Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wykonawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wykonawca.
Aktualizacja: 17.02.2020
Z dniem wczorajszym (5 września 2019 r.) weszła w życie zmiana art. 135 ustawy o PPK. Wprowadza możliwość ubiegania się przez wykonawców zamówień publicznych o wyższe wynagrodzenie w związku ze wzrostem kosztów spowodowanym wpłatami do PPK. »
Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego – negocjacje wynagrodzenia od 1 września 2019 r.
Aktualizacja: 15.03.2019
Projekt ustawy wyłączający dodatek stażowy z minimalnego wynagrodzenia za pracę przewiduje negocjacje stron umów dotyczące zmiany wysokości wynagrodzenia. Przepisy przejściowe mają wejść w życie 1 września 2019 r. Dotyczą umów zawieranych w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych i innych. »
Czy generalny wykonawca odpowiada za przestępstwo podwykonawcy?
Aktualizacja: 24.11.2015
Zaangażowanie podwykonawców wiąże się dla generalnego wykonawcy z pewnym ryzykiem, ale często jest nieodzowne dla realizacji kontraktu budowlanego. Warto zatem zdawać sobie sprawę, w jakim zakresie generalny wykonawca odpowiada przed inwestorem za działania i zaniechania podwykonawców. Nie jest to, na szczęście, odpowiedzialność absolutna. »
Zamówienia publiczne na usługi urbanistyczne - nowe przepisy
Aktualizacja: 13.06.2014
Zamówienia publiczne na usługi urbanistyczne uregulowane są w ustawie o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Nowe przepisy w zakresie zamówień publicznych na usługi urbanistyczne zaczną obowiązywać 11 sierpnia 2014 roku. »
Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych
Aktualizacja: 09.10.2013
Deweloper jest stroną umowy deweloperskiej i ponosi odpowiedzialność za jej wykonanie. Mimo korzystania przez niego z usług firm zewnętrznych odpowiada za jakość instalacji pomimo, iż powierzył wykonanie usług innej firmie. Na jakiej podstawie odpowiada deweloper? »
Ustalenie zakresu robót budowlanych i jego skutki
Aktualizacja: 09.10.2012
Jak określić w umowie o roboty budowlane zakres robót budowlanych wykonywanych przez wykonawcę osobiście lub za pomocą podwykonawców. Jakie działania wykonawcy wpływają na ważność zawartej umowy? »
Umowa o generalne wykonawstwo - WZÓR UMOWY
Aktualizacja: 17.10.2011
Umowa o roboty budowlane w zakresie generalnego wykonawstwa obejmuje wykonanie całości robót budowlanych dotyczących danej inwestycji. Na wykonawcy spoczywa odpowiedzialność za końcowy efekt. »
Zamówienia publiczne: kiedy wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy?
Aktualizacja: 30.08.2011
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy to często jeden z istotnych wymogów przy zamówieniach publicznych. W jaki sposób wnieść takie zabezpieczenie i jakie są konsekwencje jego niewniesienia przez wykonawcę? »
Aktualizacja: 13.12.2011
Na podstawie umowy o dzieło, przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła (np. namalowanie obrazu, sporządzenie projektu technicznego, naprawienie przedmiotu, dokonanie przeróbki, przeprowadzenie remontu), a zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia. Jest to „umowa rezultatu”. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Na podstawie umowy o prace projektowe wykonawca zobowiązuje się do wykonania przewidzianych w umowie prac, a zamawiający (inwestor) zobowiązuje się do ich odebrania i zapłaty określonego wynagrodzenia. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Wykonawca testamentu to osoba powołana przez spadkodawcę w testamencie dla realizacji jego postanowień – przede wszystkim poleceń i zapisów. Wykonawca testamentu musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. »
Wykonawca może zażądać od inwestora gwarancji terminowej zapłaty
Aktualizacja: 18.07.2011
Każdy wykonawca będzie miał prawo żądać od inwestora udzielenia gwarancji terminowej zapłaty umówionego wynagrodzenia za wykonane usługi budowlane. To efekt zmian w Kodeksie cywilnym, które weszły w życie w kwietniu 2010 r. »
Co się dzieje w przypadku wadliwego wykonania dzieła?
Aktualizacja: 10.08.2011
Dzieło może polegać na stworzeniu czegoś nowego jak i na jego przetworzeniu, może też mieć charakter materialny lub niematerialny. Umowa o dzieło określa w jaki sposób ma być one stworzone bądź przerobione, zaś w przypadku gdy dzieło w chwili wydania jest niezgodne z umową przyjmujący zamówienie odpowiada wobec zamawiającego. »
Źle wykonane dzieło. Czy można żądać poprawek?
Aktualizacja: 18.07.2011
Zamówiłem u stolarza szafkę pod umywalkę do łazienki. Nie wykonał on zamówienia tak, jak mu to poleciłem. Stolarz próbował następnie usunąć wadę mebla i odpowiednio go dopasować, co moim zdaniem jeszcze pogorszyło stan szafki, gdyż wady tej nie da się usunąć. Co mogę zrobić? »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »