reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy 2020 – kwota, wniosek, dokumenty

Zasiłek pogrzebowy 2020 – kwota, wniosek, dokumenty

Zasiek pogrzebowy należy się na pokrycie kosztów pogrzebu. Jaka będzie kwota zasiłku w 2020 r.? Kto może złożyć wniosek do ZUS? Jakie dokumenty należy do niego dołączyć?

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy w 2020 r?

Zasiłek pogrzebowy wynosi niezmiennie od 1 marca 2011 r. 4000 zł. Wcześniej było to 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Wówczas przeciętne wynagrodzenie wynosiło ponad 3000 zł. W związku z tym, kwota zasiłku pogrzebowego była dużo wyższa i wynosiła ponad 6000 zł. Aktualnie równa jest 4000 zł i nic nie wskazuje na to, aby coś się zmieniło w 2020 r.

Warto wspomnieć, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych opowiada się za zwiększeniem kwoty zasiłku pogrzebowego do 200% przeciętnego wynagrodzenia (czyli powrót do poprzedniej regulacji). Oznaczałoby to ponad 10000 zł zasiłku. Wiele osób krytykuje takie rozwiązanie, zarzucając bezpodstawne rozdawnictwo pieniędzy publicznych. Państwo powinno zastanowić się nad podwyższeniem wysokości świadczenia (niekoniecznie w kwocie proponowanej przez OPZZ) albo uzależnieniem jego wysokości od inflacji.

Sprawdź, czy kwota zasiłku pogrzebowego ulegnie podwyżce: Wysokość zasiłku pogrzebowego 2020 – czy kwota wzrośnie?

Kiedy i komu przysługuje zasiłek?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w 4 sytuacjach. Są to przypadki, jak sama nazwa wskazuje, zawsze związane ze śmiercią. Czyją śmiercią? Otóż ustawa o emeryturach i rentach z FUS wskazuje, że zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

 1. ubezpieczonego;
 2. osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
 3. osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
 4. członka rodziny osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę bądź rentę.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

W przypadku śmierci ubezpieczonego zasiłek będzie przysługiwał także już po ustaniu ubezpieczenia, gdy śmierć nastąpiła w okresie pobierania jednego z następujących świadczeń: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Członkiem rodziny w myśl tego przepisu prawnego jest:

 1. małżonek
 2. rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające;
 3. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej;
 4. przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci niż wymienione w pkt 3;
 5. rodzeństwo;
 6. dziadkowie;
 7. wnuki;
 8. osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Prawo do zasiłku przysługuje także osobie, która pokryła koszty pogrzebu i przedstawi rachunki. Co istotne, ustawa nie konkretyzuje katalogu osób. Nie muszą więc być to osoby najbliższe zmarłemu. Prawo to przysługuje także pracodawcy, a także innym podmiotom niż osoba fizyczna. W art. 78 ustawy o emeryturach i rentach z FUS ustawodawca wylicza m.in. dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego. Warunkiem jest, aby podmioty te zapłaciły za organizację pochówku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama