo powstrzymanie się od prowadzenia działalności gospodarczej mają na celu zapewnienie prawidłowego toku postępowania karnego.

W praktyce chodzi o to, aby uniemożliwić podejrzanemu czy oskarżonemu ucieczkę, ukrywanie się, zapewnić jego stawiennictwo na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie karne, zapobiec matactwu czy popełnieniu kolejnego przestępstwa.

O ile w początkowej fazie postępowania przygotowawczego stosowanie środków zapobiegawczych może być faktycznie uzasadnione, o tyle ich utrzymywanie w toku dalszego postępowania, kiedy zebrano już dowody, przesłuchano świadków, odpadła obawa matactwa - często jest jedynie uciążliwym obowiązkiem dla podejrzanego/oskarżonego.

Praktyka pokazuje, że najczęściej stosowanym wobec podejrzanych środkiem zapobiegawczym jest dozór Policji połączony często z obowiązkiem nawet kilkukrotnego w  jednym tygodniu obowiązkiem stawiennictwa w Komisariacie Policji, poręczenie majątkowe  czy zakaz opuszczania kraju.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zgodnie z obowiązującym uregulowaniem, środek zapobiegawczy winien być niezwłocznie uchylony bądź zmieniony jeżeli ustaną przyczyny wskutek których został on zastosowany, albo powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie lub zmianę. Rzadko jednak zdarza się aby Prokuratura czy Sąd z urzędu uchylili czy choćby zmniejszyli stosowane środki zapobiegawczego.

Z uwagi na powyższe, warto samodzielnie zwrócić się do Prokuratora bądź Sądu (w zależności od tego, na jakim etapie znajduje się postępowanie) z wnioskiem o uchylenie stosowanego środka zapobiegawczego. Wniosek taki należy uzasadniać, wskazując okoliczności które w naszej ocenie przemawiają za uchyleniem środków zapobiegawczych, jak chociażby dotychczasowe stawiennictwo na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie, brak jakiegokolwiek utrudniania postępowania, matactwa, wywiązywania się ze wszelkich nałożonych obowiązków, przebywanie w stałym miejscu zamieszkania. Warto również wykazać, dlaczego stosowane środki zapobiegawcze są dla nas nazbyt uciążliwe. I tak np. we wniosku należy wspomnieć iż obowiązek kilkukrotnego w jednym tygodniu stawiennictwa w Komisariacie Policji uniemożliwia normalne funkcjonowanie, koliduje ze sprawami zawodowymi czy opieką nad dziećmi, że poręczenie majątkowe zastosowane jest w wygórowanej kwocie, często przewyższającej rozmiar ewentualnej szkody, że obecnie znajdujesz się w ciężkiej sytuacji finansowej i potrzebujesz środków na utrzymanie siebie czy rodziny. Osoby wobec których stosowany jest zakaz opuszczania kraju, powinny uzasadniać dlaczego zależy im na jego uchyleniu, wskazując np. na konieczność wyjazdu zarobkowego czy odwiedzin  rodziny na stałe zamieszkującej poza granicami kraju. Ważne jednak jest aby w takiej sytuacji wskazać Prokuratorowi/Sądowi nowy adres pod którym ewentualnie będziesz przebywać.

Zobacz serwis: Prawo karne

W przedmiotowym piśmie możesz zawrzeć również wniosek alternatywny, w przedmiocie chociażby częściowego uchylenia stosowanych środków lub zmianie ich na inne, mniej dolegliwe. Przykładowo Prokuratura uznając iż w dalszym ciągu istnieje konieczność zabezpieczenia postępowania poprzez stosowanie środków zapobiegawczych, może zmniejszyć dozór Policji, zobowiązując Cię do stawiennictwa np. jeden raz w miesiącu a nie jak do tej pory kilku razy w tygodniu. Może również zmniejszyć wysokość stosowanego poręczenia, czy  uchylić je w całości utrzymując jednocześnie inny środek.

Jeżeli mimo należycie uzasadnionego wniosku, organ prowadzący postępowanie odmówi uchylenia środka zapobiegawczego, odczekaj kilka tygodni i zwróć się ponownie o uchylenie stosowanych środków. Wniosek o uchylenie czy zmianę środka zapobiegawczego możesz bowiem składać w każdym czasie, a Prokurator czy Sąd ma 3 dni na jego rozpoznanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  25 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.