reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Wysokość zasiłku pogrzebowego 2020 – czy kwota wzrośnie?

Wysokość zasiłku pogrzebowego 2020 – czy kwota wzrośnie?

Wysokość zasiłku pogrzebowego w 2020 r. stanowi jedynie część wartości usług związanych z pogrzebem zmarłego. Czy kwota zasiłku wzrośnie? Ile wynosi zasiłek pogrzebowy z ZUS i KRUS?

Sekretarz stanu w MRPiPS podał dane z 2019 r. ZUS wypłacił wówczas 354,1 tys. zasiłków pogrzebowych łącznie z zasiłkami wypłaconymi po osobach posiadających także prawo do świadczenia rolniczego. Łącznie wypłacono kwotę 1 414 517,5 tys. zł.

Ponadto, w odpowiedzi na interpelację wskazano, że aktualna wysokość zasiłku pogrzebowego określona w art. 80 ustawy o emeryturach i rentach z FUS obowiązuje od dnia 1 marca 2011 r. za sprawą wejścia w życie ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 210, poz. 238). Celem wprowadzenia zmian było dostosowanie kwoty zasiłku pogrzebowego do średniej wysokości tego świadczenia, która wypłacana jest w państwach członkowskich UE. Sekretarz stanu Stanisław Szwed dodał, że uzasadnienie to „nie straciło waloru aktualności” i nie prowadzi się żadnych prac legislacyjnych mających na celu podwyższenie wysokości zasiłku pogrzebowego.

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 53)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość zasiłku pogrzebowego 2020 – czy kwota wzrośnie? / Fot. Fotolia
Wysokość zasiłku pogrzebowego 2020 – czy kwota wzrośnie? / Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama