Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawa więźnia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawa więźnia.
Więzień pokrzywdzony przez adwokata bez dostępu do akt postępowania dyscyplinarnego - RPO
Aktualizacja: 28.10.2019
Więzień pokrzywdzony działaniami swojego adwokata nie ma dostępu do akt postępowania dyscyplinarnego. Prawo takie przysługuje każdemu pokrzywdzonemu będącemu na wolności. Zdaniem RPO jest to niedopuszczalne różnicowanie praw pokrzywdzonych i stanowi naruszenie prawa do sądu. »
Regulamin więzienia a prawa więźnia
Aktualizacja: 12.08.2019
Regulaminy więzień często są sprzeczne z prawem. RPO zwraca uwagę Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na odzież nieadekwatną do temperatury otoczenia, brak napojów w trakcie spaceru w upały, uniemożliwienie zabawy z dzieckiem podczas widzenia i brak możliwości korzystania z komputera tymczasowo aresztowanych. »
Wydawanie posiłków więźniom przez otwór w drzwiach narusza godność - RPO
Aktualizacja: 06.08.2019
Zdaniem Rzecznika Paw Obywatelskich wydawanie więźniom posiłków przez otwór w drzwiach cel mieszkalnych narusza ich godność. Nie może stanowić to zasady. Taka procedura powinna być stosowana wyłącznie wówczas, gdy przemawiają za tym szczególne względy ochronne. »
Rozmowa więźnia ze swoim reprezentantem niebędącym adwokatem ani radcą prawnym - ETPC
Aktualizacja: 07.06.2019
Zgodnie z Kodeksem karnym rozmowa więźnia ze swoim reprezentantem, obrońcą lub pełnomocnikiem będącym adwokatem lub radcą prawnym, odbywa się poufnie. Czy kontroli służby więziennej nie podlegają także kontakty z przedstawicielem reprezentującym osadzonego przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC), który nie należy do samorządu prawniczego? »
Zalecenia penitencjarno-ochronne nie mogą ingerować w prawa więźniów - RPO
Aktualizacja: 27.05.2019
Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że zalecenia penitencjarno-ochronne Służby Więziennej nie mogą ingerować w prawa więźniów. Nie mogą być stosowane w sposób nadmierny i nieuzasadniony. »
Decyzja o udziale w komunii córki powinna należeć do więźnia i jego rodziny - RPO
Aktualizacja: 20.05.2019
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich decyzja o udziale w komunii córki pod konwojem funkcjonariusza Służby Więziennej powinna należeć do więźnia i jego rodziny. »
Przepustka dla więźnia na pogrzeb - uprzedzenie o kajdankach, odzieży więziennej i straży
Aktualizacja: 07.05.2019
Więzień, który otrzymuje przepustkę losową na pogrzeb bliskiej osoby, powinien zostać uprzedzony o warunkach przepustki już w decyzji o zgodzie na nią. Więźniowie jeżdżą na pogrzeb w kajdankach, odzieży więziennej i pod strażą. Taka informacja mogłaby wpłynąć na zmianę decyzji o uczestnictwie w pogrzebie. »