reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 r.

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 roku zmianie ulegnie sposób ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Zmiany te są podyktowane uchwaloną już nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Od wysokości podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zależy wysokość samego świadczenia chorobowego. Dotychczas, górna granica podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe była ustalana raz na kwartał. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, górna granica tej podstawy będzie ustalana raz na rok.

Miesięczne ograniczenie wysokości składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe będzie wynosiło 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno- rentowych. W obecnym stanie prawnym jest to 250 proc., zaś jak już wspomniano, kwota ograniczenia jest ustalana raz na kwartał. Po nowelizacji, kwota ograniczenia będzie ogłaszana w formie komunikatu Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 7 dni, licząc od daty obwieszczenia przez ministra pracy i polityki społecznej kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, przyjętego do określenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składki.

Zobacz także: Zasiłek chorobowy a wypadek przy pracy

Jak wspomniano na początku, zmiany w zakresie ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku. Do końca 2013 roku zaś, kwotę ograniczenia podstawy wymiaru dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe należy ustalać na dotychczasowych zasadach. Mając na uwadze, iż zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9 sierpnia 2013 r., przeciętne miesięczne wynagrodzenie w II kwartale 2013 r. wyniosło – 3 612,51 zł, podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe we wrześniu, październiku i listopadzie 2013 r. nie może przekraczać miesięcznie kwoty 9031,28 zł.

Autor: A.F.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe 2014. /Fot. Fotolia
Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe 2014. /Fot. Fotolia

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama