reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Szkolenia i staże > Bon szkoleniowy - 2018 r.

Bon szkoleniowy - 2018 r.

Bon szkoleniowy to jeden z instrumentów aktywizacji bezrobotnych na runku pracy. Wsparcie w postaci bonu szkoleniowego przyznawane jest na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia w celu sfinansowania kosztów wybranego przez bezrobotnego szkolenia.

Kwestie związane z bonem szkoleniowym zostały poruszone w art.66k ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z tym przepisem bon szkoleniowy stanowi gwarancję skierowania bezrobotnego na wskazane przez niego szkolenie oraz opłacenia kosztów, które w związku z podjęciem tego szkolenia poniesie.

Prawo do bonu szkoleniowego zależy od wieku bezrobotnego i ustanowionego profilu pomocy: prawo do ubiegania się o uzyskanie bonu szkoleniowego przysługuje bezrobotnemu do 30 roku życia dla którego określono I lub II profil pomocy.

Jak przyznawany jest bon?

Bon szkoleniowy jest przyznawany przez starostę na wniosek bezrobotnego (przykładowy wniosek tutaj). Starosta przyznaje bon na podstawie indywidualnego planu działania dla tej konkretnej osoby bezrobotnej. Po stronie bezrobotnego istnieje konieczność uprawdopodobnienia, że po zakończeniu szkolenia uda mu się podjąć zatrudnienie.

Uprawdopodobnienie może polegać na oświadczeniu danego podmiotu o zamiarze zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu szkolenia czy też na złożeniu oświadczenia o zamiarze podjęcia/odwieszenia działalności gospodarczej. Uprawdopodobnienie może także polegać na przedstawieniu badań popytu na pracę, kwalifikacje czy też na przedstawieniu wyników analiz ofert pracy na rynku.

Bon szkoleniowy jest przyznawany na określony czas, o którym decyduje starosta, przy czym oczywiście uwzględnia się czas trwania szkolenia itd.

Ile wynosi bon szkoleniowy?

Maksymalna kwota jaką można otrzymać w ramach bonu szkoleniowego to 100 % przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu przyznania bonu. W ramach tej kwoty pokrywa się koszty:

 1. jednego lub kilku szkoleń, w tym kosztów kwalifikacyjnego kursu zawodowego i kursu nadającego uprawnienia zawodowe - w formie wpłaty na konto instytucji szkoleniowej;
 2. niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych - w formie wpłaty na konto wykonawcy badania;
 3. przejazdu na szkolenia:
  1. do 150 zł - w przypadku szkolenia trwającego do 150 godzin,
  2. powyżej 150 zł do 200 zł - w przypadku szkolenia trwającego ponad 150 godzin;
 4. zakwaterowania, jeśli zajęcia odbywają się poza miejscem zamieszkania -
  1. do 550 zł - w przypadku szkolenia trwającego poniżej 75 godzin,
  2. powyżej 550 zł do 1100 zł - w przypadku szkolenia trwającego od 75 do 150 godzin,
  3. powyżej 1100 zł do 1500 zł - w przypadku szkolenia trwającego ponad 150 godzin.

Zarówno koszty przejazdu jak i koszty zakwaterowania są wypłacane w formie ryczałtu, co oznacza że oznacza, że osoba korzystająca z bonu nie ma obowiązku przedstawiania dokumentów potwierdzających wykorzystanie kwoty przyznawanej w ramach ryczałtu.

Starosta finansuje koszty, o których mowa powyżej jedynie do wysokości określonej w bonie szkoleniowym, natomiast osoba bezrobotna musi samodzielnie pokryć koszty przekraczające ten limit.

Stypendium szkoleniowe

Osoba, która bon szkoleniowy otrzyma i rozpocznie szkolenie może starać się o stypendium szkoleniowe opisane w art. 41 wskazanej ustawy. Wysokość stypendium wynosi miesięcznie 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin. Jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia jest niższy niż 150 godzin to  wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku.

Jeżeli bezrobotny pobiera zasiłek dla bezrobotnych to ma wybór: może dalej pobierać zasiłek lub skorzystać ze stypendium

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama