reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Świadczenie pielęgnacyjne > Emerytura matczyna a świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy

Emerytura matczyna a świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy

Czy osoby pobierające tzw. emeryturę matczyną będą miały prawo do świadczeń opiekuńczych takich jak świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy? Komu będzie przysługiwało rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. emerytura matczyna

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazywane emeryturą matczyną to nowa forma wsparcia dla osób, które nie podjęły bądź zrezygnowały z działalności zarobkowej ze względu na wychowywanie dzieci.

Emerytura matczyna będzie przyznawana w przypadku urodzenia i wychowania lub wychowania co najmniej czworga dzieci. O pieniądze będą mogły wnioskować kobiety w wieku co najmniej 60 lat i mężczyźni w wieku przynajmniej 65 lat.

Świadczenie w pierwszej kolejności będzie przyznawane matce. Ojcu zaś – w sytuacji, gdy matka zmarła, porzuciła dzieci lub w sposób długotrwały zaprzestała ich wychowywania.

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

O matczyną emeryturę może ubiegać się osoba, która:

1. w trakcie pobierania świadczenia zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2. nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania albo ma prawo do emerytury lub renty w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury.

Organ będzie mógł odmówić świadczenia osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub władzę rodzicielską ograniczył przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej oraz w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci.

Świadczenie nie będzie przysługiwać, jeżeli po jego przyznaniu osoba, która je pobiera, jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności (poza karą pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego).

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawał Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w drodze decyzji uznaniowej. Świadczenie nie będzie wyższe od najniższej emerytury, a jego wysokość ma być corocznie waloryzowana.

W 2019 r. kwota świadczenia ma wynosić 1 100 zł brutto.

Zobacz więcej: Rodzicielskie świadczenie uzupełniające - wysokość od 1 marca 2019 r.

Świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy

Nowe przepisy wejdą w życie 1 marca 2019 r.

Od tego czasu zmienią się również zasady, dotyczące przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego. Świadczenia te nie będą bowiem przysługiwały osobom, które mają ustalone prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Obecnie świadczenia te nie są przyznawane, jeżeli opiekun ma ustalone prawo do

a) emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama