REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dla opiekuna osoby niepełnosprawnej już od 1 stycznia 2017 r.

Zmiany dla opiekuna osoby niepełnosprawnej już od 1 stycznia 2017 r. /fot. Fotolia
Zmiany dla opiekuna osoby niepełnosprawnej już od 1 stycznia 2017 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już od 2017 r. szykują się istotne zmiany dla opiekunów osoby niepełnosprawnej. Opiekunowie po śmierci osoby niepełnosprawnej będą mogły ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Jak zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kończą się prace nad zmianami dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Opiekun po śmierci osoby niepełnosprawnej będzie miał prawo do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne. Zmiany mające na celu poprawę sytuacji opiekunów mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Jest to wynik wiosennych postulatów osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów złożonych w kancelarii premiera.

REKLAMA

Przepisy mają wprowadzić możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych i świadczenia przedemerytalnego dla osób, które były opiekunami osób niepełnosprawnych, po śmierci tych osób. Chodzi o zabezpieczenie osób, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy.

Zobacz serwis: Zasiłki

Opiekun, żeby nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego będzie musiał złożyć wniosek wraz z dokumentami. Do dokumentów tych należą:

  • decyzja o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub informację o upływie 180 dni pobierania tego zasiłku;
  • dowody uzasadniające prawo do otrzymania świadczenia przedemerytalnego;
  • dowody wymagane do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości.

Świadczenie przedemerytalne zostanie wypłacone po spełnieniu łącznie kilku przesłanek. Po pierwsze taki opiekun będzie musiał zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Ponadto do dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna należało przez co najmniej 365 dni nieprzerwanie pobierać te świadczenia. Istotne jest również kryterium wiekowe, mianowicie kobiety powinny mieć ukończone 55 lat, a mężczyźni 60 lat. Ostatnią przesłanką, które należy spełnić jest okres uprawniający do emerytury (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – 25 lat).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Bezrobotny

Zmiany te są bardzo istotne, gdyż najczęściej opieka nad osobami niepełnosprawnymi, czy też zależnymi, spada na ich najbliższych. Często opiekunowie zmuszeni są zrezygnować z pracy, w celu zapewnienia odpowiedniej opieki. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w przypadkach braku odpowiedniej opieki instytucjonalnej. Oczywistym jest, że opiekunowie po śmierci swoich podopiecznych mogą zostać bez środków do życia, a długo przerwa w pracy bądź nawet brak kwalifikacji zawodowych zdecydowanie utrudnia im powrót na rynek pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden element, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA

Utopił psa, bo ten bał się burzy

44-latek spod Ełku zabił swojego psa, bo zwierzę denerwowało się nadciągającą burzą. Mężczyzna usłyszał zarzuty. 

Kiedy pracodawca musi skonsultować procedury zgłoszeń, by przyjąć je do 25 września 2024 r.? Sygnalista w pytaniach i odpowiedziach

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie w dniu 25 września 2024 r., ale pracodawca musi podjąć działania dużo wcześniej, by przyjąć procedury zgłoszeń w terminie. Kiedy pracodawca musi skonsultować i ogłosić procedury? Na te i inne pytania dotyczące sygnalistów odpowiada ekspert Paweł Bronisław Ludwiczak.

300 zł dla emeryta co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025?

300 zł dla emerytów co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025, by uzyskać dodatkową pomoc finansową od ręki? Sprawdź, co załączyć do wniosku.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Przepisy prawa przewidują takie sytuacje, że możemy częścią zgromadzonego majątku rozrządzić w inny sposób aniżeli przez testament. Ta część majątku nie wejdzie wówczas do spadku. Przykładem takiej regulacji jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci, a zasady korzystania z tej instytucji znajdują przede wszystkim w ustawie Prawo bankowe. 

REKLAMA

Niegodność dziedziczenia. Kto może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia?

Kto, przez kogo i z jakich przyczyn może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia? Jakie są skutki uznania za niegodnego dziedziczenia? O tym wszystkim w poniższym artykule. 

Nawet ponad 1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajmu mieszkania. Dla kogo? Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

REKLAMA