Kategorie

Zasiłek chorobowy prokuratora/sędziego

Zasiłek chorobowy sędziów/prokuratorów został obniżony ze 100 do 80%. /Fot. Fotolia
W piątek – 24 stycznia 2014 roku sejm uchwalił nowelizację ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiana likwiduje przywileje w zakresie zasiłku chorobowego. Nowelizacja obniża zasiłek chorobowy prokuratorów i sędziów ze 100 do 80% wynagrodzenia.

Zmiany wprowadzone nowelizacją ustaw o ustroju sądów powszechnych, o prokuraturze i o Sądzie Najwyższym mają na celu zrównanie uprawnień chorobowych prokuratorów i sędziów z prawami innych ubezpieczonych przez wprowadzenie zasad takich, jak w systemie powszechnym. Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim będą otrzymywali 80% wynagrodzenia. Dotychczas uzyskiwali wynagrodzenie w pełnej wysokości, 100%.

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy rozumiany jest jako świadczenie pieniężne przysługujące ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2005 r. o sygn. akt I UK 370/04 funkcją zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego jest kompensata utraconego wynagrodzenia wskutek niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

Zobacz również: Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 r.

Sędziowie i prokuratorzy to specyficzne grupy zawodowe. Sprawują oni bowiem szczególny rodzaj służby państwowej. Stąd też kwestie dotyczące wynagrodzenia za zwolnienie chorobowe uregulowane zostały nie w ustawie – Kodeks pracy a w ustawach właściwych dla tych zawodów. Mimo odmiennego miejsca umieszczenia wskazanych przepisów ich treść jest tożsama. Świadczenie za okres przebywania na zwolnieniu chorobowym wynosi 80% wynagrodzenia. Jest więc zrównane ze świadczeniem chorobowym pracowników, wynikającym z Kodeksu pracy.

Zwolnienie lekarskie

Warto pamiętać, że na przekazanie pracodawcy informacji o chorobie mamy tylko dwa dni. Informację o naszej niedyspozycji i tym samym o absencji w pracy pracodawca musi otrzymać najpóźniej w drugim dniu nieobecności. Możemy tego dokonać właściwie w dowolnej formie: osobiście, za pośrednictwem innej osoby, telefonicznie, mailowo. Natomiast zwolnienie lekarskie powinniśmy dostarczyć zatrudniającemu w ciągu siedmiu dni od daty jego wystawienia. Niedotrzymanie tego terminu powoduje negatywne konsekwencje finansowe dla samego zatrudnianego. Jego świadczenie chorobowe może bowiem zostać obniżone nawet o 25% a wypłata w pełnej przysługującej wysokości nastąpi dopiero od dnia dostarczenia stosowanego zaświadczenia lekarskiego. Zwolnienie wystawiane jest na druku ZUS ZLA, potocznie nazywanym L4.

Zasiłek chorobowy prokuratora/sędziego został obniżony o 20%.

Wyjątki

Reklama

Jednak nie we wszystkich sytuacjach świadczenie sędziego lub prokuratora zostanie obniżone. Analogicznie do powszechnego systemu wynagrodzeń, świadczenie chorobowe w wysokości 100% będzie przysługiwało gdy zwolnienie lekarskie wynika z tego, że sędzia lub prokurator jest w ciąży. 100% wynagrodzenia będzie się też należeć, gdy sędzia lub prokurator pójdzie na zwolnienie w związku z tym, że został dawcą narządów lub tkanek. Inne, przewidziane przez prawodawcę, wyjątki to: zwolnienie wynikające z wypadku przy pracy, zwolnienie w związku z chorobą powstałą na skutek charakterystycznych czynności służbowych lub w wyniku ataku na niego. W wymieniowych wyżej sytuacjach sędzia lub prokurator uprawniony będzie to pobierania świadczenia chorobowego w pełnej wysokości.

Zgodnie z akcentowaną przez Trybunał Konstytucyjny zasadą ochrony praw nabytych, przyjęto, że świadczenie w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje także sędziom/prokuratorom, którzy są nieobecni w pracy z powodu choroby w dniu wejścia w życie znowelizowanych przepisów. Takie prawo przysługuje im nie dłużej niż przez 30 dni od dnia wejścia ustawy w życie.

Polecamy serwis: Zasiłki

Funkcjonariusze służb mundurowych

Analogiczne uregulowania prawne przyjęto wobec innych grup zawodowych, mianowicie: żołnierzy, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celnej. Ich zasiłek chorobowy również został obniżony ze 100 do 80%.

Wskazane zmiany prowadzą do zrównania sytuacji prawnej wszystkich osób korzystających ze zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to wszystkich podmiotów świadczących pracę, zarówno tzw. cywili, jak i sędziów i prokuratorów oraz funkcjonariuszy służb mundurowych.

Podstawa prawna:

 • nowelizację ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 24 stycznia 2014 r.,
 • wyrok SN z dnia 5 kwietnia 2005 r. I UK 370/04.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  19 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.