| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 r.

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 roku zmianie ulegnie sposób ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Zmiany te są podyktowane uchwaloną już nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Od wysokości podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zależy wysokość samego świadczenia chorobowego. Dotychczas, górna granica podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe była ustalana raz na kwartał. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, górna granica tej podstawy będzie ustalana raz na rok.

Miesięczne ograniczenie wysokości składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe będzie wynosiło 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno- rentowych. W obecnym stanie prawnym jest to 250 proc., zaś jak już wspomniano, kwota ograniczenia jest ustalana raz na kwartał. Po nowelizacji, kwota ograniczenia będzie ogłaszana w formie komunikatu Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 7 dni, licząc od daty obwieszczenia przez ministra pracy i polityki społecznej kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, przyjętego do określenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składki.

Zobacz także: Zasiłek chorobowy a wypadek przy pracy

Jak wspomniano na początku, zmiany w zakresie ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku. Do końca 2013 roku zaś, kwotę ograniczenia podstawy wymiaru dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe należy ustalać na dotychczasowych zasadach. Mając na uwadze, iż zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9 sierpnia 2013 r., przeciętne miesięczne wynagrodzenie w II kwartale 2013 r. wyniosło – 3 612,51 zł, podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe we wrześniu, październiku i listopadzie 2013 r. nie może przekraczać miesięcznie kwoty 9031,28 zł.

Autor: A.F.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »