reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Udzielanie pełnomocnictwa

Udzielanie pełnomocnictwa

Pragnę udzielić pełnomocnictwa do zawarcia umowy. Jaką formę powinno mieć takie pełnomocnictwo i co powinno zawierać umocowanie?

Wyróżniamy trzy rodzaje pełnomocnictwa, które upoważniają do dokonywania określonych czynności w imieniu i na rachunek mocodawcy. Są to:

  • pełnomocnictwo ogólne,
  • pełnomocnictwo rodzajowe
  • pełnomocnictwo szczególne.

 Pierwsze z wyżej wymienionych- pełnomocnictwo ogólne- upoważnia do dokonywania czynności zwykłego zarządu. Ocena czy dana czynność jest zaliczana do zwykłego zarządu, zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Brak jest bowiem ustawowej definicji tego pojęcia.

POBIERZ WZORY: Pełnomocnictwo

Nie można natomiast upoważnić pełnomocnika do zawierania wszystkich czynności- taka umowa jest bezwzględnie nieważna.

Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

Pełnomocnictwo rodzajowe, upoważnia do wykonywania czynności prawnych określonego rodzaju, mogą one przekraczać zwykły zarząd. Przykładowo można wymienić tutaj dokonywanie sprzedaży nieruchomości. W dokumencie pełnomocnictwa należy określić przedmiot i rodzaj czynności, do których zostaje upoważniony pełnomocnik. Pełnomocnictwo szczególne, upoważnia natomiast do dokonania konkretnej czynności prawnej.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo szczególne

Chcąc upoważnić kogoś do zawarcia jednej, konkretnej umowy najbezpieczniej jest zawrzeć pełnomocnictwo szczególne, w którym należy określić rodzaj umowy, termin wykonania, cenę. Ponadto należy pamiętać, iż jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Zatem jeżeli chcemy udzielić pełnomocnictwa do udzielenia pożyczki powyżej 500 zł. musi być ono zawarte w formie pisemnej, natomiast jeżeli chcemy upoważnić kogoś do sprzedaży nieruchomości, pełnomocnictwo należy sporządzić przed notariuszem.

     

Podstawa prawna: art.98-99 kodeksu cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak udzielić pełnomocnictwa?
Jak udzielić pełnomocnictwa?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama