Kategorie

Zasiłek pogrzebowy 2020 – kwota, wniosek, dokumenty

Emilia Panufnik
Zasiłek pogrzebowy 2020 – kwota, wniosek, dokumenty. Komu przysługuje? Ile wynosi? ZUS./ Fot. Fotolia
Zasiłek pogrzebowy 2020 – kwota, wniosek, dokumenty. Komu przysługuje? Ile wynosi? ZUS./ Fot. Fotolia
Zasiek pogrzebowy należy się na pokrycie kosztów pogrzebu. Jaka będzie kwota zasiłku w 2020 r.? Kto może złożyć wniosek do ZUS? Jakie dokumenty należy do niego dołączyć?

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy w 2020 r?

Zasiłek pogrzebowy wynosi niezmiennie od 1 marca 2011 r. 4000 zł. Wcześniej było to 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Wówczas przeciętne wynagrodzenie wynosiło ponad 3000 zł. W związku z tym, kwota zasiłku pogrzebowego była dużo wyższa i wynosiła ponad 6000 zł. Aktualnie równa jest 4000 zł i nic nie wskazuje na to, aby coś się zmieniło w 2020 r.

Warto wspomnieć, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych opowiada się za zwiększeniem kwoty zasiłku pogrzebowego do 200% przeciętnego wynagrodzenia (czyli powrót do poprzedniej regulacji). Oznaczałoby to ponad 10000 zł zasiłku. Wiele osób krytykuje takie rozwiązanie, zarzucając bezpodstawne rozdawnictwo pieniędzy publicznych. Państwo powinno zastanowić się nad podwyższeniem wysokości świadczenia (niekoniecznie w kwocie proponowanej przez OPZZ) albo uzależnieniem jego wysokości od inflacji.

Sprawdź, czy kwota zasiłku pogrzebowego ulegnie podwyżce: Wysokość zasiłku pogrzebowego 2020 – czy kwota wzrośnie?

Kiedy i komu przysługuje zasiłek?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w 4 sytuacjach. Są to przypadki, jak sama nazwa wskazuje, zawsze związane ze śmiercią. Czyją śmiercią? Otóż ustawa o emeryturach i rentach z FUS wskazuje, że zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

 1. ubezpieczonego;
 2. osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
 3. osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
 4. członka rodziny osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę bądź rentę.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

W przypadku śmierci ubezpieczonego zasiłek będzie przysługiwał także już po ustaniu ubezpieczenia, gdy śmierć nastąpiła w okresie pobierania jednego z następujących świadczeń: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Członkiem rodziny w myśl tego przepisu prawnego jest:

 1. małżonek
 2. rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające;
 3. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej;
 4. przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci niż wymienione w pkt 3;
 5. rodzeństwo;
 6. dziadkowie;
 7. wnuki;
 8. osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Prawo do zasiłku przysługuje także osobie, która pokryła koszty pogrzebu i przedstawi rachunki. Co istotne, ustawa nie konkretyzuje katalogu osób. Nie muszą więc być to osoby najbliższe zmarłemu. Prawo to przysługuje także pracodawcy, a także innym podmiotom niż osoba fizyczna. W art. 78 ustawy o emeryturach i rentach z FUS ustawodawca wylicza m.in. dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego. Warunkiem jest, aby podmioty te zapłaciły za organizację pochówku.

Zasadne wydaje się ustanowienie zasady, w myśl której w razie organizacji pogrzebu przez kilka ze wskazanych wyżej podmiotów (pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego) zasiłek przysługuje im w częściach proporcjonalnych do poniesionych kosztów pochówku.

Jeżeli zmarły to członek rodziny, osoba uprawniona otrzyma zasiłek w wysokości 4000 zł. Natomiast w pozostałych przypadkach (sąsiad, znajomy, ciotka, wuj itp.), także w sytuacji opłacenia pogrzebu przez pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła czy związku wyznaniowego, organizator pogrzebu przedstawia dokumenty świadczące o poniesionych wydatkach. Otrzyma zasiłek w wysokości udokumentowanych kosztów, maksymalnie jednak do kwoty 4000 zł.

Gdzie złożyć wniosek?

Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, należy złożyć wniosek do ZUS. Składa się go na formularzu Z-12. POBIERZ WNIOSEK O ZASIŁEK POGRZEBOWY >>>

Wniosek o zasiłek pogrzebowy do ZUS Z-12 - druk

zus

Można to zrobić osobiście, przez osobę upoważnioną, elektronicznie przez PUE ZUS lub za pośrednictwem poczty. Wyliczenie wszystkich wymaganych dokumentów znajdziesz w informacji do wniosku do zasiłek pogrzebowy (Z-12).

Każda osoba uprawniona do zasiłku wypełnia odrębny wniosek.

Wygaśnięcie prawa do zasiłku pogrzebowego

Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa z upływem 12 miesięcy od śmierci osoby, po której przysługuje omawiane świadczenie. Jeśli jednak złożenie wniosku o zasiłek w tym terminie nie było możliwe z powodu:

 • późniejszego odnalezienia zwłok
 • późniejszego zidentyfikowania osoby zmarłej
 • z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej,

prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu. Aby usprawiedliwić uchybienie terminu, należy przedstawić zaświadczenie Policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy potwierdzający zaistnienie okoliczności lub przyczyn uniemożliwiających zgłoszenie wniosku.

Zasiłek pogrzebowy nie zostanie przyznany, jeśli minie 12 miesięcy od śmierci danej osoby.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1270)

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?