Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dla opiekuna osoby niepełnosprawnej już od 1 stycznia 2017 r.

Marta Pawłowska
Zmiany dla opiekuna osoby niepełnosprawnej już od 1 stycznia 2017 r. /fot. Fotolia
Zmiany dla opiekuna osoby niepełnosprawnej już od 1 stycznia 2017 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już od 2017 r. szykują się istotne zmiany dla opiekunów osoby niepełnosprawnej. Opiekunowie po śmierci osoby niepełnosprawnej będą mogły ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Jak zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kończą się prace nad zmianami dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Opiekun po śmierci osoby niepełnosprawnej będzie miał prawo do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne. Zmiany mające na celu poprawę sytuacji opiekunów mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Jest to wynik wiosennych postulatów osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów złożonych w kancelarii premiera.

REKLAMA

Przepisy mają wprowadzić możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych i świadczenia przedemerytalnego dla osób, które były opiekunami osób niepełnosprawnych, po śmierci tych osób. Chodzi o zabezpieczenie osób, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy.

Zobacz serwis: Zasiłki

Opiekun, żeby nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego będzie musiał złożyć wniosek wraz z dokumentami. Do dokumentów tych należą:

  • decyzja o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub informację o upływie 180 dni pobierania tego zasiłku;
  • dowody uzasadniające prawo do otrzymania świadczenia przedemerytalnego;
  • dowody wymagane do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości.

Świadczenie przedemerytalne zostanie wypłacone po spełnieniu łącznie kilku przesłanek. Po pierwsze taki opiekun będzie musiał zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Ponadto do dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna należało przez co najmniej 365 dni nieprzerwanie pobierać te świadczenia. Istotne jest również kryterium wiekowe, mianowicie kobiety powinny mieć ukończone 55 lat, a mężczyźni 60 lat. Ostatnią przesłanką, które należy spełnić jest okres uprawniający do emerytury (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – 25 lat).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Bezrobotny

Zmiany te są bardzo istotne, gdyż najczęściej opieka nad osobami niepełnosprawnymi, czy też zależnymi, spada na ich najbliższych. Często opiekunowie zmuszeni są zrezygnować z pracy, w celu zapewnienia odpowiedniej opieki. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w przypadkach braku odpowiedniej opieki instytucjonalnej. Oczywistym jest, że opiekunowie po śmierci swoich podopiecznych mogą zostać bez środków do życia, a długo przerwa w pracy bądź nawet brak kwalifikacji zawodowych zdecydowanie utrudnia im powrót na rynek pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

    Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

    Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

    Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

    24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

    Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

    Mowa nienawiści

    Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

    REKLAMA

    Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

    Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

    Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

    Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

    Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

    Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

    Trolling

    Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

    REKLAMA

    "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

    Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

    Zakończyła się wypłata czternastek przez ZUS

    We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł. Większość seniorów pobiera swoje świadczenia, w tym czternastą emeryturę, na konto w banku.

    REKLAMA