| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Zasiłek pielęgnacyjny Vademecum

Zasiłek pielęgnacyjny Vademecum

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem opiekuńczym, które ma na celu pokryć wydatki niezbędne na opiekę, osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł miesięcznie.

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny

Do świadczeń opiekuńczych zaliczymy zasiłek pielęgnacyjny. Zaś świadczenia opiekuńcze są świadczeniami rodzinnymi.

Świadczenia rodzinne realizuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, w związku z tym wnioski o świadczenia należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Zobacz także: Jak pisać wnioski o świadczenia rodzinne

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego

Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 złotych miesięcznie. Powinien być przeznaczany na częściowe pokrycie wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Co ważne zasiłek pielęgnacyjny przysługuje bez względu na wysokość dochodu osiąganego przez osobę niepełnosprawną oraz członka jego rodziny.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku pielęgnacyjnego

Zasiłek, świadczenie a dodatek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne oraz dodatek pielęgnacyjny są różnymi świadczeniami.

Zarówno zasiłek pielęgnacyjny, jaki i świadczenie pielęgnacyjne są świadczeniami pielęgnacyjnymi. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi świadczeniami jest inna grupa uprawnionych do tych świadczeń. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia oraz osobie, która ukończyła 75 lat. Natomiast prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje matce albo ojcu, innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Ponadto inna jest wysokość świadczeń oraz warunki niezbędne do ich otrzymania.

Zobacz także: Czym różni się świadczenie pielęgnacyjne od zasiłku pielęgnacyjnego

Zobacz także: Kiedy przysługuje zasiłek pielęgnacyjny a kiedy świadczenie pielęgnacyjne

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub rodzinnej, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.

Zobacz także: Czym różni się zasiłek od dodatku pielęgnacyjnego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek powinien być przeznaczany na częściowe pokrycie wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.Fot. Fotolia
Zasiłek powinien być przeznaczany na częściowe pokrycie wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.Fot. Fotolia

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »