| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Jak ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny do emerytury

Jak ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny do emerytury

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje emerytowi jeśli jest niezdolny do pracy i do samodzielnej egzystencji. Niektórym emerytom ten dodatek przysługuje z urzędy, bez konieczności składania wniosku do ZUS.

Prawo do dodatku pielęgnacyjnego przysługuje osobie, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Dodatek przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Zobacz dział: Dodatki do emerytury

Emerytowi, który ukończył 75 lat ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez potrzeby składania wniosku. Nie ma też potrzeby, aby lekarz orzecznik ZUS orzekła wobec takiej osoby niezdolność do pracy.

Dla osoby, która ukończył 75 lat nie ma znaczenia, że jest ona zdolna do pracy i jest zdolna do samodzielnej egzystencji.

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, jeśli przebywa z zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Dodatek przysługuje, jeśli emeryt przebywa poza tymi zakładami przez okres dłuższy niż 2 tygodnie.

Nie jest możliwe, aby osobie uprawnionej do zasiłku pielęgnacyjnego przysługiwało prawo do dodatku pielęgnacyjnego.

W celu ustalenia prawa do dodatku pielęgnacyjnego należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które ukończyły 75 rok życia. Ci emeryci otrzymują dodatek z urzędu, ZUS sam nadaje im prawo do dodatku.

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny emeryt składa sam albo przez swojego przedstawiciela ustawowego. Emeryt może także skorzystać z usług urzędu pocztowego.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny

Aby otrzymać dodatek niezbędne jest złożenie zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS N-9.

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego ogłaszana jest w formie Komunikatu Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek pielęgnacyjny jest co roku podwyższany w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych i dodatków przysługujących do nich.

Dodatek pielęgnacyjny jest wolny od podatku dochodowego oraz nie podlega egzekucji administracyjnej, jak i sądowej.

Podstawa prawna: Podstawa prawna: Art. 75 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »