REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co powinna zawierać umowa spółki komandytowej, a czego nie dowiesz się ze wzoru na S-24?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Co powinna zawierać umowa spółki komandytowej, a czego nie dowiesz się ze wzoru na S-24?
Co powinna zawierać umowa spółki komandytowej, a czego nie dowiesz się ze wzoru na S-24?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Korzystając ze wzoru np. w systemie S-24 nie dowiesz się, że taka umowa nie chroni Cię przed zagrożeniami związanymi z działalnością spółki i sytuacjami, które czekają Cię w przyszłości!

Kiedy mamy wpływ na treść umowy spółki komandytowej?

Zakładając spółkę komandytową mamy do wyboru dwie opcje:

REKLAMA

  1. albo zakładamy spółkę za pośrednictwem systemu S-24;
  2. albo zakładamy spółkę za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.

W pierwszym przypadku dostaniemy wygenerowany przez system S-24 wzór, w którym nasze możliwości są bardzo ograniczone, żeby nie stwierdzić znikome.

W drugim przypadku natomiast, czyli zakładania spółki przez Portal Rejestrów Sądowych, powyższy problem nas nie dotyczy, bo kreujemy umowę od zera, na naszych warunkach, oczywiście bez pominięcia przepisów prawa.

Jakie elementy MUSZĄ znaleźć się w umowie spółki?

W każdym wymienionym wyżej przypadku, umowa musi zawierać obowiązkowe elementy, takie jak: firma (czyli nazwa), siedziba spółki, przedmiot działalności spółki (czym będzie się zajmowała), czas, na jaki spółka jest zawierana, określenie wkładów i sumy komandytowej.

Jakie elementy POWINNY znaleźć się w umowie spółki?

Jeżeli nie decydujesz się na założenie spółki komandytowej przez system S-24 to masz duże pole do manewru. Możesz uregulować wiele kwestii, które – przy braku takiej regulacji spowodują większe nakłady czasowe i finansowe z Twojej strony!

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Zmiana umowy spółki komandytowej

Jeżeli kwestia ta nie zostanie uregulowana w umowie spółki, to umowa ta będzie mogła być zmieniona tylko w przypadku, gdy wszyscy wspólnicy wyrażą na to zgodę. A co jeżeli wspólnicy będą skonfliktowani z jednym z nich, a jego zamiarem będzie blokowanie działalności spółki? Oczywiście są takie rozwiązania jak wykluczenie wspólnika ze spółki, ale pamiętajmy, że odbywa się to na drodze sądowej, a to z kolei oznacza, że może to być proces długotrwały i kosztowny!

  1. Przyjęcie do spółki nowego komplementariusza

Jeżeli w czasie trwania spółki okaże się, że trzeba przyjąć nowego wspólnika – komplementariusza, a umowa spółki nie będzie tego przewidywała, to jednym rozwiązaniem będzie wówczas zmiana umowy spółki. Pamiętajmy, że umowa spółki komandytowej (jeżeli rejestracja nie nastąpiła w systemie S-24) jest zawierana przed notariuszem, a zatem każda zmiana tej umowy również musi być dokonana u notariusza, a to z kolei generuje koszty.

  1. Przeniesienie ogółu praw i obowiązków

Kolejną równie istotną kwestią jest możliwość przeniesienia, czyli np. sprzedaży czy darowania ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej. Jeżeli umowa wyraźnie na to nie zezwoli, to podobnie konieczna będzie zmiana umowy spółki i kolejne koszty.

  1. Udział w zyskach i stratach

Pieniądze – dosyć istotna kwestia, szczególnie mając na uwadze, że spółka jest tworzona w celu generowania zysków. W przypadku komplementariuszy, jeżeli umowa nie będzie inaczej kwestii podziału zysku, to każdy z komplementariuszy będzie partycypował w tym zysku po równo, bez względu na to, że np. w spółce dwuosobowej wspólnik A wniósł do spółki wkład w wysokości np. 100.000 zł, a wspólnik B wkład o wartości zaledwie 10 zł.

  1. Likwidacja spółki komandytowej

Ostatnia bardzo ważna kwestia, która wyprzedza fakty, ale jak wiadomo jest nieunikniona, bo każda spółka w końcu zakończy swoją działalność. Już na etapie tworzenia umowy spółki trzeba o tym pamiętać, ponieważ w przypadku, gdy wspólnicy wprowadzą inny sposób zakończenia działalności spółki niż określony przepisami prawa, to spowoduje to znacznie mniejsze koszty związane z likwidacją spółki, a co więcej procedura nie będzie trwała np. pół roku, ale być może kilka dni.

Jeżeli zastanawiasz się, co powinno znaleźć się w Twojej umowie spółki komandytowej, zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę i odpowiem na każde pytanie!

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 29 października 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

REKLAMA