REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobotny, Staż

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany dla opiekuna osoby niepełnosprawnej już od 1 stycznia 2017 r.

Już od 2017 r. szykują się istotne zmiany dla opiekunów osoby niepełnosprawnej. Opiekunowie po śmierci osoby niepełnosprawnej będą mogły ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Stopa bezrobocia w sierpniu 2016 r.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 8,5 proc.- podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Zarejestrowanych bezrobotnych było o 1,1 proc. mniej niż w lipcu br. Szacunki podane przez MRPiPS pokryły się z danymi GUS.

Związki zawodowe dla zleceniobiorców i stażystów

Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych ma umożliwić tworzenie i wstępowanie do związków zawodowych zleceniobiorców, usługodawców, samozatrudnionych a także stażystów oraz wolontariuszy. Projekt obecnie jest konsultowany.

Stopa bezrobocia w listopadzie

Stopa bezrobocia w listopadzie 2015 r. wyniosła 9,7 proc. Listopad jest kolejnym miesiącem, w którym bezrobocie utrzymało się na jednocyfrowym poziomie.

REKLAMA

Wsparcie młodych bezrobotnych od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy oraz przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowego instrumentu, który pozwoli na zatrudnienie bezrobotnych do 30. roku życia. Szacuje się, że powstanie 100 tys. nowych miejsc pracy dla młodych osób pozostających bez pracy.

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

Program Wiedza Edukacja Rozwój - plany na 2016 rok

Komitet Monitorujący przyjął kryteria dla Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) na 2016 rok. Pozwoli to uruchomić kolejne nabory wniosków już od stycznia 2016 r. Zaplanowano podpisanie umów na kwotę ok. 3,8 mld zł.

Spadek bezrobocia w październiku

Stopa bezrobocia spadła w październiku do 9,6 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Bezrobocie mocno w dół

Stopa bezrobocia spadła we wrześniu do 9,9%. To najlepszy wynik od 7 lat. Rekordowa była również liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców. Poprawa tego wskaźnika związana jest również z minionym okresem wakacyjnym i pojawieniem się prac sezonowych.

Zalecenia dotyczące jakości staży

Partnerzy społeczni przygotowują dokument zawierający zalecenia dotyczące jakości staży. Inspiracją mają być Polskie Ramy Jakości Staży, które zostały opracowane i przyjęte przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

NIK krytycznie o aktywizacji bezrobotnych

NIK krytycznie ocenia MPiPS w kwestii opinii na temat skuteczności aktywizacji bezrobotnych. Wskaźniki efektywności zatrudnienia, na podstawie których Ministerstwo Pracy ocenia skuteczność działań aktywizacyjnych, są zbyt optymistyczne i nie oddają skali problemu. Zdaniem NIK zbyt rzadko osiągany jest długookresowy cel aktywizacji bezrobotnych, czyli utrzymanie zatrudnienia.

Staż z urzędu pracy krok po kroku

Staż z urzędu pracy przynosi korzyści zarówno stażyście jak i pracodawcy. Sprawdź, jak krok po kroku przyjąć osobę bezrobotną na staż do własnej firmy.

Praktyki i staże - ocena studentów

Praktyki i staże największą popularnością cieszą się w miesiącach wakacyjnych.To szansa dla studentów na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego i dla pracodawców na pozyskanie wykwalifikowanej kadry. Jak studenci oceniają praktyki i staże?

Spadek bezrobocia w Polsce

Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu kwietnia 2015 r. stanowili 11,2 proc. aktywnych zawodowo Polaków, podczas gdy w marcu wskaźnik ten wyniósł 11,7 proc., a w kwietniu 2014 r. – 13 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Badanie oczekiwań studentów wobec staży, praktyk i pracodawców

Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu oczekiwań studentów wobec staży, praktyk i pracodawców. Badanie realizowane jest przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami w ramach kampanii świadomościowej #jestemYgrekiem. nie jestem leniem.

Staż z urzędu pracy

Staż z urzędu pracy pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe lub przekwalifikować się i to za wynagrodzeniem. Bezrobotny zyskuje praktyczne umiejętności do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Jakie korzyści z tego tytułu nabywa pracodawca?

Przyjęto Wieloletni Plan Finansowy Państwa

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2015 - 2018, którego głównym założeniem jest poprawa sytuacji na rynku pracy i w sektorze finansów publicznych - deficyt spadnie z 2,7% w 2015 r. do 1,2 % PKB w 2018 r.

Niania po zakończeniu pracy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Nianie pracujące na podstawie umowy uaktywniającej, nie tracą prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Szacuje się, że obecnie na tego typu umowach pracuje w Polsce ponad 8,5 tys. osób.

Staż w państwowych spółkach

Rusza konkurs. Wygraj płatny staż w państwowych spółkach. Staż będzie można odbyć również w ministerstwach, urzędach wojewódzkich, w Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, NIK czy ZUS.

Badanie jakości stażu przed kandydowaniem

Badaniem jakości stażu przed kandydowaniem zajmuje się prawie 40 proc. studentów. Coraz większą rolę odgrywają więc certyfikaty i nagrody uzyskiwane przez firmy w związku z organizacją staży lub praktyk.

Aktywne formy wsparcia bezrobotnych w 2014 r. - podsumowanie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2014 r. na aktywne formy wsparcia bezrobotnych przeznaczyło 3403,5 mln zł. Ile osób skorzystało ze staży i kto może się o nie ubiegać?

Outplacement jako program pomocy dla osób zwalnianych

Outplacement czyli program pomocy dla osób zwalnianych może obejmować w szczególności: pośrednictwo pracy oraz pośrednictwo zawodowe, szkolenia, doradztwo psychologiczne, także konsultacje prawne. Jak skutecznie realizować i korzystać z outplacementu?

Urlop rodzicielski dla bezrobotnych

Urlop rodzicielski także dla osób bezrobotnych, rolników, studentów oraz osób zatrudnionych na podstawie umów o dzieło to tylko jedna z propozycji zmian w Kodeksie pracy, jaką wysunęła premier Ewa Kopacz. W jakich sytuacjach i po spełnieniu jakich warunków urlop i zasiłek rodzicielski będą przysługiwały bezrobotnym?

Urlop wypoczynkowy stażysty

Urlop wypoczynkowy nie przysługuje stażyście. Umowa o staż nie powoduje bowiem powstania stosunku pracy, który uprawnia do korzystania z prawa do wypoczynku. Stażysta ma jednak prawo do płatnych dni wolnych (dwóch dni za każde trzydzieści dni stażu).

Bezrobocie na najniższym poziomie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 11,7 proc. To najniższy poziom w tym roku. Tak znaczny spadek jest skutkiem poprawy sytuacji na rynku pracy.

Wynagrodzenie ważne dla stażystów i praktykantów

Wynagrodzenie jest ważne dla stażystów i praktykantów. Tak wynika z badania opinii studentów przeprowadzonego przez PSZK w ramach kampanii społecznej "Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!". Brak wynagrodzenia i wyzysk to jedne z najczęstszych skojarzeń z pojęciem stażu czy praktyk.

Staże i praktyki wysokiej jakości popierane przez pracodawców

Staże i praktyki wysokiej jakości popierane są przez pracodawców. Mogą przyczynić się do polepszenia obecnej sytuacji na rynku pracy spowodowanej niedostosowaniem kształcenia do potrzeb i wymagań rynku. Młodzi ludzie mają problem ze znalezieniem pracy i wielu przedsiębiorców nie może znaleźć odpowiednich pracowników.

Spadek bezrobocia w Polsce na tle UE

Spadek bezrobocia w latach 2007-2014 odnotowano jedynie w Polsce, Niemczech i na Malcie. Zgodnie z danymi europejskiego urzędu statystycznego w pozostałych państwach Unii Europejskiej stopa bezrobocia wzrosła.

Nowe pomysły na walkę z bezrobociem i ubóstwem

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło nowy, Krajowy Program Przeciwdziałania ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu. Program został przyjęty przez rząd i ma na celu zmniejszenie ubóstwa, stworzenie nowych perspektyw na rynku pracy oraz wsparcie osób starszych.

Jak uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników 50+?

Pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnienie pracowników po 50 roku życia, mogą ubiegać się o dofinansowanie w kwocie nie wyższej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za miesiąc pracy. Na jakich zasadach mogą uzyskać dofinansowanie?

Czym jest trójstronna umowa szkoleniowa?

Pracodawca może ubiegać się o podpisanie umowy szkoleniowej jednocześnie z firmą szkoleniową i starostą. Będzie to wtedy specjalna – trójstronna umowa szkoleniowa. Na czym polega istota takiej umowy?

Świadczenie aktywizacyjne – co należy o nim wiedzieć?

Jedną z form wsparcia, na którą może liczyć pracodawca zatrudniający osobę bezrobotną, jest świadczenie aktywizacyjne. Komu i na jakich warunkach ono przysługuje?

Bezrobocie w maju 2014 r.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w maju 2014 r. spadło. Bezrobocie zmniejszyło się o 86 tys. osób bezrobotnych. W urzędach pracy zarejestrowanych było o 183 tys mniej osób niż w maju 2013 r.

„Gwarancje dla młodzieży” - nowy program wsparcia dla młodych bezrobotnych

„Gwarancje dla młodzieży” to nowy program wsparcia młodych na rynku pracy. Gwarancje są częścią programu „Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży” opracowanego przez Komisję Europejską. Kto może zostać objęty programem?

Jak ustalić profil pomocy osoby bezrobotnej?

Osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy będzie mogła liczyć na niezwłoczne ustalenie swojego profilu pomocy osoby bezrobotnej. Każdy z dostępnych profili zawiera określone formy pomocy, dopasowane do potrzeb indywidualnych bezrobotnego.

Będzie łatwiej o pracę dla młodych i osób 50+

29 maja weszła w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która zakłada zwiększenie aktywności zawodowej osób bezrobotnych. Pracodawcom pozwoli zmniejszyć koszty pracy poprzez dofinansowanie do wynagrodzeń osób młodych i 50+.

