Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2022 r. – jak uzyskać?
25 lip 2022
Ile wynosi specjalny zasiłek opiekuńczy w 2022 r.? Komu przysługuje świadczenie i jak się o nie ubiegać?
Zasiłek a dodatek pielęgnacyjny - będą nowe rozwiązania
30 maja 2022
Trwają prace nad uruchomieniem usługi elektronicznej weryfikacji przez gminy czy dana osoba ubiegająca się lub otrzymująca zasiłek pielęgnacyjny pobiera jednocześnie dodatek pielęgnacyjny. Takiej informacji Rzecznikowi Praw Obywatelskich udzieliło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi na sygnalizowane problemy dotyczące kolizji uprawnień do tych świadczeń.
PIT z ZUS - sprawdź swój adres
10 gru 2021
Deklarację PIT z tytułu wypłaconych przez ZUS zasiłków, rent i emerytur otrzymuje każdy klient, z którego pieniędzy została potrącona zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dlaczego warto sprawdzić czy posiadany przez ZUS adres jest właściwy?
Dodatek solidarnościowy a świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny
12 cze 2020
Dodatek solidarnościowy będzie miał wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od dochodu oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Otrzymanie nowego świadczenia ma stanowić dochód uzyskany.
Koronawirus a świadczenia rodzinne – najważniejsze zmiany w pytaniach i odpowiedziach
23 kwi 2020
Co zmieniło się w zakresie przyznawania świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego w związku z zagrożeniem koronawirusem? Prezentujemy odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań.
Koronawirus: nieobecność w pracy a zasiłki
17 mar 2020
Jakie zasiłki przysługują za czas nieobecności w pracy z powodu koronawirusa? Kto i na jakich zasadach będzie wypłacał należności wynikające ze stosunku pracy?
85 lat ZUS - historia powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce
11 paź 2019
Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi 85-lecie swojej działalności. Powstał na mocy rozporządzenia prezydenta Ignacego Mościckiego z dnia 24 października 1934 r. Poznajemy bogatą historię ZUS.
Uprawnienie do kilku świadczeń rodzinnych
18 lut 2019
Przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych określają zasady przyznawania świadczeń rodzinnych w przypadku, gdy dana osoba jest uprawniona do uzyskania kilku z nich. Prawo przewiduje możliwość wyboru najkorzystniejszego ze świadczeń.
Świadczenia rodzinne dla dzieci w innym państwie UE
12 lut 2019
Wykonywanie pracy w państwie członkowskim UE nie jest niezbędne do otrzymania świadczenia rodzinnego dla dzieci zamieszkujących w innym państwie członkowskim. Nie uzależnia się tego prawa również od otrzymywania świadczeń, od których odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne.
Papierowe zwolnienie lekarskie - co zrobić, aby otrzymać zasiłek?
10 gru 2018
Pacjent, który otrzymał papierowe zwolnienie lekarskie, nie może ponosić tego negatywnych konsekwencji. Co zrobić, jeśli lekarz nie wystawił elektronicznego zwolnienia lekarskiego? Czy taka osoba otrzyma zasiłek chorobowy?
Opiekun ma prawo do zamiany zasiłku dla opiekuna na świadczenie pielęgnacyjne
09 paź 2018
Opiekun osoby z niepełnosprawnością ma prawo do zamiany zasiłku dla opiekuna na świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna osoby, której niepełnosprawność powstała po 18. lub 25. roku życia. Tak wynika z wyroku NSA w sprawie, do której przystąpił RPO.
Świadczenia rodzinne w formie rzeczowej
01 paź 2018
Świadczenia rodzinne mogą być przyznawane w formie rzeczowej. W jakich sytuacjach nie otrzymamy pomocy w formie pieniężnej? Czy od takiej decyzji można się odwołać?
Świadczenia rodzinne - kwoty i kryteria dochodowe w 2018, 2019 i 2020 r.
21 maja 2018
Rada Ministrów przyjęła propozycje weryfikacji wysokości kryteriów dochodowych i kwot świadczeń rodzinnych. Nowe stawki miałyby obowiązywać od 1 listopada 2018 r.
Kiedy rodzic może stracić zasiłek na dziecko?
12 gru 2013
Przekroczenie kryterium dochodowego oraz podjęcie pracy za granicą pozbawi opiekuna świadczeń na potomka. Gdy nie zgłosi informacji o zmianach, gmina będzie dochodzić zwrotu wsparcia. Co w sytuacji przerwania nauki przez pełnoletnie dziecko lub w przypadku umieszczenia dzieci w rodzinie zastępczej?
Kto wypłaca zasiłki z ubezpieczenia chorobowego
01 mar 2012
Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub płatnicy składek. W jakich sytuacjach świadczenia wypłaca ZUS, a w jakich płatnicy?
Wypłata zasiłków Vademecum
26 wrz 2011
Większość zasiłków wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do ZUS należy między innymi wypłata zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy pogrzebowego.
Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tymczasowym
21 lut 2011
Osoby zatrudnione przez agencje pracy tymczasowej, wykonujące pracę na rzecz innych firm, łączy szczególny stosunek pracy. Tym samym w specyficzny sposób ustala się im podstawę wymiaru świadczeń chorobowych.
Jak uzupełniać wynagrodzenie stałe pracownika, który przekroczył roczną granicę podstawy wymiaru składek?
21 lut 2011
Jeżeli pracownik w niektórych miesiącach nie uzyskał pełnego wynagrodzenia z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu wysokości zasiłku powinniśmy uzupełnić mu przychód do wysokości uposażenia, jakie otrzymałby za przepracowany w pełni miesiąc. Specyficzną jest sytuacja, w której w danym miesiącu dodatkowo pracownik osiągnie tak wysoki przychód, iż przekroczy górny pułap rocznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli tzw. trzydziestokrotność.
Na czym polega uzupełnianie wynagrodzenia przy obliczaniu podstawę wymiaru zasiłków pracownikom wykonującym pracę za granicą?
21 lut 2011
Metoda uzupełnienia wynagrodzenia zależy od tego, czy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, czy otrzymuje wynagrodzenie zmienne.
Kiedy ma zastosowanie zasada uzupełniania wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie wymiaru zasiłku?
21 lut 2011
Przy ustalaniu wysokości świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa zdarza się, że w podstawie zasiłku musimy uwzględnić również wynagrodzenie za miesiące nie przepracowane w pełni przez zatrudnionego. W takich sytuacjach przepisy nakazują, by uzupełnić pracownikowi wynagrodzenie do pełnej wysokości.
Jak wygląda kontrola zwolnień lekarskich przeprowadzana przez ZUS?
21 lut 2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować zarówno zasadność jaki i prawidłowość wystawiania zwolnienia lekarskiego. Kontrola taka może być przeprowadzona przez lekarza orzecznika ZUS, który sprawdza, czy informacje podane na druku zwolnienia lekarskiego – ZUS ZLA, są zgodne ze stanem faktycznym.
Jak ustala się podstawę wymiaru zasiłków pracownikom wykonującym pracę za granicą?
21 lut 2011
Pracownicy oddelegowani do pracy za granicą mają ustalaną wysokość świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa w sposób odmienny od pozostałych zatrudnionych. Dzieje się tak dlatego, że ich przychód nie jest tożsamy z podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która z kolei pozostaje w zależności z przeciętnym wynagrodzeniem i wysokością przysługujących im diet.
Dochód utracony, a wypłata zasiłków przez gminy
23 lut 2010
Rodzic, któremu odmówiono przyznania zasiłku na dziecko ze względu na osiągane dochody może ubiegać się ponownie o zasiłek po stracie pracy. Jego dochód z okresu, kiedy był zatrudniony zostanie potraktowany jako dochód utracony.
Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać wypłatę zasiłków
05 lut 2010
Czy świadczeniobiorca może domagać się naliczania odsetek za nie wypłacenie w terminie świadczenie?
23 sty 2010
Coraz częściej jednak zdarza się, że ze względu na problemy budżetowe pomoc dla osób potrzebujących dociera z opóźnieniem, nie dotrzymując w ten sposób terminu wyznaczonego przepisami prawa. Czy wtedy świadczeniobiorca może domagać się naliczania odsetek za nie wypłacenie w terminie świadczenie?
