REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa faktoringu - WZÓR UMOWY

Faktoring to usługa finansowa. Polega ona na wykupieniu przez faktora, czyli bank, wierzytelności przedsiębiorcy, które nieprzeterminowane i mają odroczony termin płatności.

Inflacja poniżej 4% na koniec roku

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu zanotowały wzrost o 3,9% wobec września 2010 roku. W porównaniu z sierpniem 2011 r. wzrosły o 0,1% - podał GUS.

ZUS domaga się zaległych składek i odsetek od osób prowadzących działalność gospodarczą

Na 40 tys. zł szacuje przedstawiciel Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP Dariusz Ćwik średnią kwotę, jaką od członków organizacji domaga się ZUS tytułem zaległych składek. Dzisiaj, 18 października, rządowy zespół ma próbować rozwiązać ten problem.

Jak obliczyć PCC od nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Firma nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W jej skład wchodziły ruchomości, wartości niematerialne i prawne, środki pieniężne. Jak rozliczyć podatek PCC w takiej sytuacji? Przykładem stanowiska fiskusa w tej sprawie jest interpretacja indywidualna z 22 czerwca 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/436-115/11-4/MZ).

REKLAMA

Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. 7%).

Znakowanie i barwienie wyrobów akcyzowych

Przedsiębiorcy którzy zajmują się produkcją i dystrybucją wyrobów akcyzowych (konkretniej - niektórych paliw płynnych) bardzo często muszą spełniać wymogi związane z ich prawidłowym znakowaniem i barwieniem.

2 miliony pracowników na emigracji

Na emigracji pod koniec 2010 roku przebywało 1 mln 990 tys. Polaków. W stosunku do roku 2009 to wzrost o ponad 120 tys. - podał GUS.

Stawki opłat za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie na parkingu strzeżonym 2012

Ile przedsiębiorca zapłaci za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie na parkingu strzeżonym w 2012 roku? Minister Finansów podpisał obwieszczenie ustalające stawki opłat na 2012 rok.

REKLAMA

Opłata za usunięcie pojazdu 2012

Ile wynosi opłata za usunięcie pojazdu w 2012 roku? Za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie na parkingu strzeżonym w 2012 roku przedsiębiorca może zapłacić nawet ponad 1600 zł.

Opłaty produktowe 2012

Ustalone zostały stawki opłat produktowych w 2012 roku. O tym, ile zapłacą przedsiębiorcy w 2012 roku zadecydował Minister Środowiska w obwieszczeniu w sprawie maksymalnych stawek opłat produktowych na rok 2012.

Nakaz zapłaty dla przedsiębiorcy – co zrobić?

Przedsiębiorca, który otrzymał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym może bronić się na trzy sposoby. Ekspert podpowiada o sposobach radzenia sobie z nakazem zapłaty.

Przewóz taksówką inną niż w licencji bez grzywny

Przewożenie przez taksówkarza pasażerów taksówką inną niż wpisana w licencji, nie stanowi podstawy do nałożenia na niego kary grzywny.

Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

Od 30 kwietnia 2011 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie zwolnień z posiadania kasy fiskalnej. Nowe rozporządzenie przewiduje znacznie okrojony zakres zwolnień podmiotowych (a zatem dotyczących określonych zawodów lub konkretnych usług), co oznacza, że podatnicy, którzy w roku poprzednim korzystali ze zwolnień przedmiotowych, będą zobowiązani ustalać kwotowo limit zwolnienia jak wszyscy pozostali.

Nowe świadectwo pracy w 2012 roku?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia określającego szczegółową treść świadectwa pracy wraz ze sposobem i trybem jego wydawania oraz prostowania. Nowe świadectwo pracy wzbudza wątpliwości przedsiębiorców.

Faktura gminy działającej jako inwestor zastępczy

Jak zafakturować wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego wykonanego przez gminę – inwestora zastępczego ?

Faktura gminy działającej jako inwestor zastępczy

Jak zafakturować wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego wykonanego przez gminę – inwestora zastępczego ?

Nieruchomość nie musi być obligatoryjnym składnikiem przedsiębiorstwa

Przedsiębiorcy decydują się wnieść cały majątek małej firmy rodzinnej do spółki akcyjnej. W skład aportu wchodzą wszystkie składniki firmy z wyjątkiem nieruchomości. Spółka akcyjna będzie korzystała z tych nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy. Sądy administracyjne potwierdzają, że fiskus nie ma racji uważając, że aport w takiej sytuacji nie jest przedsiębiorstwem.

Czy nabywca spółki przejmuje jej prawa w zakresie podatku akcyzowego?

Przy łączeniu spółek w drodze przejęcia spółka przejmująca będzie zobowiązana do uzyskania nowego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Spółka ta będzie musiała również uzyskać nowy numer akcyzowy podmiotu prowadzącego skład podatkowy, nadany nową decyzją wydaną dla tego podmiotu.

Usługa dostawy i montażu markiz - jaka stawka VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych oraz usług budowlano-remontowych, w tym sprzedaży oraz montażu markiz. Zawierane umowy obejmują dostawę towaru albo dostawę wraz z montażem. Czy przy dostawie i montażu markiz w budynkach mieszkalnych mogę zastosować stawkę VAT 8%.

Wskaźnik Altmana - wykorzystanie w praktyce przedsiębiorstwa

Edward Altman, w 1968 roku, zakończył prace nad wskaźnikiem (Z), którego wyliczenie pozwala na wnioskowanie, ze znacznym prawdopodobieństwem, czy firma jest zagrożona bankructwem. Bardzo szybko okazało się, że wskaźnik (Z) jest narzędziem wygodnym, prostym w użyciu i bardzo przydatnym. Niestety, ma też swoje wady, a może raczej powinno się powiedzieć, że ma swoje ograniczenia.

Jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez gabinet kosmetyczny?

Zakładając gabinet kosmetyczny warto się zastanowić, jaka forma opodatkowania będzie dla nas najkorzystniejsza. Swoją decyzję należy sprecyzować już przy zakładaniu firmy na formularzu CDEIG-1. Ekspert podpowiada jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez gabinet kosmetyczny.

Jaki jest polski przedsiębiorca?

Polskie firmy radzą sobie coraz lepiej, nawet w okresie spowolnienia światowej gospodarki - wynika z raportu Ministerstwa Gospodarki. Polski przedsiębiorca jest zdeterminowany i elastyczny.

Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Ustawa deregulacyjna bis została już podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jakie istotne zmiany wprowadza dla przedsiębiorców? Ekspert wskazuje jakie ułatwienia dla firm wiążą się z ustawą deregulacyjną bis.

Ubezpieczenie małżonka wspólnika zatrudnionego przez spółkę cywilną

Czy małżonek wspólnika spółki cywilnej zatrudniony przez spółkę na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności?

Dlaczego rośnie polski eksport?

Dobre wyniki polskich przedsiębiorców eksportujących towary za zachodnią granicę są podyktowane... wzrostem niemieckiego eksportu. Dlaczego?

Działalność gospodarcza - zatrudnienie członka rodziny

BIK a BIG

Wpisanie do rejestru BIK nie stanowi powodu do niepokoju. Znacznie dotkliwsze w skutkach jest znalezienie się w spisie dłużników BIG.

Koncesja na alkohol - terminy

Przedsiębiorca powinien pamiętać o terminach wnoszenia opłat, zwłaszcza, gdy dotyczy to koncesji na sprzedaż alkoholu. Niedotrzymanie terminów może się bowiem zakończyć wygaśnięciem zezwolenia. Co można zrobić, gdy wygaśnie koncesja na sprzedaż alkoholu?

Pomoc de minimis dla zakładów pracy chronionej

Wydatek z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) może stanowić pomoc de minimis. Ekspert podpowiada jakie obowiązki spoczywają na przedsiębiorcy, który chce skorzystać z pomocy de minimis dla zakładów pracy chronionej.

Zagraniczni inwestorzy wybiorą Polskę?

W 2011 r. Polska poprawiła swoje lokaty w rankingach gospodarczych. Awansowaliśmy w zestawieniach przygotowywanych przez m.in. Bank Światowy i ONZ.

Imprezy integracyjne a PIT – stanowisko sądów administracyjnych

24 maja 2010 r. (sygn. akt II FPS 1/10) zapadła uchwała NSA w sprawie abonamentów medycznych. Organy podatkowe wykorzystują ją od tej pory do formułowania tezy, że przychód z tytułu świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika powstaje nawet wtedy, gdy pracownik nie skorzystał z zaoferowanej mu możliwości np. wzięcia udziału w imprezie integracyjnej.

Od 1 stycznia 2012 uproszczone procedury celne bardziej akcyzowe

Wśród 22 ustaw, które zmienia ustawa z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, jest również ustawa o podatku akcyzowym, do której wprowadzono nie tylko przepisy dotyczące opodatkowania węgla, ale i ułatwienia dla importerów wyrobów akcyzowych.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa – kiedy mamy z nią do czynienia w rozliczeniach podatkowych

Ustawodawca niejednokrotnie przewidział w przepisach ustaw podatkowych dla czynności, które mają za przedmiot zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej również - ZCP) odmienne zasady opodatkowania niż dla podobnych czynności lecz z udziałem innych składników majątku. Przykładowo można wskazać, że nie rozpoznaje się przychodu z tytułu objęcia udziałów/akcji w zamian za aport, którego przedmiotem było ZCP.

Pomoc de minimis 2012

Pomoc de minimis w 2012 roku zasadniczo podlega limitom obowiązującym w latach poprzednich. Ekspert radzi jakiej wysokości wsparcie może otrzymać przedsiębiorca oraz kto może ubiegać się o pomoc de minimis w 2012 roku.

Faktura VAT – techniczne aspekty wystawiania

Projekt faktury VAT przestaje być projektem z chwilą, gdy trafia do kontrahenta, zatem istotny jest moment wprowadzenia jej do obrotu prawnego. Anulowanie faktury musi nastąpić przed wprowadzeniem jej do obrotu prawnego. Faktury VAT mogą być wystawiane w formie innej niż papierowa. Faktura mogła być przesłana mailem również przed 1 stycznia 2011 r.

Umorzenie udziałów w zamian za wynagrodzenie w formie niepieniężnej - skutki podatkowe

Ustawa podatkowa nie czyni różnicy pomiędzy nabyciem udziałów w celu umorzenia w zamian za gotówkę i w zamian za składniki majątkowe. Zagadnienie bytu i ustroju spółek kapitałowych, w tym m.in. prawa i obowiązki wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reguluje Kodeks spółek handlowych, który nie nakazuje, aby nabycie udziałów następowało za gotówkę.

Umowy najmu mieszkania – jaki podatek wybrać?

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie i posiadasz umowę najmu lokalu, masz coraz mniej czasu na decyzję, jaki podatek będziesz płacić. Zgłoś się niezwłocznie z umową najmu do Urzędu Skarbowego, żeby odprowadzić podatek w wysokości 8,5% od przychodów z najmu.

Wynajem aut elektrycznych

W Warszawie jest już możliwe wypożyczenie aut elektrycznych. Wynajem samochodów elektrycznych i dostęp do dwunastu punktów doładowań to projekt firmy e+ oraz wypożyczalni samochodów Express.

Firmy wezmą kredyt technologiczny

O 100 mln zł zwiększone zostaną środki na wdrażanie nowoczesnych technologii. W 2011 roku na kredyt technologiczny resort gospodarki wyłoży w sumie 700 mln zł.

Składki ZUS 2012

Składki ZUS 2012. Składki ZUS w 2012 roku uległy zmianie. Zmiana składek ZUS w 2012 roku to informacja szczególnie istotna dla małych i średnich przedsiębiorców. Ekspert podpowiada o ile wzrosły składki ZUS w 2012 r.

Konto firmowe: za darmo lub za kilkadziesiąt złotych

Wybór konta firmowego to jeden z pierwszych kroków stawianych przez świeżo upieczonego przedsiębiorcę. Trzeba jednak uważać. Brak lub niskie miesięczne opłaty wcale nie oznaczają, że wybrany rachunek firmowy będzie tani.

Ulga mieszkaniowa dla przedsiębiorcy

Przy zbyciu mieszkania nie ma znaczenia czy było wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, czy do celów mieszkalnych. Ekspert wyjaśnia jak przedsiębiorca może skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Złagodzenie kary dla przedsiębiorcy uczestniczącego w porozumieniu antykonkurencyjnym

Przedsiębiorcy zawierający zakazane porozumienia ograniczające konkurencję muszą liczyć się z sankcjami przewidzianymi w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Wymiar kary nałożonej na nieuczciwego przedsiębiorcę przez Prezesa UOKiK może jednak zostać zredukowany przy spełnieniu przesłanek określonych w ustawie.

Więcej bezrobotnych we wrześniu

Stopa bezrobocia, zgodnie z szacunkami Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wzrośnie do 11,7 proc. Firma we wrześniu zatrudniały mniej pracowników niż w sierpniu.

Opłaty za media mogą być składnikiem ceny najmu

Podatnik może tak ukształtować swoje stosunki gospodarcze, że cena najmu będzie obejmować także opłatę za media. Wówczas będzie to jedna usługa obejmująca czynsz i media, którą można udokumentować jedną fakturą VAT i zastosować do niej zwolnienie. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 maja 2011 (sygn. I FSK 740/10).

Jaka stawka ryczałtu od montażu i demontażu rusztowań budowlanych?

Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą w ramach, której będę montował i demontował rusztowania na zlecenie innych podmiotów. Rusztowania będą stanowić własność inwestora i będą wykorzystywane do realizacji prowadzonych inwestycji. Z tytułu działalności gospodarczej planuję opłacać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. Prowadzoną działalność kwalifikuje według PKD nr 43.99.Z do „pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej nie sklasyfikowane”. Czy powinienem zastosować 5,5% stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w zakresie prowadzonej działalności.

Czy prowadzenie świetlicy przez stowarzyszenie jest zwolnione z VAT?

W ramach działalności statutowej stowarzyszenie prowadzi placówki opiekuńczo-wychowawcze wsparcia dziennego w formach świetlicy, klubu i kół zainteresowań dla dzieci i młodzieży. Działalność finansowana jest w części z dotacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - zgodnie z podpisanymi umowami na prowadzenie tych placówek w oparciu o przepisy ustawy o pomocy społecznej. Czy działalność stowarzyszenia jest w tym zakresie zwolniona z VAT.

Czy usługi kulturalne są objęte podatkiem VAT?

Jestem muzykiem i kompozytorem oraz autorem tekstów. Przygotowuje autorskie programy poetycko-muzyczne, które prezentuję np. w domach kultury, otrzymując wynagrodzenie w formie honorarium. Czy w związku z prowadzoną działalnością powinienem wystawiać faktury VAT?

Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Dotacje w 2012 roku obejmą przedsiębiorców m.in. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W sumie jest to 12 działań i poddziałań. Podpowiadamy gdzie szukać dotacji dla firm w 2012 roku.

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Decyzja RPP nie jest zaskoczeniem dla gospodarki i kredytobiorców.

REKLAMA