Aktywizacja zawodowa w 2014 r.

Aktywizacja zawodowa osób młodych oraz tych w wieku 50+ to główne cele nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 27 maja 2014 roku (tj. we wtorek). Czy dofinansowanie dla pracodawców zatrudniających pracowników młodych lub w wieku 50+ przyczyni się do ich aktywizacji zawodowej?

Rejestracja w urzędzie pracy dla bezpłatnej opieki zdrowotnej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzenia zmian w ubezpieczeniach zdrowotnych. Obecnie, aby otrzymać dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej osoby, które chcą z niej skorzystać rejestrują się w urzędach pracy jako bezrobotni. Ministerstwo chce wprowadzić w tym zakresie zmiany.

Wsparcie finansowe dla bezrobotnych - maj 2014

Wsparcie finansowe bezrobotnych w 2014 roku kosztowało już ponad 300 mln zł. Środki przekazane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zostały przeznaczone na staże u pracodawców - 113 mln zł, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej - 102 mln zł oraz szkolenia zawodowe - 11 mln zł. Jeszcze w maju 2014 roku ministerstwo przeznaczy dodatkowe 150 mln zł na wsparcie osób bezrobotnych.

Dodatkowe wsparcie dla osób bezrobotnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od początku roku 2014 do końca marca przekazało już ponad 300 mln zł celem wsparcia osób bezrobotnych. Urzędy pracy przeznaczyły 113 mln zł na staże u pracodawców oraz 102 mln zł na pomoc w rozpoczęciu działalności.

Firmy zyskają dostęp do pracowników przygotowanych pod ich potrzeby

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadzi ułatwienia w zatrudnieniu osób bezrobotnych i ich rodzin. Firmy zyskają możliwość zatrudnienia pracowników odpowiednio wykwalifikowanych do ich zapotrzebowania.

Stopa bezrobocia – spadek w marcu 2014 roku

Stopa bezrobocia w marcu 2014 roku wyniosła 13,6 proc. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się więc (w stosunku do lutego) o 72 tys. osób. Zgodnie z danymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w marcu 2014 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było o 130 tys. mniej osób niż w marcu 2013 roku.

Jakie są formy wsparcia dla młodych bezrobotnych?

Urzędy pacy coraz częściej zamieszczają oferty pracy dla osób bezrobotnych w wieku do 30 roku życia. Młodych bezrobotnych z roku na rok stale przybywa, zatem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowiło wprowadzić nowe instrumenty pozwalające na walkę z bezrobociem wśród młodych.

Mała firma: kierunek stażysta

Jak pokazują badania, aż 80% pracodawców ma problemy z zatrudnieniem pracownika odpowiadającego wymogom danego stanowiska. Problem ten w szczególności dotyczy małych i średnich firm, które zwykle prowadzą rekrutację własnymi siłami. Sposobem na znalezienie wartościowego pracownika coraz częściej jest organizowanie staży, które pozwalają wyłapać najzdolniejszych kandydatów jeszcze przed zakończeniem edukacji i przeszkolić ich do pracy na konkretnym stanowisku. A później przedłużyć współpracę, bo dobry stażysta to prawdopodobnie dobry pracownik.

Bezrobotny – rozliczenie PIT

Bezrobotny, czyli osoba zdolna i gotowa do podjęcia pracy ale niezatrudniona oraz nieprowadząca działalności gospodarczej, także jest zobowiązana do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Rozliczenie PIT bezrobotnego następuje poprzez złożenie deklaracji PIT-37. Rozliczenie podatkowe 2014 złożyć należy do końca kwietnia.

Spadek bezrobocia w lutym 2014

W lutym 2014 roku, pierwszy raz od sześciu lat, odnotowano spadek bezrobocia. Bezrobocie w lutym 2014 roku spadło w porównaniu ze styczniem o 3,7 tys. osób i wyniosło 14%.

Grant na telepracę – co warto wiedzieć

Grant na telepracę to instrument finansowego wsparcia dla pracodawców i bezrobotnych, który będzie dostępny od 2014 roku. Kto i po spełnieniu jakich warunków może uzyskać grant na telepracę?

Zatrudnienie i przeciwdziałanie bezrobociu w 2014 r.

Wsparcie finansowe dla 57 firm w trudnej sytuacji, 1336 uratowanych etatów - to efekt ustawy o ochronie miejsc pracy obowiązującej od listopada 2013 roku.

Bezrobocie w styczniu 2014 r.

Pracodawcy zgłosili w styczniu do powiatowych urzędów o 57 proc. więcej miejsc pracy i aktywizacji zawodowej niż w grudniu. Ofert przybyło we wszystkich województwach, najwięcej w zachodniopomorskim - 118 proc.

Urzędy pracy na nowych zasadach

Nowe zasady funkcjonowania urzędów pracy w 2014 roku zakłada przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i przyjęta 10 kwietnia 2014 roku przez Senat reforma. Nowe zasady działania urzędów pracy obejmą m.in.: wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia, profilowanie pomocy dla bezrobotnych oraz wynagradzanie pracowników urzędów pracy za osiągane wyniki.

REKLAMA