reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Szkolenia i staże > Bon stażowy – 2018 r.

Bon stażowy – 2018 r.

Bon stażowy to jedna z dostępnych metod wsparcia osób bezrobotnych do 30 roku życia. W 2018 r. nie zmienią się zasady przyznania bonu stażowego. Sprawdź na jakie korzyści mogą liczyć beneficjenci bonu stażowego w 2018 r.

Bon stażowy stanowi gwarancję skierowania osoby, której ten bon przyznano do odbycia 6-miesięcznego stażu u wskazanego pracodawcy. Warunkiem przyznania jest jednak to by pracodawca zobowiązał się do zatrudnienia tej osoby po zakończeniu stażu, na okres kolejnych 6 miesięcy.

Zobacz również:

Kwestie związane z instytucją bonu stażowego zostały uregulowane w art. 66l ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Kto może uzyskać bon stażowy?

Prawo do ubiegania się o uzyskanie bonu stażowego mają bezrobotni do 30 roku życia posiadający I lub II profil pomocy. Bon stażowy jest przyznawany na wniosek bezrobotnego, na podstawie indywidualnego planu działania dla tego bezrobotnego. Rozpatrzeniem wniosku o przyznanie bonu i przyznaniem wsparcia zajmuje się starosta.

Trzeba także pamiętać o wspomnianym już wymogu czyli o znalezieniu pracodawcy, który zobowiąże się do zatrudnienia po zakończeniu stażu na kolejne 6 miesięcy. Młody bezrobotny otrzymuje skierowanie do odbycia stażu u wybranego pracodawcy. Ponieważ staż jest realizowany na podstawie umowy uprawnionego podmiotu ze starostą to wybrany przez bezrobotnego pracodawca musi złożyć do starosty wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu.

Staż można odbyć nie tylko u pracodawcy ale także m.in. w rolniczej spółdzielni produkcyjnej czy też w organizacji pozarządowej.

Starosta przyznaje bon stażowy na określony czas, tj. określa ważność bonu. Wspomniana ustawa nie narzuca jednak konkretnych terminów co oznacza, że ostateczna decyzja należy do starosty. W niektórych urzędach może to być 14 dni od dnia wydania bonu, a w innych nawet 30 dni.

Podsumowując:

  1. Bezrobotny składa wniosek o przyznanie bonu;
  2. Bezrobotny poszukuje organizatora stażu, który wypełnia bon w odpowiednim terminie;
  3. Bezrobotny zwraca bon do urzędu;
  4. Organizator składa wniosek o zorganizowanie stażu;
  5. Starosta podejmuje ostateczną decyzję.

Na co można wykorzystać bon?

W ramach bonu stażowego finansowane są:

  • koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu, jeżeli staż odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania - w formie ryczałtu do wysokości 605,40 zł. Kwota ta jest wypłaca bezrobotnemu w miesięcznych transzach w wysokości do 100,90 zł, łącznie ze stypendium;
  • koszty niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych - w formie wpłaty na konto wykonawcy badania.

Korzyści płynące z korzystania z bonu stażowego

Bon stażowy to nie tylko okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego ale także zwiększona szansa na znalezienie pracy, co wpływa na poziom atrakcyjności zawodowej na rynku pracy. Do bardziej ,,wymiernych’’ korzyści możemy zaliczyć stypendium stażowe, które przysługuje w okresie odbywania stażu, a także wcześniej wskazane środki przeznaczane na finansowanie dojazdów i badań. Stypendium stażowe w 2018 r. wynosi 997,40 zł brutto.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama