Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy prokuratora/sędziego

Zasiłek chorobowy sędziów/prokuratorów został obniżony ze 100 do 80%. /Fot. Fotolia
Zasiłek chorobowy sędziów/prokuratorów został obniżony ze 100 do 80%. /Fot. Fotolia
W piątek – 24 stycznia 2014 roku sejm uchwalił nowelizację ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiana likwiduje przywileje w zakresie zasiłku chorobowego. Nowelizacja obniża zasiłek chorobowy prokuratorów i sędziów ze 100 do 80% wynagrodzenia.

Zmiany wprowadzone nowelizacją ustaw o ustroju sądów powszechnych, o prokuraturze i o Sądzie Najwyższym mają na celu zrównanie uprawnień chorobowych prokuratorów i sędziów z prawami innych ubezpieczonych przez wprowadzenie zasad takich, jak w systemie powszechnym. Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim będą otrzymywali 80% wynagrodzenia. Dotychczas uzyskiwali wynagrodzenie w pełnej wysokości, 100%.

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy rozumiany jest jako świadczenie pieniężne przysługujące ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2005 r. o sygn. akt I UK 370/04 funkcją zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego jest kompensata utraconego wynagrodzenia wskutek niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

Zobacz również: Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 r.

Sędziowie i prokuratorzy to specyficzne grupy zawodowe. Sprawują oni bowiem szczególny rodzaj służby państwowej. Stąd też kwestie dotyczące wynagrodzenia za zwolnienie chorobowe uregulowane zostały nie w ustawie – Kodeks pracy a w ustawach właściwych dla tych zawodów. Mimo odmiennego miejsca umieszczenia wskazanych przepisów ich treść jest tożsama. Świadczenie za okres przebywania na zwolnieniu chorobowym wynosi 80% wynagrodzenia. Jest więc zrównane ze świadczeniem chorobowym pracowników, wynikającym z Kodeksu pracy.

Zwolnienie lekarskie

Warto pamiętać, że na przekazanie pracodawcy informacji o chorobie mamy tylko dwa dni. Informację o naszej niedyspozycji i tym samym o absencji w pracy pracodawca musi otrzymać najpóźniej w drugim dniu nieobecności. Możemy tego dokonać właściwie w dowolnej formie: osobiście, za pośrednictwem innej osoby, telefonicznie, mailowo. Natomiast zwolnienie lekarskie powinniśmy dostarczyć zatrudniającemu w ciągu siedmiu dni od daty jego wystawienia. Niedotrzymanie tego terminu powoduje negatywne konsekwencje finansowe dla samego zatrudnianego. Jego świadczenie chorobowe może bowiem zostać obniżone nawet o 25% a wypłata w pełnej przysługującej wysokości nastąpi dopiero od dnia dostarczenia stosowanego zaświadczenia lekarskiego. Zwolnienie wystawiane jest na druku ZUS ZLA, potocznie nazywanym L4.

Zasiłek chorobowy prokuratora/sędziego został obniżony o 20%.

Wyjątki

Jednak nie we wszystkich sytuacjach świadczenie sędziego lub prokuratora zostanie obniżone. Analogicznie do powszechnego systemu wynagrodzeń, świadczenie chorobowe w wysokości 100% będzie przysługiwało gdy zwolnienie lekarskie wynika z tego, że sędzia lub prokurator jest w ciąży. 100% wynagrodzenia będzie się też należeć, gdy sędzia lub prokurator pójdzie na zwolnienie w związku z tym, że został dawcą narządów lub tkanek. Inne, przewidziane przez prawodawcę, wyjątki to: zwolnienie wynikające z wypadku przy pracy, zwolnienie w związku z chorobą powstałą na skutek charakterystycznych czynności służbowych lub w wyniku ataku na niego. W wymieniowych wyżej sytuacjach sędzia lub prokurator uprawniony będzie to pobierania świadczenia chorobowego w pełnej wysokości.

Zgodnie z akcentowaną przez Trybunał Konstytucyjny zasadą ochrony praw nabytych, przyjęto, że świadczenie w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje także sędziom/prokuratorom, którzy są nieobecni w pracy z powodu choroby w dniu wejścia w życie znowelizowanych przepisów. Takie prawo przysługuje im nie dłużej niż przez 30 dni od dnia wejścia ustawy w życie.

Polecamy serwis: Zasiłki

Funkcjonariusze służb mundurowych

Analogiczne uregulowania prawne przyjęto wobec innych grup zawodowych, mianowicie: żołnierzy, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celnej. Ich zasiłek chorobowy również został obniżony ze 100 do 80%.

Wskazane zmiany prowadzą do zrównania sytuacji prawnej wszystkich osób korzystających ze zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to wszystkich podmiotów świadczących pracę, zarówno tzw. cywili, jak i sędziów i prokuratorów oraz funkcjonariuszy służb mundurowych.

Podstawa prawna:

 • nowelizację ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 24 stycznia 2014 r.,
 • wyrok SN z dnia 5 kwietnia 2005 r. I UK 370/04.
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i czy warto?
  Mieszkanie bez wkładu własnego jest programem umożliwiającym wzięcie kredytu hipotecznego, jak sama nazwa wskazuje, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego?
  Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN
  Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.
  Sołtys
  Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?
  Większe kary za zaśmiecanie. 5 tys. zł. mandatu za zaśmiecanie pól, łąk i lasów
  W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.
  Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone
  Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.
  Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać
  Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a pozycja konsumentów
  Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.
  Inwentaryzacja
  Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
  Rok obrotowy
  Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
  Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
  Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.
  Podlaskie: Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią
  Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.
  Nie będzie podwyżki 500+
  Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.
  Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność
  Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
  Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
  Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.