Czy młodociani uczący się zawodu mają prawo do zasiłków na wypadek niezdolności do pracy
14 wrz 2009
Wobec młodocianych zawierających umowy o pracę mają zastosowanie przepisy prawa pracy. Uczniowie zawierający umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego są w konsekwencji obejmowani obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym tak jak każdy inny pracownik. Co za tym idzie, mają takie same pracownicze prawa do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.
Jak ustalana jest wysokość zasiłków dla pracujących młodocianych
01 wrz 2009
Wysokość świadczeń chorobowych zależy od przychodów osób ubezpieczonych. Młodocianym w okresie nauki zawodu oblicza się zasiłki w sposób właściwy pracownikom.
Komu przysługuje zasiłek rodzinny
02 cze 2009
Wychowywanie dziecka wiąże się z dużymi kosztami. Zasiłek rodzinny ma na celu pomoc finansową na utrzymanie dziecka. Sprawdź czy należy Ci się zasiłek i dodatki do niego.
Czy i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym
15 maja 2009
Prawo do zasiłku zależy od podlegania ubezpieczeniom, zaś wysokość zasiłku zależy od naszych zarobków z ostatnich 12 miesięcy przed niezdolnością do pracy. Co dzieje się w sytuacji, kiedy w tym okresie nie otrzymywaliśmy wynagrodzenia, ponieważ stosunek pracy był zawieszony i nie podlegaliśmy ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu?
Wynagrodzenie chorobowe pracowników po 50 roku życia
12 mar 2009
Od dnia 1 lutego 2009 r. zmianie uległy przepisy prawa pracy dotyczące wynagrodzenia za czas choroby pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia. Osobom takim, obecnie pracodawcy płacą jedynie za pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego.
Przewodnik po zasiłkach w Anglii
04 mar 2009
W Anglii istnieje bardzo rozwinięty system pomocy społecznej. Warto wiedzieć jakie zasiłki nam przysługują, szczególnie jeżeli zamierzamy zostać w Wielkiej Brytanii na dłużej.
Zwrot nienależnie pobranych świadczeń
08 gru 2008
Zdarzają się sytuacje, w których osoby niemające prawa do świadczenia mimo to je pobierają. W przypadku ustalenia, że wypłacony zasiłek nie należał się, podlega on zwrotowi.
Terminy wypłaty zasiłków
02 lis 2008
Zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłaca się nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków.
Jak ubiegać się o zasiłek w UE
21 paź 2008
Przepisy unijne pozwalają nam na to, by z prawa do wypłaty świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa korzystać niezależnie od tego, w którym państwie zamieszkujemy. Warto sprawdzić kiedy możemy liczyć na zasiłki w państwach Unii.
W jaki sposób wypłaca się zasiłki
26 wrz 2008
Ustalaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, ich wysokości oraz wypłatą zajmują się płatnicy zasiłków.
Świadczenia przysługujące w razie choroby zawodowej
16 wrz 2008
Osobom niezdolnym do pracy w wyniku stwierdzonej choroby zawodowej przysługują świadczenia jednorazowe, krótkoterminowe, bądź długoterminowe. Sprawdź, na co możesz liczyć w razie choroby zawodowej.
Potrącenia i egzekucja z zasiłków
16 wrz 2008
Zasiłki podlegają potrąceniom i egzekucji. Zasiłki podlegają egzekucji między innymi na zaspokojenie alimentów.
Jakie mamy prawo do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa na terenie Unii
11 wrz 2008
Dzięki uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej możemy nie tylko swobodnie wykonywać pracę zarobkową na terenie państw wspólnoty. Zyskaliśmy prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Kto może starać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego
11 wrz 2008
Dodatki mieszkaniowe są świadczeniem pieniężnym, które pozwala utrzymać mieszkanie wówczas, gdy najemca lub właściciel nie mogą samodzielnie pokryć wydatków na jego utrzymanie. Przyznawane są na ich wniosek.