REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara grzywny w Kodeksie wykroczeń

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
Kara grzywny w Kodeksie wykroczeń/Fot. Shutterstock
Kara grzywny w Kodeksie wykroczeń/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kara grzywny jest nieco inaczej uregulowana w prawie wykroczeń niż w prawie karnym materialnym. Istotną różnicą jest fakt, iż grzywnę w prawie wykroczeń wymierza się kwotowo, a nie w stawkach dziennych jak ma to miejsce w prawie karnym. Ile wynosi kara grzywny w prawie wykroczeń i kiedy może być orzeczona?

Podstawa prawna

Kara grzywny w Kodeksie wykroczeń (dalej: k.w.) została uregulowana w art. 18 pkt 3. Zaś zgodnie z treścią art. 24 k.w., grzywna jest wymierzana w wysokości od 20 (dwudziestu) złotych do 5000 (pięciu tysięcy) złotych (§ 1), z wyjątkami, gdy ustawa na nie wskazuje.

REKLAMA

W prawie wykroczeń orzeka się grzywnę w wysokości np. 100 (sto) złotych, 250 (dwieście pięćdziesiąt) złotych itp., podczas gdy w prawie karnym grzywna jest orzekana w stawkach i wysokości jak np. 10 (dziesięć) stawek po 20 (dwadzieścia) złotych każda czy 50 (pięćdziesiąt) stawek dziennych po 50 (pięćdziesiąt) złotych każda.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

W tym miejscu podobnie jak w prawie karnym, należy zwrócić uwagę, że wysokość kary grzywny jest wymierzana w oparciu o dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe (art. 24 § 3 k.w.).

W sytuacji, gdy za wykroczenie popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej została wymierzona kara aresztu, to wówczas orzeka się obok tej kary również grzywnę, chyba że grzywna nie byłaby celowa (art. 24 § 3 k.w.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kara grzywny może zostać orzeczona wobec sprawcy wykroczenia takiego jak np. bezprawne przekroczenia granicy RP (art. 49a k.w.), naruszenie przepisów porządkowych (art. 54 k.w.), utrudnianie wykonywania czynności służbowych (art. 65a k.w.), drażnienie zwierząt (art. 78 k.w.) i wielu innych.

Zamiana grzywny

REKLAMA

W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy ukarani nie uiszczają orzeczonej kary grzywny lub jej egzekucja jest bezskuteczna. Wówczas kara grzywny zostaje zamieniona na zastępczą karę aresztu (art. 25 §2 k.w.), od której ukarany w każdej chwili może się uwolnić poprzez jej uiszczenie (art. 27 § 1 k.w.).

W przypadku wyższych kar grzywny ukarani często wpłacają kwotę częściowo i w tym przypadku jeżeli doszłoby do zamiany kary grzywny na zastępczą karę aresztu, to wówczas wymiaru zastępczej kary aresztu nie oblicza się od całej grzywny, tylko od wysokości grzywny, która pozostała ukaranemu do uregulowania (art. 27 § 2 k.w.).

Sąd orzekł wobec sprawcy wykroczenia z art. 87 §1 k.w. (tj. prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu) karę grzywny w wysokości 500 (pięćset) złotych. Ukarany uiścił tylko kwotę w wysokości 100 (stu) złotych. Po analizie akt sprawy sąd zarządził zamianę kary grzywny na zastępczą karę aresztu, określając w dniach wymiar zastępczej kary aresztu, wskazując, iż ukarany może uwolnić się od zastępczej kary aresztu poprzez uiszczenie pozostałej kwoty w wysokości 400 (czterystu) złotych.

Sylwia Uścimiak - uczestniczka prawniczego Seminarium Doktoranckiego na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, absolwentka Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu

Polecamy serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA