| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Zmiany dla opiekuna osoby niepełnosprawnej już od 1 stycznia 2017 r.

Zmiany dla opiekuna osoby niepełnosprawnej już od 1 stycznia 2017 r.

Już od 2017 r. szykują się istotne zmiany dla opiekunów osoby niepełnosprawnej. Opiekunowie po śmierci osoby niepełnosprawnej będą mogły ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Jak zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kończą się prace nad zmianami dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Opiekun po śmierci osoby niepełnosprawnej będzie miał prawo do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne. Zmiany mające na celu poprawę sytuacji opiekunów mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Jest to wynik wiosennych postulatów osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów złożonych w kancelarii premiera.

Przepisy mają wprowadzić możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych i świadczenia przedemerytalnego dla osób, które były opiekunami osób niepełnosprawnych, po śmierci tych osób. Chodzi o zabezpieczenie osób, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy.

Zobacz serwis: Zasiłki

Opiekun, żeby nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego będzie musiał złożyć wniosek wraz z dokumentami. Do dokumentów tych należą:

  • decyzja o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub informację o upływie 180 dni pobierania tego zasiłku;
  • dowody uzasadniające prawo do otrzymania świadczenia przedemerytalnego;
  • dowody wymagane do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości.

Świadczenie przedemerytalne zostanie wypłacone po spełnieniu łącznie kilku przesłanek. Po pierwsze taki opiekun będzie musiał zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Ponadto do dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna należało przez co najmniej 365 dni nieprzerwanie pobierać te świadczenia. Istotne jest również kryterium wiekowe, mianowicie kobiety powinny mieć ukończone 55 lat, a mężczyźni 60 lat. Ostatnią przesłanką, które należy spełnić jest okres uprawniający do emerytury (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – 25 lat).

Zobacz serwis: Bezrobotny

Zmiany te są bardzo istotne, gdyż najczęściej opieka nad osobami niepełnosprawnymi, czy też zależnymi, spada na ich najbliższych. Często opiekunowie zmuszeni są zrezygnować z pracy, w celu zapewnienia odpowiedniej opieki. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w przypadkach braku odpowiedniej opieki instytucjonalnej. Oczywistym jest, że opiekunowie po śmierci swoich podopiecznych mogą zostać bez środków do życia, a długo przerwa w pracy bądź nawet brak kwalifikacji zawodowych zdecydowanie utrudnia im powrót na rynek pracy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »