REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon szkoleniowy - 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Bon szkoleniowy - 2018 r./ fot. Fotolia
Bon szkoleniowy - 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bon szkoleniowy to jeden z instrumentów aktywizacji bezrobotnych na runku pracy. Wsparcie w postaci bonu szkoleniowego przyznawane jest na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia w celu sfinansowania kosztów wybranego przez bezrobotnego szkolenia.

Kwestie związane z bonem szkoleniowym zostały poruszone w art.66k ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z tym przepisem bon szkoleniowy stanowi gwarancję skierowania bezrobotnego na wskazane przez niego szkolenie oraz opłacenia kosztów, które w związku z podjęciem tego szkolenia poniesie.

REKLAMA

Prawo do bonu szkoleniowego zależy od wieku bezrobotnego i ustanowionego profilu pomocy: prawo do ubiegania się o uzyskanie bonu szkoleniowego przysługuje bezrobotnemu do 30 roku życia dla którego określono I lub II profil pomocy.

Jak przyznawany jest bon?

REKLAMA

Bon szkoleniowy jest przyznawany przez starostę na wniosek bezrobotnego (przykładowy wniosek tutaj). Starosta przyznaje bon na podstawie indywidualnego planu działania dla tej konkretnej osoby bezrobotnej. Po stronie bezrobotnego istnieje konieczność uprawdopodobnienia, że po zakończeniu szkolenia uda mu się podjąć zatrudnienie.

Uprawdopodobnienie może polegać na oświadczeniu danego podmiotu o zamiarze zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu szkolenia czy też na złożeniu oświadczenia o zamiarze podjęcia/odwieszenia działalności gospodarczej. Uprawdopodobnienie może także polegać na przedstawieniu badań popytu na pracę, kwalifikacje czy też na przedstawieniu wyników analiz ofert pracy na rynku.

Bon szkoleniowy jest przyznawany na określony czas, o którym decyduje starosta, przy czym oczywiście uwzględnia się czas trwania szkolenia itd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosi bon szkoleniowy?

Maksymalna kwota jaką można otrzymać w ramach bonu szkoleniowego to 100 % przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu przyznania bonu. W ramach tej kwoty pokrywa się koszty:

 1. jednego lub kilku szkoleń, w tym kosztów kwalifikacyjnego kursu zawodowego i kursu nadającego uprawnienia zawodowe - w formie wpłaty na konto instytucji szkoleniowej;
 2. niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych - w formie wpłaty na konto wykonawcy badania;
 3. przejazdu na szkolenia:
  1. do 150 zł - w przypadku szkolenia trwającego do 150 godzin,
  2. powyżej 150 zł do 200 zł - w przypadku szkolenia trwającego ponad 150 godzin;
 4. zakwaterowania, jeśli zajęcia odbywają się poza miejscem zamieszkania -
  1. do 550 zł - w przypadku szkolenia trwającego poniżej 75 godzin,
  2. powyżej 550 zł do 1100 zł - w przypadku szkolenia trwającego od 75 do 150 godzin,
  3. powyżej 1100 zł do 1500 zł - w przypadku szkolenia trwającego ponad 150 godzin.

REKLAMA

Zarówno koszty przejazdu jak i koszty zakwaterowania są wypłacane w formie ryczałtu, co oznacza że oznacza, że osoba korzystająca z bonu nie ma obowiązku przedstawiania dokumentów potwierdzających wykorzystanie kwoty przyznawanej w ramach ryczałtu.

Starosta finansuje koszty, o których mowa powyżej jedynie do wysokości określonej w bonie szkoleniowym, natomiast osoba bezrobotna musi samodzielnie pokryć koszty przekraczające ten limit.

Stypendium szkoleniowe

Osoba, która bon szkoleniowy otrzyma i rozpocznie szkolenie może starać się o stypendium szkoleniowe opisane w art. 41 wskazanej ustawy. Wysokość stypendium wynosi miesięcznie 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin. Jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia jest niższy niż 150 godzin to  wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku.

Jeżeli bezrobotny pobiera zasiłek dla bezrobotnych to ma wybór: może dalej pobierać zasiłek lub skorzystać ze stypendium

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA