REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe opłaty sądowe dla pracowników

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Niższe opłaty sądowe dla pracowników
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady pracownik wnoszący powództwo albo składający wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego jest zwolniony z obowiązku uiszczania kosztów sądowych. Wyjątkiem od powyższej zasady są sprawy, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000,00 złotych. Jedynie w tych sprawach, pracownik ma obowiązek ponoszenia opłaty sądowej. Wprowadzone od 28 września 2023 roku zmiany w ustawie z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zmieniają zasady ponoszenia opłat sądowych przez pracowników, czyniąc je jeszcze bardziej korzystnymi, niż dotychczas. 

Dotychczasowy stan prawny 

REKLAMA

Pracownik wnoszący powództwo albo składający wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego jest co do zasady zwolniony z obowiązku uiszczania kosztów sądowych. Oznacza to, że pracownik pozywający przed sądem pracę pracodawcę np. o zapłatę zaległego wynagrodzenia lub sprostowanie świadectwa pracy, nie musiał uiszczać opłaty sądowej od pozwu lub innych kosztów sądowych. Warunkiem tego zwolnienia było to, żeby wartość przedmiotu sporu nie przekraczała 50.000 złotych. 

REKLAMA

W sprawach, w których wartość przedmiotu sporu, czyli innymi słowa – kwota, której domagał się pracownik lub która oznaczała zgłoszone przez pracownika roszczenie, przekraczała 50.000,00 złotych, pracownik miał obowiązek uiszczenia opłaty sądowej. Stanowiła ona opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu, nie więcej niż 200.000 złotych i musiała być uiszczania od wszystkich pism podlegających opłacie (np. pozew, zażalenie, apelacja).  

Przykład

Pracownik domagał się w pozwie od pracodawcy zapłaty niewypłaconego wynagrodzenia za pracę w kwocie 60.000 złotych. Od pozwu pracownik musiał uiścić opłatę sądową w kwocie 3.000,00 złotych (5% z kwoty 60.000,00 złotych). Taką samą opłatę musiałby uiścić od apelacji, jeśli przegrałby w całości sprawę w I instancji. 

Stan prawny po zmianach

Z dniem 28 września 2023 roku weszła w życie nowelizacja, która zmieniła zasady uiszczania opłat sądowych przez pracowników oraz ich wysokości. 

Nadal aktualne jest zwolnienie pracownika od ponoszenia opłat sądowych w sprawie, w której wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50.000,00 złotych. 

Jednak zgodnie z nowymi przepisami, jeśli w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 złotych, od wartości przedmiotu sporu ponad tę kwotę, od pracownika pobiera się opłatę od apelacji. Opłata naliczana jest według następujących „widełek”:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1)  do 500 złotych - w kwocie 30 złotych; 

2)  ponad 500 złotych do 1500 złotych - w kwocie 100 złotych; 

3)  ponad 1500 złotych do 4000 złotych - w kwocie 200 złotych; 

4)  ponad 4000 złotych do 7500 złotych - w kwocie 400 złotych; 

5)  ponad 7500 złotych do 10 000 złotych - w kwocie 500 złotych; 

6)  ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych - w kwocie 750 złotych; 

7)  ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych - w kwocie 1000 złotych.

8) powyżej 20.000 złotych – opłata stosunkowa 5% wartości, nie więcej niż 200.000 złotych. 

Szczególnie należy zwrócić uwagę, że opłata sądowa od pracownika należy się jedynie od apelacji. Wobec tego pozew czy inne pisma (np. zażalenie) nie wymagają już opłaty przez pracownika, niezależnie od wartości przedmiotu sporu.

Innymi słowy oznacza to w praktyce, że pracownik jest zwolniony z ponoszenia opłat sądowych od wszystkich pism, poza apelacją, niezależnie od wartości przedmiotu sporu. Opłata od apelacji wymagana jest jedynie wówczas, gdy wartość przedmiotu sporu przekracza 50.000,00 złotych. 

Przykład

Powołany w przykładzie 1 pracownik, według obecnych przepisów nie jest zobowiązany do uiszczenia opłaty sądowej od pozwu. W przypadku przegrania i wniesienia apelacji co do kwoty 60.000 złotych, zapłaci opłatę sądową w kwocie 500 złotych (opłata sądowa należna przy wartości przedmiotu sporu w kwocie 10.000,00 złotych. 

Ocena zmian

Zmiany są korzystne dla pracowników – znoszą barierę przed dochodzeniem swoich praw w sądzie pracy, jaką dla pracowników niejednokrotnie jest opłata sądowa od pozwu oraz ogólnie koszty procesu. 

Nawet jeśli pracownik będzie musiał uiścić opłatę sądową od apelacji, to kwota ta będzie liczona jedynie od kwoty powyżej 50.000 złotych, co również będzie przekładać się na mniejsze koszty sądowe dla pracownika i dostępność do sądu. 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA