Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda pod wpływem alkoholu – złagodzenie odpowiedzialności

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Jazda pod wpływem alkoholu – złagodzenie odpowiedzialności/Fot. Shutterstock
Jazda pod wpływem alkoholu – złagodzenie odpowiedzialności/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jazda pod wpływem alkoholu z możliwością złagodzenia odpowiedzialności? Wymiar kary może się zmieniać m.in. w zależności od stopnia zawartości alkoholu w organizmie kierowcy.

Jazda pod wpływem alkoholu – możliwości złagodzenia odpowiedzialności

Z biegiem czasu, polskie przepisy karne dotyczące odpowiedzialności za jazdę pod wpływem alkoholu coraz bardziej zaostrzają tę odpowiedzialność. Chodzi nie tylko o stanowczą represję karną wobec sprawcy, ale przede wszystkim o przeciwdziałanie prowadzeniu pojazdów przez pijanych kierowców. Warto jednak mieć świadomość, że wymiar kary może się zmieniać m.in. w zależności od stopnia zawartości alkoholu w organizmie kierowcy.

REKLAMA

W zakresie oceny co do ilości alkoholu przyswojonego przez organizm, przepisy karne wprowadzają dwa pojęcia: stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości.

Stan po użyciu alkoholu

Zgodnie z definicjami zawartymi w art. 46 ust. 2 oraz ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r., stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo

2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stan nietrzeźwości

Stan nietrzeźwości zachodzi zaś, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo

2) obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Definicja stanu nietrzeźwości przedstawiona w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pokrywa się z definicją stanu nietrzeźwości określoną w Kodeksie karnym w art. 115 § 16.

Jazda pod wpływem alkoholu - wykroczenie czy przestępstwo?

Jakie znaczenie ma określenie stężenia alkoholu we krwi bądź jego obecności w wydychanym powietrzu? Takie, że od tego zależy czy jazda pod wpływem alkoholu zostanie potraktowana za wykroczenie (tak będzie gdy mamy do czynienia ze stanem po użyciu alkoholu) albo przestępstwo (tak będzie gdy mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości), co wpływa na wymiar odpowiedzialności karnej.

Innymi słowy, jeśli jesteś kierowcą i prowadziłeś pod wpływem alkoholu, na Twoją korzyść będzie, aby Twój czyn został uznany za wykroczenie.

REKLAMA

Zgodnie bowiem z Kodeksem wykroczeń, kto znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych (art. 87 § 1 k.w.). Zaś zgodnie z Kodeksem karnym, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 178a § 1 k.k.)

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że przestępstwo lub wykroczenie zostało popełnione po spożyciu alkoholu, osoba podejrzana może być poddana badaniu koniecznemu do ustalenia zawartości alkoholu w organizmie, w szczególności zabiegowi pobrania krwi. Najczęściej jednak zostajemy sprawdzeni alkomatem. Wynik badania, jak wspomniano wyżej, może przesądzić o tym, czy popełniliśmy przestępstwo czy wykroczenie.

Alkomaty posiadają błędy pomiarowe

Trzeba mieć na uwadze, że alkomaty posiadają błędy pomiarowe, tzn. przewidziane przez producenta danego alkomatu marginesy błędu pomiarowego. Niedokładność pomiarowa będzie różna w zależności od modelu alkomatu, a co za tym idzie musi być indywidualnie oznaczona dla każdego modelu przez jego producenta. Można taką informację znaleźć w opisie technicznym urządzenia.

REKLAMA

Najczęściej margines błędu wynosi od 0,01 do 0,02 miligrama alkoholu w wydychanym powietrzu. Oznacza to, że wynik pomiaru dokonany na urządzeniu przez może się różnić od rzeczywistej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu o +/- 0,01 lub 0,02 mg/l.

Jak widać błąd pomiarowy może mieć ogromne znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy sprawca przekracza w niewielkim stopniu próg nietrzeźwości. Może się zdarzyć, że przy uwzględnieniu błędu pomiarowego alkomatu, którym był badany, zostanie uznane przez sąd, że znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, a nie w stanie nietrzeźwości, co tym samym skutkować będzie przyjęciem, że dopuścił się wykroczenia, a nie przestępstwa. Wymaga zaznaczenia, że wszelkie wątpliwości pomiarowe powinny być interpretowane na korzyść oskarżonego, zgodnie z zasadą in dubio pro reo.

Co bardzo ważne, badania analizatorem wydechu nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu lub palenia tytoniu przez osobę badaną. Sam zaś pomiar musi być dokonywany przy użyciu ustnika, który podlega każdorazowo wymianie przed prowadzeniem pomiaru. Opakowanie ustnika należy otwierać w obecności osoby badanej. Badanie wydychanego powietrza może być przeprowadzone również przy użyciu analizatora wydechu niewyposażonego w cyfrową prezentację wyniku pomiaru, a także bez użycia ustnika, jeżeli producent analizatora wydechu przewiduje taki sposób jego eksploatacji. Z badania przeprowadzonego analizatorem wydechu wskazującego na obecność alkoholu w organizmie osoby badanej sporządza się protokół.

Stopień społecznej szkodliwości

Przy rozpatrywaniu przestępstwa z art. 178a § 1 Kodeksu karnego (tj. prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości), „okolicznościami czynu, które należy uwzględnić dokonując ustaleń stopnia społecznej szkodliwości są: klasyfikacja drogi, czas i okres prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, pokonana odległość, rodzaj prowadzonego pojazdu, to czy sprawca jechał sam, czy też wiózł inne osoby, czy sprawca, poza naruszeniem zakazu kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, naruszył inne przepisy ruchu drogowego, stopień nietrzeźwości, postać zamiaru i motywacja sprawcy” (wyrok Sądu Okręgowego w Sieradzu z dnia 23 października 2019 r., sygn. II Ka 222/19).

„Przestępstwo z art. 178a § 1 Kodeksu karnego może popełnić osoba, która znajdując się w stanie nietrzeźwości, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym. Należy pamiętać, że „ruchem lądowym” jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, lecz także ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 22 maja 2019 r., sygn. IV KK 567/18).

Co ciekawe, jeśli ktoś jest nietrzeźwy i zasiada za kierownicą – bez włączonego silnika! – zaś samochód jest pchany przez inne osoby, to w świetle orzecznictwa także podlega odpowiedzialności karnej z art. 178a § 1 Kodeksu karnego: „Prowadzeniem pojazdu mechanicznego w rozumieniu art. 178a § 1 k.k. jest także kierowanie pojazdem z wyłączonym silnikiem, wprowadzonym w ruch siłą ludzkich mięśni. Dla przyjęcia odpowiedzialności karnej za czyn z art. 178a § 1 k.k. istotne jest ustalenie stanu nietrzeźwości lub znajdowania się pod wpływem środka odurzającego, prowadzącego pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym” (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 22 maja 2018 r., sygn. V KK 156/18).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  REKLAMA

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  REKLAMA

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie są możliwe scenariusze przyszłości?

  REKLAMA