REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość banku a sytuacja kredytobiorców

Upadłość banku a sytuacja kredytobiorców
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po ogłoszeniu upadłości kredytobiorcy powinni nadal spłacać swoje zobowiązanie wobec banku – dokładanie na takich samych zasadach, jak czynili to przed ogłoszeniem upadłości, czyli w wysokości, terminach i na rachunek określony w umowie kredytowej. Wyjątkiem są tu tylko ci kredytobiorcy, którym bank przed ogłoszeniem upadłości nie zdążył przelać środków. Ich umowy po prostu wygasają. Natomiast kredytobiorcy kwestionujący umowę kredytową, np. frankowicze, powinni zgłosić swoją wierzytelność ustanowionemu po ogłoszeniu upadłości banku syndykowi masy upadłości.

Upadłość banku – przesłanki i najważniejsze skutki

REKLAMA

Upadłość, zgodnie z art. 10 Prawa upadłościowego, ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Przez niewypłacalność zaś ustawodawca rozumie sytuację, w której dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Chodzi tu więc o sytuację, w której dłużnik nie może – np. z powodu braku środków finansowych – spłacać swoich zobowiązań, a nie o brak chęci do ich regulowania.

REKLAMA

W przypadku banków ustawodawca przewidział jeszcze jedną przesłankę ogłoszenia upadłości. Stosownie do art. 426 ust. 1 Prawa upadłościowego bank jest niewypłacalny również wówczas, gdy według bilansu sporządzonego na koniec okresu sprawozdawczego aktywa banku nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań. Warto pamiętać, że wniosek o ogłoszenie upadłości banku może zgłosić wyłącznie Komisja Nadzoru Finansowego albo Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Wraz z upadłością – czy to banku, czy jakiegokolwiek innego dłużnika – praktycznie cały jego majątek staje się masą upadłości i przechodzi pod zarząd syndyka. Natomiast podstawowym obowiązkiem syndyka jest pozyskanie środków na spłatę wierzycieli poprzez likwidację – a więc po prostu sprzedaż – majątku upadłego dłużnika. Natomiast roszczenia wierzycieli są spłacane według poszczególnych kategorii interesu, unormowanych w Prawie upadłościowym. Jednocześnie warto pamiętać, że w trakcie postępowania upadłościowego istnieje możliwość zawarcia układu między dłużnikiem a wierzycielami. 

Czego należy spodziewać się po upadłości banku?

Upadłość banku – obok przejścia jego majątku pod zarząd syndyka – powoduje także:

  • Rozwiązanie organów zarządzających i nadzorczych banku;
  • Wygaśnięcie zarządu komisarycznego, powołania kuratora oraz uprawnień likwidatora;
  • Wygaśnięcie wszelkich uprawnień osób wchodzących w skład organów banku do odpraw pieniężnych, jak też do wynagrodzenia za okres po ogłoszeniu upadłości.

Ponadto po ogłoszeniu upadłości ulegają rozwiązaniu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • umowy rachunku bankowego; oprocentowanie rachunków bankowych jest naliczane do dnia ogłoszenia upadłości;
  • umowy kredytu i pożyczki, jeżeli do dnia ogłoszenia upadłości nie nastąpiło oddanie środków pieniężnych do dyspozycji kredytobiorcy (pożyczkobiorcy);
  • umowy poręczenia, gwarancji bankowych i akredytyw, jeżeli do dnia ogłoszenia upadłości bank nie otrzymał prowizji z tytułu tych czynności;
  • umowy o udostępnienie skrytek sejfowych oraz umowy przechowania, z tym że wydanie przedmiotów i papierów wartościowych powinno nastąpić w terminie uzgodnionym z oddającym na przechowanie.

Jednak każdy ze wskazanych tu skutków następuje po ogłoszeniu upadłości tylko wówczas, gdy nie nastąpił z jakiś powodów wcześniej.

Kredytobiorcy powinni jak najszybciej zgłosić swoje wierzytelności

REKLAMA

W każdym razie wszyscy kredytobiorcy banku po ogłoszeniu jego upadłości powinni nadal spłacać umowę kredytową. Wyjątek dotyczy jedynie tych kredytobiorców, którym przed ogłoszeniem upadłości bank nie zdążył wypłacić gotówki – te umowy ulegają rozwiązaniu z mocy samego prawa, a więc po prostu nie są wykonywane. W pozostałych przypadkach kredyt należy nadal spłacać – na takich samych zasadach, jak przed ogłoszeniem upadłości banku.

Z inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku kredytobiorców, którzy kwestionują legalność swojej umowy kredytowej. Dobrym przykładem mogą być tu frankowicze, którzy coraz częściej wygrywają sprawy sądowe z bankami, odzyskując środki nadpłacone w wyniku wykonywania takiej umowy. Upadłość banku właściwie zamyka kredytobiorcom możliwość inicjowania tego rodzaju spraw sądowych. Jedynym sposobem na dochodzenie swoich należności staje się wówczas zgłoszenie wierzytelności syndykowi masy upadłości. Jeżeli czynność ta zostanie skutecznie dokonana, kredytobiorca stanie się uczestnikiem postępowania upadłościowego i będzie mógł liczyć na zaspokojenie (przynajmniej części) wierzytelności w wyniku realizacji planu podziału sum uzyskanych z likwidacji masy upadłości.

Radca prawny Dariusz Kwiatkowski, Kancelaria Kwiatkowski&Wspólnicy

Polecamy: „Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur z bazą narzędzi online”

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA