REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pogrzebowy 2020 – kwota, wniosek, dokumenty

Zasiłek pogrzebowy 2020 – kwota, wniosek, dokumenty. Komu przysługuje? Ile wynosi? ZUS./ Fot. Fotolia
Zasiłek pogrzebowy 2020 – kwota, wniosek, dokumenty. Komu przysługuje? Ile wynosi? ZUS./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiek pogrzebowy należy się na pokrycie kosztów pogrzebu. Jaka będzie kwota zasiłku w 2020 r.? Kto może złożyć wniosek do ZUS? Jakie dokumenty należy do niego dołączyć?

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy w 2020 r?

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy wynosi niezmiennie od 1 marca 2011 r. 4000 zł. Wcześniej było to 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Wówczas przeciętne wynagrodzenie wynosiło ponad 3000 zł. W związku z tym, kwota zasiłku pogrzebowego była dużo wyższa i wynosiła ponad 6000 zł. Aktualnie równa jest 4000 zł i nic nie wskazuje na to, aby coś się zmieniło w 2020 r.

REKLAMA

Warto wspomnieć, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych opowiada się za zwiększeniem kwoty zasiłku pogrzebowego do 200% przeciętnego wynagrodzenia (czyli powrót do poprzedniej regulacji). Oznaczałoby to ponad 10000 zł zasiłku. Wiele osób krytykuje takie rozwiązanie, zarzucając bezpodstawne rozdawnictwo pieniędzy publicznych. Państwo powinno zastanowić się nad podwyższeniem wysokości świadczenia (niekoniecznie w kwocie proponowanej przez OPZZ) albo uzależnieniem jego wysokości od inflacji.

Sprawdź, czy kwota zasiłku pogrzebowego ulegnie podwyżce: Wysokość zasiłku pogrzebowego 2020 – czy kwota wzrośnie?

Kiedy i komu przysługuje zasiłek?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w 4 sytuacjach. Są to przypadki, jak sama nazwa wskazuje, zawsze związane ze śmiercią. Czyją śmiercią? Otóż ustawa o emeryturach i rentach z FUS wskazuje, że zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

 1. ubezpieczonego;
 2. osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
 3. osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
 4. członka rodziny osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę bądź rentę.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku śmierci ubezpieczonego zasiłek będzie przysługiwał także już po ustaniu ubezpieczenia, gdy śmierć nastąpiła w okresie pobierania jednego z następujących świadczeń: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Członkiem rodziny w myśl tego przepisu prawnego jest:

 1. małżonek
 2. rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające;
 3. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej;
 4. przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci niż wymienione w pkt 3;
 5. rodzeństwo;
 6. dziadkowie;
 7. wnuki;
 8. osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

REKLAMA

Prawo do zasiłku przysługuje także osobie, która pokryła koszty pogrzebu i przedstawi rachunki. Co istotne, ustawa nie konkretyzuje katalogu osób. Nie muszą więc być to osoby najbliższe zmarłemu. Prawo to przysługuje także pracodawcy, a także innym podmiotom niż osoba fizyczna. W art. 78 ustawy o emeryturach i rentach z FUS ustawodawca wylicza m.in. dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego. Warunkiem jest, aby podmioty te zapłaciły za organizację pochówku.

Zasadne wydaje się ustanowienie zasady, w myśl której w razie organizacji pogrzebu przez kilka ze wskazanych wyżej podmiotów (pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego) zasiłek przysługuje im w częściach proporcjonalnych do poniesionych kosztów pochówku.

Jeżeli zmarły to członek rodziny, osoba uprawniona otrzyma zasiłek w wysokości 4000 zł. Natomiast w pozostałych przypadkach (sąsiad, znajomy, ciotka, wuj itp.), także w sytuacji opłacenia pogrzebu przez pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła czy związku wyznaniowego, organizator pogrzebu przedstawia dokumenty świadczące o poniesionych wydatkach. Otrzyma zasiłek w wysokości udokumentowanych kosztów, maksymalnie jednak do kwoty 4000 zł.

Gdzie złożyć wniosek?

Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, należy złożyć wniosek do ZUS. Składa się go na formularzu Z-12. POBIERZ WNIOSEK O ZASIŁEK POGRZEBOWY >>>

Wniosek o zasiłek pogrzebowy do ZUS Z-12 - druk

Wniosek o zasiłek pogrzebowy do ZUS Z-12 - druk

zus

ZUS

Można to zrobić osobiście, przez osobę upoważnioną, elektronicznie przez PUE ZUS lub za pośrednictwem poczty. Wyliczenie wszystkich wymaganych dokumentów znajdziesz w informacji do wniosku do zasiłek pogrzebowy (Z-12).

Każda osoba uprawniona do zasiłku wypełnia odrębny wniosek.

Wygaśnięcie prawa do zasiłku pogrzebowego

Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa z upływem 12 miesięcy od śmierci osoby, po której przysługuje omawiane świadczenie. Jeśli jednak złożenie wniosku o zasiłek w tym terminie nie było możliwe z powodu:

 • późniejszego odnalezienia zwłok
 • późniejszego zidentyfikowania osoby zmarłej
 • z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej,

prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu. Aby usprawiedliwić uchybienie terminu, należy przedstawić zaświadczenie Policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy potwierdzający zaistnienie okoliczności lub przyczyn uniemożliwiających zgłoszenie wniosku.

Zasiłek pogrzebowy nie zostanie przyznany, jeśli minie 12 miesięcy od śmierci danej osoby.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1270)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA