| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Kasjer - zarobki 2018

Kasjer - zarobki 2018

Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? Na wszystkie pytania odpowiedzi znajdą Państwo poniżej w raporcie "Kasjerzy na rynku pracy" grupy Pracuj.pl.

Rozdział 1. Portret i portfel kasjera

Według danych ekspertów serwisu zarobki.pracuj.pl, zdecydowana większość kasjerów wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Taką formę zatrudnienia deklaruje 85% ankietowanych, na innych zasadach pracuje niewiele więcej, niż co dziesiąty. Więcej, niż co trzeci z nich (36%) deklaruje, że co miesiąc otrzymuje premie za osiągane wyniki.

Zespoły kasjerów w Polsce są silnie sfeminizowane. Jak podają eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl, 8 na 10 kasjerów to kobiety. Co ciekawe, panie dominują także wśród kierowników sklepów spożywczych (61%) oraz ich zastępców (66%).

Praca kasjera - kobiety, umowa o pracę, premie.

Na jakiej wysokości pensje mogą liczyć kasjerzy? Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 2000 zł netto. Natomiast najlepiej opłacani specjaliści otrzymują pensje o blisko połowę wyższe – wynoszące 2900 zł netto.

  • 2000 zł netto – wynosi przeciętna pensja kasjera
  • 2900 zł netto - osiągają najlepiej opłacani kasjerzy

Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów.

Kasjerzy należą zazwyczaj do mniej doświadczonych pracowników niż np. sprzedawcy – doradcy klienta, przedstawiciele handlowi czy menedżerowie – co przekłada się na wysokość zarobków. Jednocześnie jednak ich pensje – szczególnie w największych sieciach handlowych – od kilku lat rosną. Kasjerzy coraz częściej otrzymują także benefity pozapłacowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są bony towarowe (38%). Według wypowiedzi pracowników, firmy nieco rzadziej decydują się na świadczenia socjalne (28%), ubezpieczenia na życie (25%) czy dostęp do prywatnej opieki medycznej (18%).

Praca kasjera - benefity.

Praca kasjera a inni pracownicy z branży.

Rozdział 2. Co wpływa na pensję i awanse

Kasjer to jeden z najniższych szczebli pracy w handlu B2C. Regularny wzrost wynagrodzeń i benefitów zwiększa atrakcyjność pracy kasjera m.in. dla kadr z mniejszym doświadczeniem zawodowym czy niższymi kwalifikacjami. Jak podkreślają jednak ekspeci Pracuj.pl, to stanowisko może również pełnić rolę dobrego punktu startowego do rozwoju kariery w sprzedaży. Zarówno rozumianego jako osiąganie awansów, jak i podwyżek pensji.

Eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl podają, że na wysokość pensji kasjera wpływają przede wszystkim trzy czynniki: skala i lokalizacja firmy, staż pracy i doświadczenie, a także rodzaj sprzedawanych dóbr.

Co wpływa na pensję?

Wskazują eksperci Pracuj.pl

  1. LOKALIZACJA: Duże sieci handlowe korzystają z efektu skali, kształtując rozbudowane i zintegrowane programy rozwoju pracowników. Jak pokazują także raporty płacowe Pracuj.pl dotyczące regionów, na wyższe przeciętne zarobki mogą liczyć pracownicy w największych miastach czy najsilniej rozwiniętych regionach.

  2. STAŻ PRACY: Ze względu na stosunkowo dużą rotację wśród kasjerów, duże firmy doceniają osoby, których czas pracy w jednym miejscu przekracza 2-3 lata. Taki staż oznacza często pensję wyższą o kilkaset złotych oraz możliwości awansu.

  3. SPECJALIZACJA: Wyższe wynagrodzenia oferują np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy RTV-AGD oraz wszelkie inne,  w których kasjerzy powinni posiadać bardziej specjalistyczną wiedzę o specyfikacji sprzedawanych produktów.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? /fot. Shutterstock
Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? /fot. Shutterstock

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »