| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Kiedy chorobę zaliczamy do jednego okresu zasiłkowego?

Kiedy chorobę zaliczamy do jednego okresu zasiłkowego?

Okres zasiłkowy precyzuje do kiedy zachowujemy prawo do zasiłku chorobowego. Określa on w jaki sposób zliczać kolejne dni choroby ze zwolnień lekarskich, za które przysługuje zasiłek.

Okres zasiłkowy powinien być zatem liczony na nowo w dwóch różnych sytuacjach:
1. Pomiędzy kolejnymi okresami niezdolności do pracy, spowodowanymi różnymi chorobami wystąpi przerwa.
Leczący nas lekarz na prawidłowo wystawionym zwolnieniu lekarskim nie poda wtedy kodu literowego „A”, co oznacza niezdolność do pracy powstałą z innej przyczyny niż poprzednio. Wówczas okresy choroby nie sumują się i mamy prawo do nowego okresu zasiłkowego.
W takich sytuacjach prawidłowe ustalanie czy okresu zasiłkowego przysparza płatnikom wielu problemów. Dlatego w razie wątpliwości, czy zwolnienie od pracy spowodowane jest tą samą chorobą co poprzednio, należy zwrócić się do lekarza leczącego lub do ZUS o ich wyjaśnienie.
2. Gdy kolejne okresy niezdolności do pracy spowodowane są tą samą chorobą, ale istnieje pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni.

Jeżeli w zwolnieniu lekarskim zamieszczono kod literowy „A”, to jest to dla nas informacja, że niezdolność do pracy orzeczona w tym zwolnieniu jest spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą. Wtedy ustalamy jak długa była ta przerwa. Jeżeli przekroczyła 60 dni, okresy niezdolności do pracy po przerwie powinny być zaliczone do nowego okresu zasiłkowego.

Prowadząca działalność gospodarczą Anna P. przebywała na zwolnieniach lekarskich, spowodowanych tą samą chorobą w okresach:
1. od 1 lutego 2009 r. do 2 kwietnia 2009 r.,
2. od 11 maja 2009 r. do 10 sierpnia 2009 r.,
3. od 24 listopada 2009 r. do 13 stycznia 2010 r.
Od dnia 17 grudnia choroba przypadała na czas ciąży.

Pierwszy i drugi okres zwolnień lekarskich zostanie zaliczony do jednego okresu zasiłkowego, ponieważ nie było pomiędzy nimi przerwy dłuższej niż 60 dni.
Natomiast zwolnienia lekarskie wystawione od 24 listopada 2009 r. uprawniają Annę P. do nowego okresu zasiłkowego. Mimo, że niezdolność do pracy jest spowodowana tą samą chorobą, to wystąpiła po przerwie dłuższej niż 60 dni. W związku z faktem, iż , Anna P. zaszła w ciążę, nowy okres zasiłkowy będzie wynosił 270 dni, liczone od 24 listopada 2009 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267, ze zm.). 

Zobacz również: Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »