reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Postępowanie sądowe

Interwencja uboczna

Aktualizacja: 16.03.2010

Interwencję uboczną można określić jako aktywną formę udziału osoby trzeciej w procesie cywilnym. Wyraża się ona w tym, że osoba która ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron procesu, może w każdym stanie sprawy aż do końca postępowania w II instancji przyłączyć się do strony procesu. »

Czy można zaskarżyć przekazanie sprawy do innego wydziału

Aktualizacja: 16.03.2010

W ramach wstępnej kontroli wniesionego pozwu przewodniczący wydziału bada m.in., który wydział danego sądu jest właściwy do rozpoznania danej sprawy. Czy przekazanie sprawy do innego wydziału niż to strona wskazała w pozwie można zaskarżyć? »

Apelacja w postępowaniu cywilnym

Aktualizacja: 16.03.2010

Apelacja jest to środek odwoławczy przysługujący od wyroków sądu pierwszej instancji do sądu drugiej instancji. Apelację od wyroku sądu rejonowego rozpoznanie sąd okręgowy, a od wyroku sądu okręgowego orzekającego jako sąd pierwszej instancji – sąd apelacyjny. »

Udzielenie darowizny po wizycie u psychiatry

Aktualizacja: 04.03.2010

Aby uniknąć sytuacji, w której zarzuca się obdarowanemu, iż otrzymał darowiznę od osoby niedysponującej pełnią władz umysłowych, można udać się do psychiatry. »

Pozew o zawarcie umowy przyrzeczonej

Aktualizacja: 22.08.2011

W sytuacji, gdy pomimo umowy przedwstępnej druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, można skierować sprawę na drogę sądową. Przy spełnieniu określonych warunków orzeczenie sądu zastąpi oświadczenie opornego kontrahenta. »

Pierwsza wizyta w sądzie

Aktualizacja: 18.02.2010

Stres związany z rozprawą z pewnością można zmniejszyć wiedząc w jaki sposób poruszać się po sądzie będąc tam po raz pierwszy. Warto jest też wiedzieć, jak należy zachowywać się w trakcie rozprawy. »

Jak sformułować pozew

Aktualizacja: 22.08.2011

Pokrzywdzony konsument często nie ma wyboru i musi ze swoim roszczeniem udać się po ochronę do sądu. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak poprawnie napisać pozew. »

Uzyskiwanie odpisu dokumentów sądowych

Aktualizacja: 04.02.2010

W celu uzyskania uwierzytelnionego odpisu dokumentu potrzebnego nam do udowodnienia swego prawa musimy sporządzić i opłacić wniosek o jego wydanie. »

Darmowe usługi notarialne

Aktualizacja: 04.02.2010

Tak samo jak można być zwolnionym od kosztów sądowych, istnieje możliwość starania się o zwolnienie z kosztów notarialnych. Niewiele osób korzysta z takiej możliwości, gdyż nie wszyscy o tym wiedzą. Jednak ta możliwość jest przewidziana w ustawie Prawo o notariacie. »

Zasada pisemności w postępowaniu administracyjnym

Aktualizacja: 11.03.2010

Obowiązek załatwiania wszystkich spraw w formie pisemnej nakłada na urzędy prawo. Kodeks postępowania administracyjnego jasno stanowi, że sprawy należy załatwiać w formie pisemnej. »

Doręczenie zastępcze

Aktualizacja: 11.03.2010

Problem doręczania pism, a raczej unikania ich odbierania i uchylania się w ten sposób od ewentualnych konsekwencji był dla administracji państwowej szczególnie uciążliwy. Stąd w 2005 roku miała miejsce nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która wprowadziła tzw. doręczenie zastępcze. Czym ono jest? »

Przebieg rozprawy-krok po kroku

Aktualizacja: 04.11.2009

Dla wielu osób wizyta w sądzie nie kojarzy się najlepiej, nie wiedzą czego się spodziewać, jaki przebieg ma rozprawa i jakie pytania mogą paść podczas przesłuchania. »

Czym jest sąd grodzki?

Aktualizacja: 04.11.2009

Sąd grodzki jest wydziałem sądu rejonowego. Może być utworzony w jego siedzibie, lub poza nią, jako wydział zamiejscowy. »

Co zrobić z korespondencja z sądu?

Aktualizacja: 04.11.2009

Unikanie odbierania korespondencji z sądu może skończyć się przegraną sprawą. Prawo przewiduje sytuacje, w których pisma sądowe uznaje się za doręczone pomimo niedostarczenia ich bezpośrednio adresatowi. Lepiej też przyjść na rozprawę. Nieobecność na niej może zakończyć się wydaniem niekorzystnego wyroku. »

Przesłuchanie osoby kalekiej lub chorej

Aktualizacja: 04.11.2009

Czy osoba niepełnosprawna, mająca problemy z poruszaniem się, ma obowiązek stawić się w sądzie, jeżeli została powołana na świadka? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama