| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Postępowanie sądowe

Zasada pisemności w postępowaniu administracyjnym

Aktualizacja: 11.03.2010

Obowiązek załatwiania wszystkich spraw w formie pisemnej nakłada na urzędy prawo. Kodeks postępowania administracyjnego jasno stanowi, że sprawy należy załatwiać w formie pisemnej. »

Doręczenie zastępcze

Aktualizacja: 11.03.2010

Problem doręczania pism, a raczej unikania ich odbierania i uchylania się w ten sposób od ewentualnych konsekwencji był dla administracji państwowej szczególnie uciążliwy. Stąd w 2005 roku miała miejsce nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która wprowadziła tzw. doręczenie zastępcze. Czym ono jest? »

Przebieg rozprawy-krok po kroku

Aktualizacja: 04.11.2009

Dla wielu osób wizyta w sądzie nie kojarzy się najlepiej, nie wiedzą czego się spodziewać, jaki przebieg ma rozprawa i jakie pytania mogą paść podczas przesłuchania. »

Czym jest sąd grodzki?

Aktualizacja: 04.11.2009

Sąd grodzki jest wydziałem sądu rejonowego. Może być utworzony w jego siedzibie, lub poza nią, jako wydział zamiejscowy. »

Co zrobić z korespondencja z sądu?

Aktualizacja: 04.11.2009

Unikanie odbierania korespondencji z sądu może skończyć się przegraną sprawą. Prawo przewiduje sytuacje, w których pisma sądowe uznaje się za doręczone pomimo niedostarczenia ich bezpośrednio adresatowi. Lepiej też przyjść na rozprawę. Nieobecność na niej może zakończyć się wydaniem niekorzystnego wyroku. »

Przesłuchanie osoby kalekiej lub chorej

Aktualizacja: 04.11.2009

Czy osoba niepełnosprawna, mająca problemy z poruszaniem się, ma obowiązek stawić się w sądzie, jeżeli została powołana na świadka? »

Kara za niewłaściwy ubiór w sądzie

Aktualizacja: 04.11.2009

Żaden przepis nie nakłada obowiązku właściwego doboru stroju przed sądem, jednak sędzia może upomnieć osobę, która swoim strojem wykazuje brak szacunku do reprezentantów wymiaru sprawiedliwości. »

Odmowa odpowiedzi na konkretne pytanie

Aktualizacja: 04.11.2009

Zeznając przed sądem w charakterze świadka możemy odmówić odpowiedzi na zadane pytanie. »

Kiedy mogę odmówić składania zeznań?

Aktualizacja: 04.11.2009

Decyzja o powołaniu na świadka należy do sądu. Sąd może powołać osobę wskazaną przez jedną ze stron procesu, lub wezwać ją z urzędu, czyli bez żadnego wniosku strony. »

Kiedy w sądzie muszę mieć adwokata?

Aktualizacja: 04.11.2009

Nie zawsze musimy mieć adwokata, aby reprezentował nas w sądzie, jednak wymóg zatrudnienia profesjonalnego prawnika pojawia się na pewnym etapie postępowania przed sądem. »

Ustanowienie pełnomocnika z urzędu-kto może złożyć wniosek

Aktualizacja: 04.11.2009

Strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części ma prawo zgłosić, na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu. »

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »