REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wszystko co warto wiedzieć o zadatku.
Wszystko co warto wiedzieć o zadatku.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, jeśli zaś sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.  

Janusz M. zawarł ze spółką P. umowę o świadczenie usług porządkowych. Janusz M. dał spółce zadatek w wysokości 1.500 zł na poczet wykonania określonej umowy. Spółka odstąpiła od umowy, ponieważ otrzymała korzystniejszą ofertę. Powinna ona w tej sytuacji zwrócić Januszowi M. kwotę 3000 zł (dwukrotność zadatku).

REKLAMA

Zadatek a szkoda?

Nie ma potrzeby wykazywania, że kwota zadatku odpowiada szkodzie, którą poniosła strona, licząc na wykonanie umowy.

Co z zadatkiem gdy wykona się umowę?

REKLAMA

Jeżeli umowa zostanie przez obie strony wykonana kwota zadatku podlega wówczas zaliczeniu na poczet świadczenia z umowy. Zaliczenie takie jest możliwe jedynie, gdy zadatek pieniężny dała strona zobowiązana do świadczenia pieniężnego, albo też gdy był on dany w takim samym rodzaju rzeczy, jakie miały być przedmiotem umówionego świadczenia.

Strony zawarły umowę sprzedaży samochodu. Cenę ustaliły na kwotę- 45.000 zł. Umówiły się również, że przy podpisywaniu umowy wręczony będzie zadatek w kwocie 5.000 zł a reszta kwoty zapłacona po 2 tygodniach od podpisania umowy. Po dwóch tygodniach kupujący będzie musiał zapłacić sprzedającemu jedynie 40.000 zł gdyż dany zadatek zostanie zaliczony na poczet ceny.

W każdej innym wypadku przedmiot zadatku powinien uleć zwrotowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadatek nie spełni swojej funkcji gdy:

 • umowa uległa rozwiązaniu,
 • jej niewykonanie jest następstwem okoliczności, za które żadna ze stron nie odpowiada,
 • jej niewykonanie jest następstwem okoliczności, za które odpowiadają obie strony.

W każdej z tych trzech sytuacji żadna ze stron nie może otrzymanego zadatku zatrzymać, jeśli zaś sama go dała - żądać zapłaty równowartości zadatku przez kontrahenta.

Janusz M. zawarł ze spółką P. umowę o świadczenie usług porządkowych. Janusz M. dał spółce zadatek w wysokości 1.500 zł na poczet wykonania określonej umowy. Po dwóch tygodniach strony ustaliły wspólnie, że chcą odstąpić od umowy. Podpisały porozumienie o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron. W takim przypadku spółka P. będzie musiała zwrócić Januszowi M zadatek w wysokości 1.500 zł.

Czym się różni zadatek od zaliczki?

Zadatku nie można mylić z zaliczką . Określenie, czy stronom przy zawarciu umowy chodziło o zadatek czy zaliczkę, ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza gdy umowa nie zostaje wykonana.

REKLAMA

Zaliczka ma zupełnie inną funkcję i nie stosuje się do niej przepisów dotyczących zadatku. W sytuacji gdyby umowa nie została wykonana przez jedną ze stron, druga strona, która dała zaliczkę, nie będzie mogła domagać się jej zapłaty w podwójnej wysokości.

W razie należytego wykonania zawartej umowy zaliczka podlega zaliczeniu na poczet należnego świadczenia. Gdy jednak umowa nie zostanie wykonana z winy dającego zaliczkę, wtedy druga strona może ją zatrzymać, w odwrotnej sytuacji biorący zaliczkę zobowiązany jest ją zwrócić. Jeśli umowę rozwiążą obydwie strony, wówczas zwracają sobie wzajemne świadczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. obowiązkowe podwyżki dla tysięcy Polaków. Niektórzy dostaną ponad 260,00 zł więcej bez składania wniosku.

  Na podwyżki mogą liczyć nie tylko pracownicy, którym uda się wynegocjować je z szefem. Co rok na wzrost wpływów oczekują także osoby, które otrzymują świadczenia długoterminowe z ZUS.

  1780,96 zł zamiast 1588,00 zł albo 1335,72 zł zamiast 1191,00 zł dostaną od 1 marca 2024 r. osoby uprawnione do renty alkoholowej. Sprawdź, komu należy się podwyżka.

  Renta alkoholowa podlega waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. osoby, które są do niej uprawnione, mogą więc liczyć na wzrost świadczenia. Jednak nie każdy dostanie tyle samo.

  Kontrola NIK w samorządach wykazała wieloletnie zaniedbania. Konieczne jest zwiększenie ochrony danych osobowych zgodnie z RODO

  Po kontroli przeprowadzonej w województwie podlaskim kontrolerzy NIK stwierdzili nieprawidłowości w dziedzinie ochrony i przetwarzania danych naruszające RODO. W wielu samorządach korzystano z adresów mailowych utworzonych w domenach komercyjnych. Nie zawierano przy tym umów powierzenia przetwarzania danych osobowych. W niektórych Biuletynach Informacji Publicznej stwierdzono publikowanie oświadczeń majątkowych ponad wymagany prawem okres. Ze względu na systemowy charakter nieprawidłowości NIK rozszerzy kontrole na wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w Polsce.

  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  REKLAMA

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  REKLAMA

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  REKLAMA